Як звучатиме Дуда

Ера беззастережної підтримки України Польщею минула - Порошенкові доведеться бути дуже переконливим в діалозі з Дудою.

Сьогодні до Києва з офіційним візитом прибуде польський президент Анджей Дуда. Подія багатообіцяюча, а втім, слід пам'ятати про деякі ключові моменти. Ера беззастережної підтримки України -  в тому числі зі сторони дуже близької нам та дружньої Польщі - минула. Так, Польща, як і раніше, розуміє, що Україна є буфером між нею та Росією (а Росію вона "любить" приблизно так само, як "любимо" її ми), проте й до самої України у неї чим далі виникає все більше питань.

І справа не лише у тому, що партія Дуди "Право і Справедливість" наполягає на дегероїзації ОУН-УПА. Це лише у період виборчої кампанії польський президент охоче наголошував на своїй заангажованості історичними питаннями. Нині ж, коли Дуда очолив Польщу, всі "больові точки" україно-польських взаємин будуть умащені цілющим дипломатичним бальзамом. Інакше й бути не може, адже Дуда живе не у 1940-х роках, йому потрібно "тут і зараз" вибудовувати конструктивні взаємини з Україною, тим паче – перед лицем спільного ворога.

Нині ж, коли Дуда очолив Польщу, всі "больові точки" україно-польських взаємин будуть умащені цілющим дипломатичним бальзамом.
Тож повторюся: справа не в УПА. Ейфорія, викликана героїчною українською Революцією Гідності і не менш героїчним спротивом окупанту, затушовується повсякденними проблемами самої Польщі, значно ближчими тамтешньому обивателю, аніж звитяга нашої Небесної Сотні. Тим паче, що звитяга звитягою, а докорінних змін в Україні як не було, так і нема. Ми все так само є тією державою, що має в Європі найвищий індекс корупції.

Проте, звісно, мати сусідом Україну для Польщі все ж краще, аніж Росію. "Не можна погоджуватися з тим, щоб Росія ковтала Україну по шматочках. Ми несемо відповідальність за цілісність європейських кордонів. Зупинка окупації стане успіхом Європи. Згода на гнилий компроміс стане її поразкою", – чітко і ясно заявляв Дуда під час передвиборчої кампанії. Однак будувати стосунки з країною, де корупція – це спосіб існування вищого ешелону чиновництва – також вельми непросто.

Порошенкові доведеться бути дуже переконливим в діалозі з Дудою, аби економічна доцільність не переважила політичну. Зрозуміло, що Польща не піде на відмову від санкцій проти Росії – теперішній її зовнішньополітичний курс буде, напевно, ще жорсткішим, аніж попередній. Проте у цій ситуації важливо доводити не те, що Росія – це наскрізь прогниле політичне утворення з президентом-вар'ятом на чолі, а те, що Україна є її повним антиподом.

Для того, щоб Польща й надалі залишалась надійним "агентом" України в Євросоюзі, її вкрай важливо не розчарувати. Дуда, як і "Право й Справедливість", не будуть ризикувати щойно здобутими рейтингами, якщо їхньому виборцю прийдеться не до смаку посилене лобіювання Польщею інтересів України. Два роки тому Україна авансом отримала довіру демократичних західних держав, тепер цей аванс треба відпрацьовувати.

Водночас існує небезпека і іншого характеру. Важливо, аби Польща, котра нині стоїть на чітко виражених націоналістичних позиціях, не перехопила через край у діалозі з Брюсселем. Її стиль спілкування з Євросоюзом може стати більш жорстким, і це не грає на руку Україні, яка зацікавлена у добрих взаєминах ЄС і свого головного союзника. Втім, всі нюанси україно-польських та польсько-євросоюзівських відносин будуть чіткіше окреслені дещо згодом – після того, як новообраний польський парламент розгорне свою роботу, і після того, як відбудеться український вояж Анджея Дуди. Поки що чекаємо на останній.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: