10 причин відвідати Харків

Місто має все необхідне для чудового відпочинку.

Харків – найбільше місто Східної України. Його вважають столицею Слобожанщини. Місцеві мешканці також пишаються, що Харків колись був столицею радянської України.

Сьогодні місто змінюється і багатьох мандрівників приємно дивує. ТСН.Туризм зібрав 10 причин, чому треба відвідати Харків.

Харків – місто порівняно молоде. Його вік– 360 років. Пам'яток навіть XVII-XVIIІ ст. обмаль, а про давніші годі й мріяти. Попри це, місто є одним із найцікавіших в Україні.

Радянська столиця

Харків є першою столицею радянської УРСР. І частина його теперішнього центру будувалася через такий амбітний статус. Можна по-різному ставитися до "червоної" ідеології та панівних у 1920-ті смаків, однак слід визнати – комунізм залишив Харкову унікальні пам'ятки, без яких місто сьогодні неможливо уявити.

Наприклад, Держпром – будівля уряду радянської України. Свого часу його називали "першим українським хмарочосом". Обриси споруди стали одним із найупізнаваніших символів міста. Взагалі радянського в Харкові залишилося чимало: від монументів на вулицях і зірок на фасадах будівель до назв районів і станцій метро.

Держпром / Фото: ТСН.ua

Найбільша площа України

Родом із радянського минулого і площа Свободи. Її харків'яни полюбляють називати найбільшою в Європі. Насправді це перебільшення, але невеличке. Бо 12 гектарів асфальту і бруківки – показник, аналогів якому можна знайти небагато. Не більше десяти в усьому світі. В Україні таких немає й близько. Дотепні харків'яни підрахували, що на їхньому майдані легко розмістилося б одразу п'ять московських Красних площ.

Вартують уваги не лише розміри. Споруди площі створюють цікавий ансамбль. Чимало містян противляться ідеї знесення пам'ятника Леніну не через затяту відданість ідеалам комунізму, а саме тому, що він є частиною цілісної архітектурної композиції.

Історичний центр

Попри свої гігантські розміри, площа Свободи – не єдина центральна в місті. Є давніший майдан, який нині названо на честь Конституції. На ньому розташовано новітній монумент із патріотичним написом "Слава Україні". А поряд знаходиться міський історичний музей із експозицією військової техніки просто неба. Недарма, адже в минулому столітті Харків був одним із найбільших осередків військово-промислового комплексу СРСР. І зберіг свій статус у незалежній Україні.

До прикладу, тут можна не просто побачити, а й помацати легендарний танк Т-34, сконструйований за участі харків'ян Морозова та Кошкіна й виготовлений на місцевому заводі. А по сусідству експонується унікальний екземпляр – британський танк Mk.V часів визвольних змагань 1917-1921 рр. Ним колись керували бійці "білої" армії Врангеля.

"Трикутник" соборів

Поряд із площею Конституції є надзвичайно затишний сквер із фонтаном-каскадом і красивими рідкісними деревами. В їхньому затінку можна відшукати центр умовного трикутника трьох "богородичних" соборів – найкрасивіших храмів старого міста.

Покровський собор кінця XVII ст. узагалі є найдавнішою збереженою будівлею Харкова. Його "козацьке бароко" неспростовно свідчить про українську історію заснування міста.

Неподалік на пагорбі, де колись розташовувалася харківська фортеця, стоїть Успенський собор – підкреслене різними кольорами поєднання давнішого барокового храму (XVIIІ ст.) та стрімкої дзвіниці, збудованої в стилі класицизму (ХІХ ст.). У цій споруді філармонією обладнано зал органної та камерної музики, де відбуваються чудові концерти.

Успенський собор / Фото: ТСН.ua

Нарешті внизу, на іншому березі річки Лопань, вражає розмірами та неординарною зовнішністю Благовіщенський собор. Його звели на початку ХХ ст., поєднавши різні стилі. Зокрема, у церковній споруді вгадуються балкансько-візантійські риси, а дзвіниця дивує більш характерними для готики лініями.

І в центрі цього трикутника, мовби наглядаючи за храмами з вічності, причаївся Григорій Сковорода. Його пам'ятник у сквері – ніби застиглий знак духовної та інтелектуальної традиції міста, котре сформувало перший на лівобережній частині країни університет і здобуло славу "студентської столиці" незалежної України.

Найдавніший кінотеатр Східної Європи

Навіть багатьом харків'янам невтямки, що місто має неабияку принаду для кіноманів. І це не 3D-кінотеатри, які у Харкові теж є. А заснований у 1908 р. братами Боммерами "електро-біограф", який став першим стаціонарним кінотеатром у Російській імперії. Нині "Боммеръ" визнано найдавнішим з-поміж діючих у цілій Східній Європі. Всю свою понад 100-річну історію цей кінотеатр і його будівля жодного разу не змінювали цільовому призначенню, показуючи фільми навіть під час війни.

Кінотеатр "Боммеръ" / Фото: ТСН.ua

"Боммеръ" особливий ще й завдяки репертуару. Тут демонструють "серйозне", переважно фестивальне та артхаусне кіно. Квитки на сеанси продаються без зазначення місць. Глядачеві залишають право самому обрати найзручніше крісло в залі.

"Зелений" край

Загалом-то Харків має репутацію промислового центру. Але більшість гостей, особливо з-за кордону, щиро дивуються не так потужностям "Турбоатому", ХТЗ чи авіазаводу, як кількості зелені в місті. Справді, навіть у самісінькому центрі, де кожен квадратний метр землі коштує захмарних грошей, дефіциту в деревах і газонах не відчувається. А що вже говорити про Лісопарк – найбільший в Україні? Це фактично справжній ліс посеред 1,5-мільйонного мегаполісу!

Лісопарком прокладено маршрут дитячої залізниці, де всю роботу – від машиніста до провідника вагону – виконують підлітки. Над деревами можна пересуватися й повітрям – завдяки канатній дорозі. Поруч із останньою розташовано ботанічний сад і мальовничий Саржин Яр – головне міське джерело питної води. Місць для прогулянок та насолоди свіжим повітрям удосталь.

"Битва" зоопарків

Знайомство з природою не вичерпується рослинністю. У Харкові можна відвідати справжні звіринці. Один із них – найстарший в Україні. Він розташовується у середмісті від 1896 року. В зоопарку можна побачити 7 тис. тварин понад чотирьох сотень видів. Неподалік збудовано дельфінарій, де можна подивитися вистави та навіть самому поплавати з дельфінами. У тому ж приміщенні розташовано океанаріум.

Центральний зоопарк / Фото: ТСН.ua

"Конкурент" розташовується одразу за кільцевою дорогою на виїзді з міста. Це приватний Feldman Ecopark. Він трохи менший площею, ніж центральний, але значно доглянутіший. Там дозволяється контактувати з багатьма тваринами – можна навіть побавитися з маленьким левеням або тигреням! До того ж цей зоопарк не просто безкоштовний – найменших відвідувачів тут ще й пригощають морозивом і смачними напоями!

Харківський Діснейленд

Центральний міський парк імені Горького останніми роками став чи не найголовнішою принадою міста. Після реконструкції він, напевне, не має конкурентів в Україні та мало чим поступається кращим світовим аналогам. Це найсучасніший і найкрасивіший парк відпочинку й розваг у державі.

Парк ім. Горького / Фото: park.in.ua

У парку панує зразкова чистота. Територію розбито на тематичні квартали – дитячий, середньовічний, екстрім тощо. Тут можна обрати атракціони на будь-який смак: карколомні американські гірки, неспішне 55-метрове колесо огляду, моторошний будинок жахів із унікальними спецефектами тощо. Відпочити можна й більш спокійно – послухати музику в ретро-зоні або посидіти в одному з численних кафе, як-то захованому серед дерев і квітів "Вдвоем".

Мега-шопінг

Є тут і справжнє місто в місті. З області та сусідніх регіонів навіть курсують автобуси, на маршрутних табличках яких пунктом призначення вказується не "Харків", а "Барабашово". Цей ринок входить до топ-15 найбільших у світі. Його площа – понад 75 га. Ринок має 16 автостоянок, медичний центр, відділення міліції та банків, пожежну бригаду та власну газету. А головне – близько 20 тис. торгових місць. Без перебільшення, придбати тут можна все. Аби стало сил і нервів відшукати та виторгувати потрібну річ.

Ринок "Барабашово" / Фото: barabashovo.ua

Для тих, кому базарна атмосфера не до вподоби, свої двері радо відкриють міські гіпермаркети. Найпопулярнішими є розташовані поруч торгово-розважальні центри "Караван" і "Дафі" на Салтівці. Там можна вигідно придбати не тільки продукти чи одяг відомих брендів, а ще й розважитися на льодовій арені, відпочити в місцевих ресторанах, боулінгу, кінотеатрі тощо.

Краща спеціалізована кав'ярня в Україні

Хоча бренд "кавова столиця" міцно закріпив за собою Львів, у Харкові мають чим відповісти на це. І не один гість із міста Лева виходив із кав'ярні Kofein не просто здивованим, а приголомшеним. А все тому, що 2003 року харківські ентузіасти чорного напою обрали особливий шлях розвитку та стали першою в Україні кав'ярнею speciality coffee. Тобто кави найвищих світових стандартів із чітко визначеного регіону – аж до плантації. Такий сегмент займає лише 10% світового ринку кави, але це – його еліта.

Кав’ярня Kofein / Фото: http://sign.in.ua/

Відтак, саме майстри з Kofein рік за роком вигравали чемпіонат країни серед баріста (фахівців із приготування кави). А окремі "кофеїнівські" переможці згодом входили в число 20 кращих на чемпіонатах світу. Посмакувати кавою вихованців місцевої школи баріста – одна з тих можливостей, якими не варто знехтувати, відвідуючи Харків.

Дмитро Шаповалов

Повʼязані теми:

Наступна публікація