Антидот для "Мінська-2"

Підписавши "Мінськ-2", Україна загнала себе у безнадійно глухий кут – і жоден "нормандський формат" цьому не зарадить.

Скільки б рефлексій не викликала нещодавня зустріч "нормандської четвірки", неспростовним лишається факт: підписавши ще на початку 2015-го "Мінськ-2", Україна загнала себе у безнадійно глухий кут. Бо нині над нами тяжіє потреба виконання одинадцятого пункту "Мінська-2". А пункт цей чорним по білому говорить про те, що Україна мусить спочатку провести вибори в ОРДЛО, а вже потім розраховувати на встановлення контролю над кордоном. Жоден "нормандський формат" не зарадить такому стану речей, тож у Порошенка є тільки два варіанти: тиснути на парламент, вимагаючи від нього ухвалення відповідного закону, або просто тягнути час, відтерміновуючи виконання "Мінська-2".

Останнє навряд чи влаштовує наших західних партнерів. Меркель та Олланд, які готуються до власних виборів, радо підсумували б свою політичну кар'єру розв'язанням "українського питання". Колись попередник Олланда Саркозі здобув славу миротворця, запропонувавши план урегулювання грузино-російської війни. Однак ані Олланду, ані Меркель (принаймні, до кінця їхньої поточної каденції) повторити цей шлях не вдасться. Надто глибоким є несприйняття в українському соціумі ідеї виборів в ОРДЛО. Бо вибори ці фактично нівелюють всі ті жертви – як людські, так і матеріальні – що були покладені українськими бійцями, добровольцями та волонтерами та олтар цієї війни. Однак справа не лише у цьому.

Здається, що у прагненні якнайскоріше розв'язати українську "проблему", Захід не усвідомлює деякі цілком очевидні речі. Жодні вибори неможливі без повного контролю над кордоном та повним припиненням бойових дій. Вже зараз спостерігачі ОБСЄ мають проблеми із доступом до низки населених пунктів – вказуючи на цю обставину, канцлер Німеччини зазначає, що направлення на окуповані території розширеної (читай: озброєної) місії ОБСЄ зараз не на часі. Але ж в цьому криється велика алогічність: якщо куратори від ОБСЄ не можуть дістатися всіх куточків ОРДЛО, як це зроблять представники українського ЦВК?

Як його співробітники складуть новий, уточнений, після стількох втрат та міграцій, список виборців? Як працюватиме в цих умовах преса та незалежні спостерігачі - чи їх просто не буде на виборах в "ДНР"/"ЛНР"? Як, зрештою, проводитимуть агітаційну кампанію політичні сили? Чи, знов таки, передбачається, що за мандати змагатимуться лише маріонеткові проросійські діячі на кшталт Захарченка чи Плотницького? І головне питання: якщо вибори в ОРДЛО відбудується без преси, без спостерігачів та без справжньої змагальності (бо цього просто нікому забезпечити), то чи визнає такі вибори цивілізований світ? Чи будуть задоволені їхніми результатами ті ж таки Меркель та Олланд?

Позитивом зустрічі "нормандської четвірки" у Берліні можна вважати бодай те, що цього разу Україна не взяла на себе нових кабальних зобов'язань. І що спробувала донести до партнерів думку про пріоритетність безпекового чиннику, який має передувати будь-яким політичним крокам. До плюсів віднесемо й відсутність домовленості щодо конкретної дати виборів. Але як кореспондувати нашим партнерам переконання, що освячена шляхом виборів легалізація "ДНР"/"ЛНР" не піде на користь ані Україні, ані решті світу? І що єдина сторона, що виграє від вручення мандатів сепаратистським ватажкам, це – Росія, яка, звісно, відразу ж наполягатиме на зняття з себе санкцій.

Наступного ж дня після виборів в ОРДЛО, на які дасть згоду Україна, Росія отримає всі підстави для твердження, що у нас триває громадянський конфлікт. Формально все саме так і виглядатиме. Вочевидь, саме до такої розв'язки Путін і підштовхував усі події останнім часом. Тож зараз все впирається у те, підіграє йому Україна і світ чи ні. Поки що ми не програли у цьому протистоянні, але програємо, погодившись на вибори. Наші союзники мають це усвідомити, навіть якщо їхні тимчасові інтереси йдуть врозріз із нашими нагальними потребами. Зрештою, йдеться про безпеку всієї Європи, а не тільки України.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: