26 грудня в Історії

26 грудня в Історії

Цього дня на Гавайських островах спробували зупинити виверження вулкану авіабомбардуванням. / Фото: AFP

Історичні новини України та світу.

 У 1701-му із першої домни Невьянівського заводу пішов перший чавун. Народження уральської промисловості Росії.

1783 року  француз Себастьян Ленорман уперше в Європі продемонстрував псевдопарашут.

Користуючись парашутом власної конструкції з жорстким конусоподібним куполом діаметром 0,76 метра, Ленорман стрибнув із даху одноповерхового будинку. Через кілька днів він повторив стрибок із даху високої вежі обсерваторії в Монпельє.

У 1825 році відбулося повстання декабристів на Сенатській площі в Санкт-Петербурзі.

Спроба державного перевороту була підготовлена групою дворян-однодумців (за підтримки військових частин) і мала на меті недопущення вступу на трон Миколи I. У результаті заколоту загинули 1 271 осіб, у тому числі 9 жінок і 19 дітей; арештовано офіцерів – учасників повстання та понад 700 бунтівних солдатів і матросів. Невдовзі провідників Північного товариства декабристів Пестеля, Рилєєва і Каховського стратили через повішення.

1908-го перемігши нокаутом канадця Томмі Бернса в 14-му раунді бою, що відбувся в австралійському місті Сідней, Джек Джонсон став першим негром, який здобув титул чемпіона світу з боксу в надважкій категорії.

1931 рік – у Токіо засновано автомобільну компанію "Dat Jidosha Seizo". Наступного року її перейменували в "Nissan". Першою продукцією компанії були авто під торговою маркою "Datsun".

1935-й – на Гавайських островах зроблена спроба зупинити виверження вулкану авіабомбардуванням.

1946 року в Лас-Вегасі відкрився готель "Фламінго", побудований знаменитим гангстером Багсі Сігелом. З цього дня почалося перетворення Лас-Вегаса на світову столицю грального бізнесу.

У 2004-му  стався найбільш смертоносний землетрус у сучасній історії стався в Індійському океані, на північ від острова Сімеулуе.

Цунамі, що виникло в результаті 9-бального землетрусу, забрало в Південній та Південно-Східній Азії майже 300 тисяч життів. Найбільше постраждали Шрі-Ланка, Індія, Індонезія, Тайланд, Малайзія і Мальдіви.

У цей же день в Україні відбулося переголосування другого туру виборів президента. Перемогу здобув Віктор Ющенко — 51,99% голосів; Віктор Янукович отримав 44,20%.

26 грудня народилися:

У 1791-му Чарльз Беббідж, британський математик, винахідник першої обчислювальної машини.

Сконструював машину для табулювання, розробив проект універсальної цифрової обчислювальної машини – прообразу сучасної ЕОМ.
Автор праць із теорії функцій та механізації рахунку в економіці.

1893 року Мао Цзедун, китайський політичний і державний діяч, революціонер, голова КНР ( в 1954-1959 роках), голова ЦК Компартії Китаю (1942-1976 роки). Головний теоретик маоїзму.

Мао проголосив утворення Китайської Народної Республіки, фактичним лідером якої він був до кінця життя. Провів кілька гучних кампаній, найвідомішими з яких стали "Великий стрибок!" і "Культурна революція", що забрали життя багатьох сотень тисяч людей.  Правління Мао характеризувалося об'єднанням країни після довгого періоду роздробленості, зростанням індустріалізації Китаю і помірним зростанням добробуту народу з одного боку, але також політичним терором і культом особи Мао – з іншого.

В 1949 році народився Михайло Боярський, російський актор театру і кіно, співак.

Найвідоміші фільми – "Д'Артаньян і три мушкетери", "Старший син", "Собака на сіні", "Віват, гардемарини!", "Тарас Бульба".

1959 рік Кодзі Морімото, японський аніматор, один із перших режисерів аніме в Японії.

У 1975-му народився Марсело Ріос, чилійський тенісист, який був першою ракеткою світу навесні 1998 року.  Єдиний спортсмен, який домігся цього титулу, не вигравши жодного з турнірів серії "Великого шолома".

Повʼязані теми:

Наступна публікація