30 листопада в Історії

30 листопада в Історії

Останній день осені залишив історії такі події:  

 У 1763 році  Судова реформа в гетьманській  Україні.

Універсалом гетьмана Кирила  Розусовського  в Україні  Україні запроваджено суди — земські  (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних); Генерг87альний Суд став найвищою апеляційною   інстанцією.

1867-го   розпочав роботу Одеський маяк  — перший електричний маяк на теренах Російської імперії.

У 1886-му в паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів Фолі-Бержер відбулось перше рев'ю за участю жінок в досить відвертих костюмах.

В 1890-х роках Фоллі-Бержер стало найпопулярнішим в Парижі стриптиз-шоу, котре складалось з 40 номерів з використанням до 1000 костюмів і участю близько 200 чоловік лише обслуговуючого персоналу.

1918 рік  - острів Ісландія визнаний Данією незалежним і пов'язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.

1936-й  - в Лондоні пожежею знищено унікальний Кришталевий палац, збудований в 1851 році за проектом Джозефа Пекстона для проведення I Всесвітньої виставки.

В 1939 році  нападом СРСР на Фінляндію почалась радянсько-фінська війна, котра отримала назву "зимової".

Користуючись тим, що західні держави вели війну проти Німеччини, від якої Радянський Союз був захищений пактом про ненапад від 23 серпня (за яким Фінляндія належала до сфери інтересів СРСР), радянське керівництво прийшло до висновку, що настав зручний момент для розширення радянської території за рахунок стратегічно важливих районів. Після того як 28 листопада фінський уряд відхилив ультимативні радянські пропозиції про зміну кордонів, СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Фінляндією, і 30 листопада чотири армії чисельністю 540 тисяч чоловік, підтримувані 2485 танками, напали на сусідню державу. Це стало причиною визнання Лігою Націй Радянського Союзу агресором і виключення його зі свого складу.

1954 року  в містечку Силакауга, штат Алабама, випав метеоритний дощ.

 Цей дощ  складався з тіл вагою до 4-х кілограмів і діаметром до 15 сантиметрів. Декілька з них пробило покрівлю одного з будинків і поранило Елізабет Ходжес. Незважаючи на великий розмір метеоритів, вона відбулась лише синцями спини і ніг.

1993-го Гербом Російської Федерації став двоголовий орел.

В  1996-му  створено Державну митну службу України.

Сьогодні народилися:

У 1667 роціДжонатан Свіфт, англійський письменник ірландського походження (Подорожі Гулівера, Казка про бочку).

Відомим Свіфт став після того як  було видано "A tale of a tub"("Казка про бочку"), у якій він відкрито змалював католицизм, англіканство та пуританство. Ватикан додав "Казку" до переліку заборонених книжок. Саме через цю книгу Свіфта направили до Дубліну,  де він став настоятелем собору Святого Патріка. У Дубліні Свіфт і написав свій єдиний роман " Мандри Лемюеля Гулівера  до деяких відалених частин світу " який приніс йому величезну популярність. Роман є сатирою на недосконалість людської циілізації. Останні роки свого життя Свіфт страждав від прогресуючого психічного розладу.

1810 року народився Олівер Вінчестер, американський винахідник  і виробник стрілецької зброї.

1835-го Марк Твен, американський письменник (Пригоди Тома Соєра, Пригоди Гекльберрі Фінна, Янкі при дворі короля Артура, Простаки за кордоном).

1874 рік —  Уінстон Черчілль, британський політичний діяч, прем'єр-міністр країни, один з лідерів антигітлерівської коаліції в роки 2-ї Світової війни, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури, перший почесний громадянин США.

1945 року  Анатолій Кущ , український  скульптор , народний художник України  автор Монументу Незалежності  в Києві.

В 1951- му народився  Назарій Яремчук, український співак, народний артист України.

Назарій був четвертою дитиною. Почав співати змалу, бо в сім'ї співали всі. Батько —тенор, співав у церковному хорі, мати теж добре співала та ще й була неперевершеною акторкою у Вижницькому народному театрі. Закінчив Вижницьку середню школу і спробував вступити на географічний факультет Чернівецького університету, та спроба виявилася невдалою. 1975 року закінчив географічний факультет Чернівецького університету. 1988 року закінчив Київський інститут культури.  Був солістом вокально-інструментального ансамблю "Смерічка" Чернівецької філармонії.

1960 -йГарі Лінекер, англійський футболіст, кращий гравець Європи, кращий бомбардир фіналу Чемпіонату світу з футболу; за збірну Англії забив 48 голів у 80 матчах.

Повʼязані теми:

Наступна публікація