Греція та країни Балтії опинилися на межі дефолту

Слідом за Дубаї, де економічна ситуація різко погіршилася, загроза дефолту нависла над Грецією, а якщо її не врятувати, тим же шляхом підуть Ірландія, Іспанія та країни Балтії.

Економічні перспективи Греції виглядають похмуро навіть на загальному тлі кризи в Європі. Ця країна може стати "наступним Дубаєм", пише журнал Time.

За останні два дні грецький фондовий ринок обвалився на 9%, а кредитне агентство Fitch знизило рейтинг країни до найнижчої позначки в зоні євро - BBB +. У 2010 році її зовнішній борг, очевидно, збільшиться до 125% ВВП.

Провиною тому - багаторічний період споживання за рахунок позик і м'якої фіскальної політики. А вихід з глухого кута - у тому, щоб скоротити дефіцит бюджету 2010 року з 12,7% хоча б до 9,1%. Грецька влада активізували полювання за тими, хто ухиляється від сплати податків, але великим скороченням витрат поки не зайнялися.

Разом з тим грецький міністр фінансів Йоргос Папаконстантіну заявив, що немає ніякого ризику відносного того, що Греція не виконає зобов'язань по своєму обов'язку. "Ми робимо всі дії для того, щоб переконати громадян та фондові ринки в тому, що ми рухаємося в правильному напрямку", - сказав міністр.

Для відновлення зростання потрібно переключитися на виробництво експортних товарів, пояснює журнал, проте в зоні євро грецькі товари неконкурентоспроможні через їх ціни, а зарплати в Греції продовжують зростати.

Греція першою з країн єврозони опинилася на межі дефолту, впевнена і французька Le Monde.

Ще до введення євро керівництво федерального банку Німеччини застерігало про небезпеку приєднання до єврозони країн Південної Європи, нагадує газета, проте політичні міркування тоді взяли гору над економічними.

"Важко уявити, що країни Північної Європи і європейський Центробанк кинуть напризволяще неплатоспроможні держави, ризикуючи спровокувати серйозну кризу довіри до євро. Єдиної валюті має перший справжній "краш-тест", - резюмує Le Monde.

Якщо ЄС зараз надасть Греції багатомільярдну фінансову допомогу, то в значній мірі - за рахунок Німеччини, побоюється Die Welt. Греція жила в борг, але ЄС проігнорував цю проблему ще на стадії утворення валютного союзу. Незважаючи на порушення Грецією Маастріхтських угод, за якими бюджетний дефіцит країни не повинен перевищувати 3% ВВП, серйозних санкцій відносно Афін досі не застосовувалося.

Якщо пустити справу на самоплив, долю Греції повторять Ірландія та Іспанія та інші країни Європи. Італійська La Repubblica приводить свою "карту страху", де Дубаї і Афіни - не єдині у списку потенційних вогнищ інфекції.

Так, розвиток Східної Європи та деяких економік, що тільки-но народжувалися, ґрунтувався, перш за все, на притоці закордонного капіталу і на дешевих кредитах, але обидві ці складові зникли з горизонту.

Газета згадує "вкрай делікатне" становище України, яка переживає кризу напередодні виборів, серйозні проблеми Казахстану, пов'язані з банківським сектором, і повідомляє, що всі три країни Балтії отримали негативну оцінку агентства Moody's, а найбільше занепокоєння викликає Латвія.

Читайте також:

Ющенко спрогнозував держборг України у 300 млрд доларів

Економісти склали "десятку" ключових прогнозів на 2010 рік

Гривня впала через заяви російської влади

Фондовий ринок Дубаї обвалився вдруге за два тижні
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: