Вагончик рушив

Дата публікації
Перегляди
4813
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Вагончик рушив

Фото: Скріншот з відео

Місцеві вибори 2015 показали, що український виборець змінився – а український політик цього і не помітив.

"Вагончик рушив" – саме так можна охарактеризувати цьогорічні місцеві вибори. Попри всю критику, попри всі проблеми.

І от чому.

Зрив голосування в кількох містах – найбільша проблема цих виборів. При чому я називаю цю проблему найбільшою не тому, що відбувся так званий технічний зрив, тобто через відсутність бюлетенів чи серйозні помилки в них. А тому що, приміром, у Маріуполі надзвичайно високий рівень недовіри виборців до виборчого процесу і суб'єктів виборчого процесу один до одного. І от це є справді великою проблемою.

Щодо низки фактів порушень виборчого законодавства, нагадаю, цього року у виборах брали участь близько 350 тисяч кандидатів до рад різних рівнів та кандидатів на посади сільських, селищних і міських голів. Ця кількість співмірна з населенням такого обласного центру, як Вінниця. Тому природньо, що ми отримали велику кількість пов'язаних з людським фактором конфліктів, а також надзвичайно великий відсоток проблем із виборчою документацію, зокрема, бюлетенями.

Але принциповим є той момент, що з усього масиву порушень, які були зафіксовані Комітетом виборців України, понад 70% - це технічні порушення і порушення процедури. Тобто більшість з них пов'язані з низьким рівнем організації та непрофесійністю дільничних виборчих комісій. Згадаймо президентські вибори 2010 року, коли ми говорили про системний адмінресурс, системний кримінальний чинник, системні фальсифікації. Різниця очевидна. У нас повністю змінились акценти – зараз можна з упевненістю говорити про початок процесу оздоровлення виборчого процесу в Україні.

І справа не лише в характері порушень. Змінився український виборець. При цьому більшість політиків та їхніх партій не лише не змінились самі, а й не помітили, що виборці вже інакші. З цим і пов'язаний низький результат політичних сил, які базували свої кампанії виключно на прямій рекламі або на, скажімо так, елементах епатажу. Ті політичні сили, які вели більш толерантну і більш змістовну виборчу кампанію, відповідно, отримали вищі показники. Звісно, сказати, що пряма політична реклама і грубі спроби маніпулювання виборцями більше зовсім не працюють, буде перебільшенням, але її ефективність значно, значно знизилась.

Зараз можна з упевненістю говорити про початок процесу оздоровлення виборчого процесу в Україні

Є багато нарікань і розмов про те, що, мовляв, усі проблеми під час недільного голосування – через нього. Частково, звісно, так. Але не варто вимагати неможливого від закону, який ухвалювався менш ніж за місяць до старту виборчої кампанії. Його потрібно сприймати як разовий, як перехідний. Я не прихильник цього закону, проте переконаний, що запровадження складної моделі відкритих списків, чого вимагали багато експертів та громадських активістів, могло би призвести до значно більшої кількості проблем, ніж ми маємо зараз – аж до зриву голосування у низці адміністративно-територіальних одиниць.

Тим не менше, попри створені ним проблеми вже зараз ми побачили і кілька позитивів від цього закону. Передусім, він змусив партії розбудовувати свої структури, збільшувати кількість своїх активістів, оновлюватись, в тому числі за рахунок запровадження гендерної квоти. Іншими словами, закон значно посилив партійну систему, і це не буде відчутно за тиждень чи за два, але в перспективі ми це побачимо.

Окрім того, завдяки йому ці вибори були менш конкурентними, а, отже, і менш конфліктними. Кандидатам на округах не потрібно було конкурувати між собою, щоб здобути принаймні на один голос більше, ніж опонент. Раніше це призводило до використання цілого спектру негативних виборчих технологій, механізмів чорного піару і прямого порушення законодавства. А на цих місцевих виборах конкуренція частково перейшла з округів у партійні списки, і ми побачили суттєве зменшення чорного піару, менше воєн на округах – на відміну виборів міських голів.

Однак, як вже говорилось вище, цей виборчий закон має бути перехідним – до повноцінної реформи, за яку треба взятися одразу після завершення місцевих виборів. Нове виборче законодавство має передбачати і більш складну виборчу модель, а отже більш досконалу, і низку нововведень, що стосуються прозорості виборчих і політичних коштів. Надзвичайно важливо і знайти механізми, які б спонукали не тільки виборців, а й кандидатів перевести вибори у більш змістовну площину.

У новому виборчому законодавству мають бути створені рівні можливості для суб'єктів виборчого процесу. Двотуровість голосування за очільника населеного пункту має бути поширена до найнижчого рівня, тобто до малих міст, сільських і селищних голів.

Також нам потрібно запровадити законодавчі механізми для створення системи професійних виборчих комісій. Тобто мають бути постійні члени комісій на постійній заробітній платі, за яку вони мають знати основи законодавства, основи виборчого процесу, бути досвідченими і свій досвід використовувати. Таким чином ми уникнемо більшої половини тих технічних і процедурних проблем, які мали в неділю і маємо ще сьогодні.

Ще одне важливе питання – заборона політичної реклами. Це дозволить зробити вибори в кілька разів дешевшими, а отже, менш залежними від основних фінансово-промислових груп та дасть рівні можливості і для багатих, і незаможних політичних партій.

Без політичної реклами живуть в більшості країн ЄС, так було і в Україні в середині 90-х років. Позбавлені можливості рекламувати себе по телевізору та на кожному стовпі, кандидати будуть змушені виходити на дебати, спілкуватись безпосередньо з виборцями щодо вирішення тих чи інших проблем. І виборець вже буде обирати не телевізійну рекламу і не гарну картинку з білборда, а конкретні механізми реалізації програм, розв'язання нагальних для громад і нації питань. У цій передвиборчій кампанії зустрічі кандидатів з виборцями було швидше винятком із правила, тому що вони мають дуже простий і і ефективний замінник – пряму рекламу.

Ми маємо усвідомлювати, що покращення якості виборчого процесу залежить не тільки від законодавчих нововведень

Проте ми маємо усвідомлювати, що покращення якості виборчого процесу залежить не тільки від законодавчих нововведень, а й ще від кількох надзвичайно важливих чинників.

Перший – це підвищення рівня політичної культури політичних партій. Сьогодні партії займаються пошуком винних і часто роблять політичні заяви про провину ЦВК чи виборчого законодавства у їхніх поразках. Насамперед провина на політичних партіях, бо саме вони, їхні представники займались непрямим підкупом виборців, займались незаконною агітацією. І вони отримали цілком закономірний результат – дуже незначний рівень довіри до політичних партій, який фактично перебуває на одному рівні з довірою до астрологів. Як наслідок – низькі рейтинги і такі самі результати голосування.

Другий чинник – рахунком, але не за значенням – це зменшення корупції на всіх рівнях. До того часу, поки існуватиме корупція в судах, правоохоронних органах, державної влади, до того часу існуватиме і виборча корупція.

Українці ж до справжніх виборів у більшості своїй вже готові – і вони це вчора показали.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4813
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація