Хай вам ги-ги-гикнеться. Рецензія

Дата публікації
Перегляди
1537
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Хай вам ги-ги-гикнеться. Рецензія

Якщо серйозно, книжка Юрка Винничука смішна і беззлобна, хіба що трішки жорстока.

Цікаво, що тексти з цієї книжки львівського гуру сучасної української літератури для друку ніколи не призначалися. Будучи написані у 1970-80-х роках, вони писалися або "для себе", або для споконвічної "шухляди" самвидаву, або взагалі для вічності в складі підпільного війська текстів того "застійного" часу і "бровастої" епохи.

Тим не менш, писання Юрка Винничука незбагненним чином завжди знаходили свого читача і здобували, відповідно, широку славу у вузькому колі любителів непідцензурної літератури. Ну, а сам автор якось так одразу виявився "батьком чорного гумору" в Україні, а також за її межами, оскільки майже всі оповідки зі збірки "Ги-ги-и" перекладалися багатьма мовами світу і навіть есперанто.

З одного боку, дивно, адже нічого такого антирадянського у цих кумедних історіях немає. Утім, механізм протесту проти влади і щоденної борні за права галицького обивателя – доволі складна штука, і під відповідну статтю Карного кодексу за того махрового часу можна було потрапити за одне єдине вживання літери "ґ". А тут ціле "ги-ги-и", уявляєте!

Якщо ж серйозно, то книжка Юрка Винничука смішна і беззлобна, хіба що трішки жорстока. Адже її герої не шкодують свого містечкового життя заради утвердження звичайнісіньких міщанських цінностей, які через суто ідеологічні пертурбації чомусь підносилися до рівню національних святинь, а за згаданого часу – навіть націоналістичної крамоли.

Хай там як, але тексти з цієї книжки не старіють з будь-яким "демократичним" часом. Вони давно вже увійшли до скарбнички нашого гумору – не чорного чи білого, а чи українського та радянського – а просто народного. Який навіть у міській обробці все одно залишається сільським. А, отже, різнобарвним, строкатим і навіть, перепрошую, жаским. Хоч для декого він все одно виявиться "абсурдним", що, в принципі, і треба було довести.

Юрій Винничук. Ги-ги-и. – Х.: Фоліо, 2015. - 345 с.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1537
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація