Раді запропонували зробити Україну двомовною

У Раді зареєстровано законопроект, в якому значно розширено сфери використання мов нацменшин, а російській присвячено окрему статтю.

У Верховній раді зареєстрований законопроект "Про мови в Україні".

Згідно з документом, державною мовою є українська, проте вільне функціонування російської мови дозволяється практично у всіх сферах діяльності, включаючи діловодство та освіту, пише "КоммерсантЪ-Украина" в статті "Украину хотят обратить в двуязычие".

Проект закону зареєстрували народні депутати Олександр Єфремовимов (Партія регіонів), Петро Симоненко (Компартія) і Сергій Гриневецький (блок Литвина).

За задумом розробників законопроект його прийняття забезпечить імплементацію Європейської хартії регіональних мов і мов меншин, ратифікованої Верховною радою в 1999 році, й адаптує українське законодавство про мови до світових і європейських норм.

Згідно з документом, державною мовою є українська. Разом з тим гарантується вільне використання, розвиток і захист інших регіональних мов, це російська, білоруська, болгарська, вірменська, гагаузька, ідиш, кримсько-татарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька й угорська. Дія документа поширюється на ті мови, якими користуються не менше 10% громадян, що населяють певну територію.

Функціонуванню російської мови присвячена окрема стаття законопроекту. У ній визнається українсько-російська двомовність, а також те, що для більшості громадян України російська є або рідною мовою, або мовою повсякденного спілкування. За даними перепису населення 2001 року, 29,6% населення вважають російську мову рідною.

У разі прийняття законопроекту права носіїв регіональних мов будуть враховуватися майже у всіх сферах діяльності. Наприклад, основною мовою ділового спілкування визнається український, проте в процесі складання документів може використовуватися і регіональна мова.

Ст. 21 законопроекту гарантує громадянам України право отримання освіти українською та російською мовами та іншими регіональними мовами в межах тих територій, де вони поширені. Мовою судочинства є українська, але на певних територіях слухання можуть вестися і на інших регіональних мовах. Слідство і дізнання дозволяється вести українською та російською мовами. Затриманим необхідно пояснювати причини затримання тією мовою, яку вони розуміють, а при необхідності залучати перекладача.

Зазначимо, що чинний закон "Про мови в Українській РСР" не визнає двомовності і не гарантує права отримувати освіту українською та російською мовами.

Представники Компартії вважають, що закон необхідно прийняти найближчим часом.

В опозиції категорично не згодні з даною ініціативою. "Законопроект становить небезпеку для функціонування української мови в нашій країні. Державна мова на те й державна, щоб об'єднувати державу, в якій дійсно можуть бути люди, які говорять різними мовами. Якщо у представників регіональних громад є бажання перекладати, скажімо, рішення судів на інші мови, то нехай вони це роблять за свій рахунок, а не за рахунок держави", - заявив народний депутат Володимир В'язівський (Наша Україна-Народна самооборона).

Раніше посол України в РФ Володимир Єльченко заявив, що російська мова не витіснятиметься з України, а питання про її статус розглядатиметься в парламенті.

Читайте також:

Україна пообіцяла РФ не витісняти російську мову

Андрухович: Янукович зробить державною мову попси і блатняка

До кінотеатрів Криму повернули фільми, дубльовані російською мовою

Путін: в Україні практично кожен розмовляє російською

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: