5 лютого в Історії

5 лютого в Історії

Відомі події та визначні постаті сьогоднішнього дня.

 У 1783  році  в області Калабрія на півдні Італії почався землетрус, що тривав майже два місяці.

Потужні підземні поштовхи й цунамі зруйнували місто Реджо-ді-Калабрія і ще 180 населених пунктів. Жертвами стихії стали близько 60 тисяч осіб, ще понад 10 тисяч життів забрали епідемії, викликані антисанітарією.

1803 рік — реорганізація системи освіти в Росії (створення навчальних округів, а також 4 типів навчальних закладів: шкіл, гімназій, ліцеїв і університетів).

1924 року радіо ВВС почало передавати з Ґрінвіцької обсерваторії сигнали точного часу.

1952-го Нью-Йорк став першим містом світу, де стали застосовувати трикольорові світлофори.

Перший світлофор був встановлений 10 грудня 1868 року в Лондоні, біля будівлі Британського Парламенту, задовго до розповсюдження автомобілів. Його винахідник — Дж. П. Найт — був фахівцем із залізничних семафорів і його винахід управлявся вручну і мав два семафорних крила. Підняті горизонтально, вони означали сигнал «стоп», а опущені під кутом в 45° — рух з обережністю. У темний час доби використовувався газовий ліхтар, що обертався, за допомогою нього відповідно подавалися сигнали червоного і зеленого кольорів. Перша автоматична система світлофорів з перемиканням без безпосередньої участі людини була розроблена і запатентована в 1910 році Ернстом Сирріном з Чикаго. Його світлофор використовував написи "Stop" і "Proceed", але не підсвічувався. Винахідником першого електричного світлофора мабуть може вважатися Лестер Вайр з Солт-Лейк-Сіті). У 1912 році він розробив (але не запатентував) світлофор з двома круглими електричними сигналами (червоного і зеленого кольору).

1953-й — у нью-йоркському Roxy Theatre пройшла прем'єра діснеєвського фільму "Пітер Пен".Сьогодні це класика, а в той час фільм отримав вкрай неоднозначні відгуки глядачів і критиків.

В 1999-му Майк Тайсон, колишній чемпіон світу з боксу серед професіоналів, одержав рік тюрми за побиття двох людей, машина котрих зіткнулася з автомобілем Тайсона. Тайсон відсидів лише три з половиною місяці.

Цього дня народилися:

У 1840-му Джон Бойд Данлоп, шотландський лікар-ветеринар, винахідник перших пневматичних гумових скатів (1888 рік).

1878 року Андре-Густав Сітроен, французький інженер, промисловець, засновник автомобілебудівної компанії "Сітроен" (1919 рік).

1919 року фірма "Сітроен" випустила свій перший автомобіль, який блискавично завоював ринок, завдяки насамперед своїй низькій, порівняно з іншими, ціні. Власниками його стали десятки тисяч представників так званого "середнього класу". 1929 року підприємства Сітроена випускали близько 100 тисяч автомашин на рік — перше місце у Європі. Вінцем зусиль підприємця стало електричне освітлення символу Парижа Ейфелевої вежі, з використанням прізвища — Сітроен.  На жаль, європейська економічна криза 30-х років 20 століття зупинила успішний автобізнес знаменитого підприємця. Банкрутство фірми її засновник не пережив, хоча його ім'я й увічнене в історії. Парижани й нині люблять відпочивати в парку Андре Сітроена.

1948 рік - Свен Горан Ерікссон, шведський футбольний тренер ("Лаціо" Рим, збірна Англії).

У 1985 році народився  Кріштіано Роналдо, португальський футболіст, нападник збірної та іспанського "Реалу".

Найдорожчий футболіст у світі за всю історію - за його перехід із "Манчестер юнайтед" у "Реал" було заплачено більше 83 млн. фунтів стерлінгів. У 2008 році  отримав "Золотий м'яч" як найкращий футболіст Європи і нагороду "Гравець року ФІФА".

Повʼязані теми:

Наступна публікація