Янукович ініціював масштабну судову реформу

Президент Віктор Янукович запропонував парламенту створити Вищий спеціалізований суд з цивільних і карних справ, обмежити кількість суддів Верховного суду і ліквідувати військові суди.

Президент Віктор Янукович запропонував парламенту надати Вищій раді юстиції право призначати і звільняти голів судів та їх заступників за поданням відповідної ради суддів, створити Вищий спеціалізований суд з цивільних і карних справ, обмежити кількість суддів Верховного суду і ліквідувати військові суди.

Відповідний законопроект №6450 глава держави оприлюднив 1 червня.

Призначення і звільнення глав судів

У законопроекті передбачається, що голови судів та їх заступники призначаються терміном на 5 років з числа суддів відповідних судів. Кандидатури на посаду голови суду, заступника голови суду вносяться у Вищу раду юстиції (ВСЮ) з представлення відповідної ради суддів і розглядаються на засіданні ради юстиції персонально. Під час такого засідання з кандидатом проводиться співбесіда.

Рішення про призначення на посаду голови суду, заступника голови суду, приймається за результатами розгляду кандидатури на засіданні ВСЮ відкритим голосуванням. Рішення про призначення суддів на адмінпосади вважається прийнятим, якщо за нього проголосували більше половини членів ВСЮ від її конституційного складу.

Порядок звільнення суддів з адмінпосад такий самий. Крім того, законопроектом пропонується встановити, що два з трьох членів ВСЮ, які призначаються Радою і президентом, мають бути суддями.

Також законопроект передбачає, що з'їзд адвокатів призначає трьох членів ВСЮ, один з яких призначається з числа суддів; з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ призначає трьох членів ВСЮ, один з яких призначається з числа суддів; всеукраїнська конференція працівників прокуратури призначає двох членів ВСЮ, один з яких призначається з числа суддів.

Такі норми в чинному законодавстві відсутні. Нагадаємо, що ще 16 травня 2007 року Конституційний суд визнав неконституційним призначення суддів на адмінпосади (голів судів та їх заступників) президентом, при цьому порекомендувавши парламенту в законодавчому порядку невідкладно врегулювати це питання, проте відповідний закон зараз не ухвалений.

31 травня 2007 року Рада суддів прийняла рішення, згідно з яким до врегулювання вказаного питання в законодавчому порядку суддів на адмінпосади призначатиме він, на правах верховного органу суддівського самоврядування.

24 грудня 2009 року КС визначив, що Рада суддів не уповноважена призначати на адміністративні посади суддів, а уповноважений тільки давати рекомендації про таке призначення органам, які законом наділені цими повноваженнями. Досі це питання не врегульоване.

Новий спеціалізований суд

Президент також запропонував Раді створити Вищий спеціалізований суд у цивільних і карних справах з метою вдосконалення системи судів загальної юрисдикції.

Згідно із законопроектом, Вищий спеціалізований суд у цивільних і карних справах нарівні з Вищим адміністративним судом і Вищим господарським судом зможе функціонувати як суд касаційної інстанції.

Водночас, документ передбачає, що за Верховним судом залишаються повноваження відносно перегляду справ на таких підставах: неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, яке спричинило прийняття протилежних за змістом судових рішень в подібних правовідносинах; встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при рішенні справи судом.

Таким чином, на думку автора законопроекту, забезпечується єдиний підхід до розгляду справ у касаційному порядку вищим спеціалізованим судом і усувається можливість подвійної касації.

Нагадаємо, що раніше голова Верховного суду Василь Онопенко виступив проти створення Вищого спеціалізованого суду з цивільних і карних справ, а міністр юстиції Олександр Лавринович підтримав цю ініціативу.

Скорочення кількості суддів Верховного суду

Законопроектом парламенту також пропонується обмежити кількість суддів Верховного суду 20 суддями. Зокрема, пропонується встановити, щоб у кожній спеціалізованій юрисдикції (цивільній, карній, господарській і адміністративній палатах Верховного суду) було по 5 суддів.

Згідно із законопроектом, діючим суддям Верховного суду створюються можливості для переходу у Вищий спеціалізований суд по розгляду цивільних і карних справ за спрощеною процедурою, а також для переходу в інші суди, при цьому соціальні гарантії, встановлені для суддів Верховного суду, зберігаються.

Законопроект передбачає, що судді Верховного суду, які висловлять бажання залишитися в суді, залишаться в ньому, а вакантні посади не заповнюватимуться, поки кількість суддів не зменшиться до 20 суддів.

Нагадаємо, що президентським указом від 7 жовтня 2005 року склад суддів Верховного суду був затверджений у кількості 95 суддів, проте низка посад зараз вакантні - на даний момент у Верховному суді працюють близько 80 суддів.

Ліквідація військових судів

Серед іншого, президент запропонував Раді ліквідувати військові суди. Згідно із законопроектом, при цьому для суддів військових судів створюються можливості для переходу в суди загальної юрисдикції.

Також законопроект передбачає надання соціальних гарантій їм у разі їх відставки з посади судді або з військової служби.

Раніше президент Віктор Янукович наголошував, що метою законопроекту №6450 була, передусім, побудова збалансованої, незалежної, ефективної системи правосуддя в Україні.

Читайте також:

Янукович обурився на суддів, які замовляють собі на свята іноземних рок-зірок

Консультант ВР з правосуддя: 25% суддів треба посадити за кримінал

Судова реформа в Україні зменшить повноваження президента і парламенту

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: