12 травня в Історії

12 травня в Історії

У 996 році у Києві освятили першу на Русі кам'яну церкву — Десятинну. / Фото: ridnaua.org

Історична довідка цього дня.

 Сьогодні також Всесвітній день медичних сестер.

996 рік — у Києві освячено першу на Русі кам'яну церкву — Десятинну.

Церква була споруджена території Київського Дитинця Володимиром Великим, який на її побудову та утримання виділив десяту частину своїх прибутків — десятину (звідки і походить назва храму).  У Десятинній церкві містилася княжа усипальниця, де поховано Володимира Святославича та його дружину — візантійську царівну Анну. Сюди було перенесено з Вишгорода прах княгині Ольги. 20 червня 2008 року підписано контракт з Інтитутом археології НАН України та благодійним фондом охорони культурної спадщини про відновлення розкопок Десятинної церкви.

 В 1927 році відбувся  перший політ спортивного літака АІР-1, на якому були встановлені перші радянські світові рекорди (ця дата вважається початком діяльності конструкторського бюро Яковлєва).

1937 року   компанія Бі-Бі-Сі провела першу у світовій історії пряму телетрансляцію (з церемонії коронації британського короля Георга VI).

 У 1954-му  Україна стала членом ЮНЕСКО.

За період членства в ЮНЕСКО Україна виступала ініціатором започаткування багатьох міжнародних програм і проектів цієї Організації. Зокрема, в ході 26-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО вона ініціювала розгортання масової міжнародної кампанії по викоріненню неписьменності. Україна висунула також пропозицію про використання засобів інформації з метою зміцнення миру, недопущення пропаганди війни, насильства і ненависті між народами, що дало поштовх до розробки і прийняття відповідної Декларації. На 27-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (1993 року) Україна виступила з ініціативою розробки "Програми культури миру"…

 2004-й  — в Англіканській церкві запроваджена посада веб-священика, який опікується новою парафією, що існує тільки в мережі інтернет.

 12 травня 2007 року   Андрій Данилко в образі Вєрки Сердючки посів друге місце на пісенному конкурсі "Євробачення-2007", поступившись лише Марії Шерифович із Сербії.

 Творчість, виступ на Євробаченні та сама постать Вєрки Сердючки залишається досить суперечливою в Україні. Одна з всеукраїнських FM-станцій розпочала акцію протесту проти участі Андрія Данилко в Євробаченні. Організатори акції наголошують на тому, що поява Данилко в образі трансвестита на міжнародному пісенному фестивалі обернеться для України "культурною катастрофою та втратою авторитету й поваги з боку європейців". Організатори акції виголошували заклик "Ні Євросердючці! Нам не потрібна така перемога!" та закликали громадскість підтримати акцію протесту. Депутат від Партії Регіонів Тарас Чорновіл назвав Данилка в образі Сердючки "гермафродитом" і пообіцяв не дивитися фестиваль.  Конгрес українських націоналістів також підкреслив, що на їх думку цей персонаж є втіленням "малоросійщини" і ганьбить Україну.

У 2008 році відбувся початок серії землетрусів (цього ранку - силою в 7,8 бала) в китайській провинції Сичуань та навколишніх регіонах. Число жертв перевищило 65 тисяч осіб.

 В цей день народилися:

 У 1935 році Джонні Буцик, канадський хокеїст (нападаючий) українського походження на прізвисько Вождь.

Один зі знаменитої ланки клубу НХЛ "Бостон брюїнз" "Юкі лейн", володар Кубка Стенлі 1970 та 1972 років, включений до Залу хокейної слави.

 1949-го народився  Віктор Палій, український військовий і політик.

Голова Партії патріотичних сил України, голова Всеукраїнського союзу громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеранів військової служби та правоохоронних органів; генерал-полковник запасу.  У 1999-2000 роках— начальник Національної академії оборони України, у 2000-2003-му — начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони.

 У 1983-му народилася   Аліна Кабаєва, російська гімнастка.

Олімпійська чемпіонка 2004 року з художньої гімнастики, багаторазова чемпіонка світу. У 2006 році Аліна стала лауреатом загальнонаціональної премії "Жінка року" Glamour  (за результатами голосування читачок журналу), а також визнана найсексуальнішою в Росії серед 10 лауреатів премії "Top 10 Sexy" в категорії "спорт".  Знімалася оголеною в журналі "Maxim".   У 2007 році стала депутатом Державної думи Федеральних зборів РФ 5 скликання.

Повʼязані теми:

Наступна публікація