В Україну може повернутися чорний імпорт автомобілів

Українські автозбиральники пролобіювали підвищення мит на імпорт іномарок.

28 вересня з неофіційних джерел стало відомо, що на прохання українських автозбиральників уряд ухвалив рішення звернутися до СОТ з вимогою переглянути умови імпорту автомобілів. Експерти та учасники ринку у зв'язку з цим очікують на відродження епохи сірого і чорного імпорту машин в Україні.

За інформацією видання Коммерсант-Україна, Україна буде вести переговори про перегляд ставок мит на імпортні автомобілі в бік підвищення з чинних 10% до 25% - тобто до того рівня, який був до вступу країни в цю організацію.

Як пояснив Олег Назаренко, гендиректор Всеукраїнської Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД), кожні три роки будь-яка держава, що вступила в СОТ, має право звернутися до секретаріату СОТ і провести консультації з таких питань.

За його словами з 1995 року проводилось більше трьох десятків таких консультацій, і лише вісім з них закінчилися успіхом. Але, як зазначив Назаренко, не варто очікувати, що Україна зможе отримати схвалення у країн учасників СОТ.

"Чи підуть в цих країнах на те, щоб завдати шкоди своїм виробникам, чи підуть вони Україні на зустріч і які за це вимагатимуть компенсації. Про це ми можемо тільки здогадуватися", - зазначив Назаренко і нагадав, що Україна, підвищивши мита в одній галузі, повинна буде знизити їх в іншій.

"Не варто забувати, що якщо з якихось пунктів одна українська галузь економіки отримає якісь преференції, то неминуче постраждає друга. Все повинно бути компенсовано. Так, можна створити нові робочі місця в автозбиранні, але натомість втратити робочі місця в якійсь іншій галузі", - пояснив Назаренко.

Водночас, Олег Боярин, голова правління ЗАТ "Атол Холдинг" вважає, що від підвищення мит на імпортні автомобілі буде більше користі. "Підвищення мит на імпортні товари є одним з інструментів захисту внутрішнього товаровиробника. Безумовно, підвищення митної ставки на імпортні автомобілі до 25% позитивно відобразиться на роботі вітчизняного автопрому. Таким чином, в країні створюються умови, в яких найбільші автовиробники можуть розвивати національне виробництво, підтримувати вітчизняну економіку, створювати робочі місця і збільшувати платоспроможний попит. Більше того, потенціал зростання вітчизняного авторинку в перспективі 3-5 років цілком може зацікавити світових виробників у відкритті виробництва на території України", - зазначає він.

Водночас в ВААІД не вірять, що після таких змін в Україну прийдуть іноземні інвестори і будуть налагоджувати тут виробництво своїх автомобілів, оскільки для того, щоб підприємство було рентабельним, йому потрібно продавати 200-400 тисяч автомобілів на рік. За словами Назаренка, на українському ринку минулого року було продано близько 170 тисяч машин.

"Який інвестор сюди прийде, якщо не рентабельно тут навіть одному працювати, а знаючи, що тут працює чотири автоскладальних заводи і ці кілька тисяч машин виробництва доведеться ділити на всіх?", - запитує він.

Роман Фабрицький, керівник відділу продажів "Джерман Моторз" (офіційний дилер Volkswagen AG) також оцінює такі ініціативи негативно. "Незрозуміло до яких поліпшень вони повинні призвести, якщо це ініціатива на підтримку вітчизняного автопрому, то існує вже досить заходів, яких вже вжито, і пільги з оподаткування, й інші преференції з боку держави для вітчизняного виробника. Якщо їх недостатньо, то навряд чи вдасться досягти позитивного ефекту і підтримати автопром шляхом створення більш складних умов для імпортерів ", - вважає він.

За словами Фабрицкого, вітчизняний автопром може врятувати тільки грамотний менеджмент і грамотне просування товару на ринку і грамотна розробка такого товару. "Автовиробники могли б боротися за покупця не шляхом здешевлення продукції, а шляхом надання йому ряд переваг. Наприклад, створити набір якихось опцій, які зроблять продукт привабливішим. Боротьба шляхом ціни - це тупикова справа", - вважає Фабрицький.

У ВААІД вважають, що якщо ж переговори України з країнами-учасниками СОТ будуть успішними, і планка для імпорту буде піднята до 25%, ситуація на ринку автопродажів повернеться до рівня 2008 року.

"Чи стане цікаво возити машини по-чорному. Ми повернемося до ситуації 2008 року. До 16 травня 2008 року було мито 25%, а також частина офіційного імпорту, частина сірого і частина чорного. Після того, як мито знизили до 10% - чорний імпорт практично зник. Який сенс завозити "в чорну" машини? На хабарі ж більше даси, на кришування. Таким чином, чорний імпорт зник. Сірий імпорт впав дуже сильно", - зазначив Назаренко.

Фабрицький також чекає з підвищенням мит на появу сірого і чорного імпорту в Україні. "Зниження мита в 2008 році зробило продаж сірих авто не вигідним у своїй масі. Оскільки споживач розуміє, що різниця в ціні в 1000-2000 між офіційною і сірою машиною - не перекриває тих ризиків, які можуть виникнути. Якщо різниця в ціні буде в 5-7 тис. - даємо відмінний стимул працювати сірим імпортерам. Знову ж страждає наповнюваність бюджету. І хто від цього у виграші залишається незрозумілим", - зазначив він.

Читайте також:

Митний збір на автомобілі може вирости до 25%

Іномарки можуть подорожчати

Кабмін може спровокувати подорожчання іномарок на 40%

Виробництво автомобілів в Україні виросло на 60%

В Україні впав попит на автомобілі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: