Прощавай, американський неолібералізме. Настала нова ера - The Guardian

Разом з Трампом в США можуть прийти авторитарне правління і неофашизм.

Обрання Трампа стало можливим завдяки політиці, яка ігнорує скрутне становище наших найуразливіших громадян. Ми готуємося до лячного майбутнього.

Про це пише Корнел Вест у статті "Прощавай, американський неолібералізме. Настала нова ера", опублікованій на сайті газети The Guardian.

Неоліберальна ера в Сполучених Штатах завершилася неофашистським вибухом. Політичний тріумф Дональда Трампа зруйнував істеблішмент Демократичної і Республіканської партій – обидві віддані правилу великих грошей і правлінню показних політиків.

Династії Бушів і Клінтонів були знищені медіаприманкою псевдопопулістського мільярдера, самозакоханої людини з потворними, фашистськими нахилами. Монументальне обрання Трампа стало відчайдушним і ксенофобським криком людських сердець, які намагаються знайти вихід із пустки неоліберального порядку, що розпадається, - ностальгічне повернення до уявної минулої величі.

Білі громадяни робітничого і середнього класу – через гнів і тугу – відкинули економічне нехтування неоліберальної політики і самовдоволену зарозумілість еліт. Тим не менше, ці ж громадяни підтримали кандидата, який, здавалося, звинувачує у їхніх соціальних злиднях меншини, і який у процесі усунув мексиканських іммігрантів, мусульман, чорношкірих людей, євреїв, геїв, жінок і Китай.

Це смертоносне поєднання економічної нестабільності і пошуків "цапа-відбувайла" поставило неолібералізм на коліна. Одним словом, намагаючись впоратися з обмеженою свободою пересування і зростанням бідності серед робітників, Демократична партія зазнала повного провалу. Це спровокувало заснований на ненависті популізм та протекціонізм, які загрожують зруйнувати тендітні залишки американської демократії. А оскільки найбільш вибухонебезпечними лініями розколу в сучасній Америці залишаються, насамперед, расова, статева, етнічна та релігійна приналежність, а також гомофобія, нам варто готуватися до похмурого майбутнього.

Що необхідно зробити? По-перше, ми повинні намагатися говорити правду, і важлива умова полягає в тому, щоб дозволити говорити стражденним. Протягом 40 років неоліберали жили в світі заперечення і байдужості до страждань бідних і трудящих, вони були захоплені видовищем успіху. По-друге, ми повинні засвідчити наявність справедливості. Ми повинні обґрунтувати правду нашою готовністю страждати і жертвувати, коли ми протистоїмо домінуванню. По-третє, ми повинні згадати таких відважних людей, як Мартін Лютер Кінг-молодший, які забезпечать моральне і духовне натхнення, поки ми будуватимемо багаторасові союзи для боротьби з бідністю і ксенофобією, злочинами на Уолл-стріт і військовими злочинами, глобальним потеплінням і зловживаннями поліції. Ми повинні захищати такі важливі права і свободи.

Ера Обами була останнім подихом неолібералізму. Незважаючи на деякі прогресивні слова і символічні жести, Обама вважав за краще проігнорувати злочини на Уолл-стріт, відмовитися від допомоги домовласникам, спостерігати за нерівністю, що зростає, і сприяти військовим злочинам (наприклад, вбивства американськими дронами мирного цивільного населення за кордоном).

Через нападки правого крила на Обаму – і расистську ненависть до нього, викликану Трампом – тепер практично неможливо почути прогресивну критику на його адресу. Президент неохоче займався проблемою страждань темношкірого населення – у переповнених тюрмах, старих школах або на непридатних робочих місцях. Але, незважаючи на це, ми святкуємо торжество неоліберального статусу-кво, який знайшов своє вираження в расовій символіці та особистій спадщині. Водночас бідні громадяни і робочий клас всіх національностей продовжують страждати у відносній тиші.

У цьому сенсі обрання Трампа стало можливим завдяки неоліберальній політиці Клінтон і Обами, яка ігнорує скрутне становище наших найуразливіших громадян. Прогресивний популізм Берні Сандерса практично скинув істеблішмент Демократичної партії, але Клінтон і Обама прийшли на допомогу, щоб зберегти статус-кво. І я вірю, що Сандерс побив би Трампа, щоб запобігти цьому неофашистському результату!

У цей похмурий момент ми повинні надихати один одного, керуючись демократичним духом єдності, мужності, емпатії та зрілого розуміння історії – навіть, коли здається, що наша демократія вислизає.

Ми не повинні відвертатися від людей, забутих американською зовнішньою політикою – таких, як палестинці в умовах ізраїльської окупації, цивільне населення Ємену, яке вбивали саудівські війська, які одержували допомогу від США, або про африканців, яких стосується нарощування військової присутності США.

Ми ті, чия велика сім'я і народ вижили і пройшли через рабство, Джима Кроу і лінчування, тому неофашистська риторика Трампа і передбачуване авторитарне правління – ще один неприємний момент, який пробуджує в нас найкраще і змушує прагнути до більшого.

Для нас у ці часи навіть надія надто абстрактна, занадто відділена, дуже орієнтована на глядачів. Замість цього ми повинні самі стати цією надією, учасниками і силою добра, коли зіткнемося з цією катастрофою.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: