20 років путчу ГКЧП: як розвалили СРСР

19 серпня - 20 річниця серпневого путчу, що знаменував собою спробу усунення Михайла Горбачова з посади президента СРСР та початок розпаду Радянського Союзу.

19 серпня виповнюється 20 років з початку серпневого путчу в СРСР - спроби усунення Михайла Горбачова з посади президента Радянського Союзу, яку було зроблено Державним комітетом з надзвичайного стану (російською - ГКЧП - ред.).

У 1991 році в ніч з 18 на 19 серпня представниками вищого керівництва СРСР, незгодними з політикою реформ Горбачова і проектом нового Союзного договору, було створено Державний Комітет з надзвичайного стану в СРСР (ДКНС СРСР).

До нього увійшли віце-президент СРСР Геннадій Янаєв, прем'єр-міністр Валентин Павлов, міністр внутрішніх справ Борис Пуго, міністр оборони Дмитро Язов, голова КДБ Володимир Крючков, а також низка інших впливових політиків.

РОЗСЕКРЕЧЕНО ДИПЛОМАТИЧНІ ДОКУМЕНТИ ПРО РОЗПАД СРСР

20 серпня 1991 змовники оголосили по радіо і телебаченню, що Горбачов, якого ізолювали на дачі в Криму, за станом здоров'я не може виконувати обов'язки президента, у зв'язку з чим повноваження глави держави переходять до Геннадія Янаєва, вводиться надзвичайний стан в окремих місцевостях СРСР на термін 6 місяців, а для управління країною створюється ДКНС.

20-річниця серпневого путчу_2
AFP
20-річниця серпневого путчу
Першими своїми рішеннями Комітет припинив діяльність політичних партій, заборонив проведення мітингів і випуск низки газет. Припинили мовлення практично всі програми телебачення. У великі міста було введено війська.

Відповіддю стали масові демонстрації і мітинги протесту в Москві, Ленінграді та низці інших міст країни. Опір путчистам очолили президент РРФСР Борис Єльцин.

Він підписав указ, згідно з яким створення ДКНС було кваліфіковано як спроба державного перевороту, а союзні органи виконавчої влади, включаючи силові структури, було перепідпорядковано президентові РРФСР.

20 серпня в Москві введено комендантську годину. Навколо Будинку рад РРФСР (Білого дому) зібралися добровольчі загони захисників (близько 60 тисяч осіб) для оборони будинку від штурму урядових військ.

У ніч на 21 серпня колона бойових машин десанту підійшла до барикади поблизу Білого дому, близько 20 машин прорвали барикади на Новому Арбаті, але серйозного штурму вжито не було. У результаті тих подій загинули троє цивільних осіб.

20-річниця серпневого путчу_3
AFP
20-річниця серпневого путчу
Вранці 21 серпня почалося виведення військ з Москви, об 11 годині 30 хвилин відбулася надзвичайна сесія Верховної Ради РРФСР, на якій Єльцин заявив про антиконституційність путчу.

Сесія доручила прем'єр-міністру Івану РРФСР Силаєву і віце-президентові РРФСР Олександру Руцькому вирушити до президента СРСР Михайла Горбачова і звільнити його від ізоляції.

22 серпня Горбачов повернувся в Москву. Змовників за наказом президента СРСР було заарештовано. Їм висунули звинувачення за статтею 64 Кримінального кодексу РРФСР (зрада Батьківщині). Шістьох членів ДКНС і заступника міністра оборони генерала армії Валентина Вареннікова, котрий допомагав їм, а також низку інших діячів (у тому числі голову Верховної Ради СРСР Анатолія Лук'янова) було заарештовано за звинуваченням у захопленні влади і державній зраді.

МАЙЖЕ ПОЛОВИНА РОСІЯН ВВАЖАЄ, ЩО СРСР РОЗВАЛИВ ГОРБАЧОВ

20-річниця серпневого путчу_11
AFP
20-річниця серпневого путчу
23 серпня указом Бориса Єльцина було припинено діяльність компартії на території РРФСР (заборонена 6 листопада 1991). Наступного дня Михайло Горбачов заявив про відхід з посади генерального секретаря ЦК КПРС і звернувся до членів ЦК із закликом про саморозпуск компартії.

Діяльність союзних органів влади виявилася паралізованою. Реальний центр влади в Москві почав переміщатися до російського керівництва.

Серпнева криза прискорила процеси дезінтеграції та подальшого розпаду СРСР. 8 грудня 1991 представники РРФСР, України і Білорусі підписали декларацію про створення СНД і констатували розпад СРСР. Потім і решта 11 республік підписали протокол, формально заснували СНД.

25 грудня 1991 Михайло Горбачов оголосив про свою відставку з посади президента Союзу і підписав Указ про передачу управління стратегічною ядерною зброєю Президентові Росії Борису Єльцину, після чого в Кремлі було спущено червоний державний прапор СРСР і піднято прапор РРФСР.

Читайте також:

Розсекречені архіви: НАТО не збиралось захищати поляків у разі нападу СРСР

Горбачов заявив, що Путін тягне Росію в минуле

10 зловісних таємниць СРСР очима США: операція "Флейта" і "атомна бомба у валізі"

Розкрито архіви 1941 року: керівництво СРСР знало про плани Німеччини

У Німеччині розкрили істинні плани Гітлера щодо нападу на СРСР

Патріарх Кирило вважає СРСР "великою країною", яка втратила коріння

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: