23 січня в Історії

23 січня в Історії

У цей день 12 лікарів трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту. / Фото: Новости Крыма

Унікальні історичні факти сьогоднішнього  дня.

  1482 рік  – у Болоньї (Італія) була  вперше надрукована священна єврейська книга Тора

У 1755-му російська імператриця Єлизавета Петрівна затвердила проект створення першого в Росії університету - Московського. Навчання на його трьох факультетах почалось 26 квітня.

1912 року в Гаазі підписана Міжнародна опіумна конвенція, перша міжнародна угода про контроль наркотичних речовин.

1950-го ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави.

В місто, розділене в результаті арабо-ізраїльської війни 1948 року, переїхали ізраїльський парламент і уряд. Оголошення Єрусалиму столицею Ізраїлю не отримало міжнародного визнання, а сусідні держави оголосили Ізраїлю економічний бойкот.

В 1960 році Швейцарський вчений Жак Пікар і американець Дональд Уолш на батискафі "Трієст" спустились на дно Маріанської впадини, досягнувши рекордної глибини занурення 10915 метрів.

1964 рік — у Медичному центрі університету штату Місісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнту. Після операції він прожив близько місяця, так і не прийшовши до пам'яті.

У 2002 році зігравши унічию з українським гросмейстером Василем Іванчуком у фінальному матчі за звання чемпіона світу за версією ФІДЕ, що відбувався в Москві, 18-річний українець Руслан Пономарьов з Краматорська достроково став чемпіоном.

Він отримав приз у півмільйона доларів і став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу. Раніше цей рекорд належав росіянину Ґарі Каспарову, котрий здобув це звання 1985 року у віці 22 років.

23 січня 2005 року відбулася інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.

Народилися:

1783 рік Фредерік Стендаль, французький письменник ("Червоне і чорне", "Пармська обитель", "Люсьєн Левен").

1929 року Філарет, Святійшій Патріарх Київський і всієї Руси—України.

Архиєрейський собор РПЦ вирішив покарати митрополита Філарета за його намір відділитися від Російської Православної Церкви для утворення Помісної Української Православної Церкви. 11 червня 1992 року Собор РПЦ засудив його, але митрополит Філарет не визнав за собою вини і не підкорився рішенню Собора, вважаючи його неканонічним і незаконним.
22 жовтня 1995 року на Всеукраїнському Помісному Соборі митрополита Філарета обрано Патріархом Київським і всієї Руси-України.  А в 1997 році за поданням єпископату УПЦ (МП) Архієрейський Собор РПЦ видав "Акт про відлучення від Церкви монаха Філарета Денисенка.

1946 року народився Борис Березовський, російський бізнесмен, політик, колишній депутат Держдуми, основний акціонер телеканалу ОРТ.

1953-го Павло Лазаренко, український політик, засновник партії "Громада", колишній прем'єр-міністр України (1996-97 років).

14 вересня 1998 року Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти П. Лазаренка за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах. Правосуддя Швейцарії засудило П.Лазаренка до ув’язнення за відмивання грошей у банках Швейцарії.
25 серпня 2006 в Сан-Франциско Лазаренко був засуджений до дев'яти років тюремного ув'язнення і штрафу в 10 млн доларів. В результаті рішення судді сума доведених фінансових зловживань скоротилася до 4,5-5 млн доларів.

У 1968 році народився Петр Корда, чеський тенісист, переможець 11 професійних турнірів в одиночному і 10 - в парному розряді; друга ракетка світу (лютий 1998-го).

23 січня 1974 року народилася Тіффані-Амбер Тіссен, американська кіноакторка, відома насамперед за телесеріалами (як-то "Беверлі-Хіллз 90210").

Повʼязані теми:

Наступна публікація