Перейти до змісту
Кількість кримінальних справ проти активістів у Криму цього року побила всі рекорди
ТСН.ua
Кримський адвокат Назім Шейхмамбетов
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 1148

Адвокат розповів про хід справи Олега Приходька, його стан та загальні настрої на анексованому півострові.

На початку вересня 2019 року між Україною та Росією стався найбільш масштабний обмін полоненими за весь час російсько-української війни. Кремль ухвалив рішення віддати Україні 35 осіб, яких тримав за ґратами саме на своїй території та в анексованому Криму, а не лише на окупованому Донбасі.

На тлі чуток про обміни списками та підготовку до ще більш масштабного обміну між Україною та Росією, в анексованому Криму з’явився ще один політв’язень, якого затримали за проукраїнську позицію. Йдеться про 61-річного Олега Приходька, якого затримали 9 жовтня і звинуватили підготовці терористичного акту.

ТСН.ua поспілкувався із кримським адвокатом Назімом Шейхмамбетовим, який захищає Приходька на російських "судах". Він розповів усі деталі справи, на якому етапі наразі перебуває слідство, що каже сам Олег про своє затримання і взагалі – які наразі настрої панують на окупованому півострові.

- Почнемо з обвинувачень. У чому конкретно звинувачує Олега в Криму окупаційна влада?

- Олега Аркадійовича звинувачують у підготовці до терористичного акту і незаконному виготовленні вибухових речовин. На думку слідства, Олег Аркадійович виготовив саморобний вибуховий пристрій осколково-фугасної дії для того, щоб підірвати адміністрацію міста Саки з тим, щоб підштовхнути органи "влади" Криму ухвалити рішення про повернення до складу України. Це ось власне фабула постанови про порушення кримінальної справи.

- А живе він сам в Саках або десь поруч?

- Олег Аркадійович проживає в місті Саки. У селищі Оріхове, це по суті поруч з містом Саки. Там буквально кілометр, напевно, від міста. У нього дві оселі – в одній дочка зараз проживає в самому місті Саки, а він в селищі Оріхове, там, де проживала мати його дружини.

- Скільки разів вам вже вдалося з ним побачитися?

- Напевно, близько 8, до 10 у нас уже було всього побачень і в СІЗО, і в ФСБ, і в суді. Це якщо говорити в сукупності від 10 жовтня.

- Що говорить сам Олег, як він коментує звинувачення?

- Олег Аркадійович категорично їх заперечує. Він стверджує, що вибухівку йому підкинули. Він вважає, і це підтверджується його історією, буквально від 2014 року, він в силу своєї політичної позиції, яка виражалася в неприйнятті російської юрисдикції на півострові. Він її публічно висловлював, вона набувала різних форм. Зокрема, він до останнього моменту не міняв номерні знаки на автомобілі, на торпеді завжди розміщував український і кримськотатарський прапори. На даху будівлі біля свого будинку, там у нього є літня кухня, на даху цієї кухні він повісив український прапор. В його будинку так само була українська символіка, кримськотатарська символіка, портрети Степана Бандери і так далі.

Від 2014 року співробітники правоохоронних органів досить пильно за ним стежили, і він не був позбавлений їхньої уваги. Двічі в його житлі проходили обстеження, по суті це були обшуки, але формально, юридично, це були обстеження. Він двічі притягувався до адміністративної відповідальності. Один раз нібито за те, що не поміняв номерні знаки українські на російські, які не переоформив своєчасно. Другий раз за те, що на його тілі була символіка нацистська, яку він зробив ще в 80-х роках в молодості. І були фотографії на його телефоні, коли він був у футболці, і там на плечі було видно ці татуювання, хтось його фотографував з друзів. Під час одного з таких затримань співробітники поліції в телефоні побачили цю символіку і сказали, мовляв, це публічна демонстрація нацистської символіки. І ось його за це притягали до адміністративної відповідальності за статтею 20.3 КпАП РФ – публічна демонстрація нацистської символіки. Призначили штраф у розмірі 2000 рублів.

- У нього було якесь татуювання на тілі?

- Так, у нього було татуювання. З його слів, він її робив ще в 80-х роках, це було модно тоді.

- А зараз його немає?

- Воно є, просто він його ніяк не демонструє. Не позиціонує і жодним чином не асоціює себе з цією символікою. Просто це було зроблено ось в той час.

Його за це притягали до відповідальності, це було цього літа – останнє адміністративне переслідування. Після цього, з його слів, тричі його і дружину викликали в управління ФСБ як міста Саки, так і в Сімферополь, де з ними проводили співбесіди, на яких недвозначно представники спецслужб натякали, щоб він припинив публічно висловлювати свою позицію. Зокрема, про невизнання російської юрисдикції над Кримським півостровом. І настійно рекомендували йому покинути територію Криму. Він категорично заперечував це, говорив, що це "моя Батьківщина" і "я тут буду жити", "не я до вас в будинок прийшов, тому я нікуди виїжджати не збираюся і буду висловлювати свою позицію, тому що це моє право".

Власне, це і стало причиною цієї кримінальної справи. За словами Олега Аркадійовича, йому підкинули вибухівку і після цього порушили кримінальну справу. Треба сказати, що вибухівку знайшли в гаражі, який розташований досить далеко від будинку, понад 1 кілометр. Той гараж був практично завжди відчиненим, тому що сам Олег Аркадійович займається ковальством, там у нього був такий, можна сказати, цех, де всякі металеві елементи для його роботи він зберігав. І там значну частину свого часу він витрачав для того, щоб готувати якісь замовлення із кування. Через те, що він постійно виїжджав-приїжджав, цей гараж був завжди відчиненим. Та й власне туди доступ був, там звичайний замок, який для спецслужб проблемою не був, щоб туди проникнути.

- Як відбувалося затримання?

- У цьому випадку фактичне затримання Олега Аркадійовича було трошки в іншій формі – йому в другій половині дня, орієнтовно о 16:00 додому за місцем проживання в селищі Оріхове прийшли співробітники ФСБ і попросили його проїхати разом з ними в його гараж для нібито огляду. Приїхавши туди, Олег Аркадійович сказав, що він звернув увагу на те, що дуже велика кількість співробітників була вже, вибухотехніків кілька людей було.

І приїхавши до гаража, він говорить, що після того, як він його відкрив, один із співробітників цілеспрямовано пішов в один з кутів його гаража, який був завалений усілякими деталями металевими, іншими речами, і дістав звідти відро з якимось невідомим вмістом. Як стало відомо, це була нібито вибухівка, яку нібито зробив Олег Аркадійович.

І з-під піддашка, який був розташований під дахом, тобто як полиця, звідти теж дістали відро з якимись вибуховими речовинами. Олег Аркадійович каже, що був вкрай здивований і обурений. Він одразу заявив, що це йому не належить. Звернув увагу на це понятих, які приїхали разом з співробітниками ФСБ. У той самий день його відвезли до Сімферополя, в управління ФСБ. І він там пробув до ранку наступного дня, тобто до 10 жовтня. І 10 жовтня о 10 годині тільки офіційно його затримали. Тобто протокол про затримання був складений тільки 10 жовтня. Співробітники ФСБ не визнають, що він був у них затриманий ще 9 жовтня.

Олег Аркадійович розповідає, що, коли він приїхав до Сімферополя в УФСБ, вночі до нього прийшов невідомий чоловік, який представився лікарем, і ватним тампоном взяв у нього зразки ДНК з порожнини рота. Ми припускаємо, це було зроблено для того, що ці зразки нанести на вибухові речовини. І потім, віддавши на експертизу, там уже з його слідами біологічна експертиза все виявить і підтвердить факт наявності його слідів на цих вибухових речовинах. Таким чином доведуть, що вибухівка йому нібито належала.

Відео У Криму затримали проукраїнського активіста Олега Приходька та його дружину

Заґратували Олега Приходька - українського активіста, який 2014 року вирішив залишитися на півострові, але власних поглядів не зрадив. На його будинку майорів синьо-жовтий прапор, на димарі - тризуб, а всередині на стіні висів портрет Степана Бандери. У чому російські окупанти звинувачують українського активіста - у сюжеті.  

У Криму затримали проукраїнського активіста Олега Приходька та його дружину

- На якому етапі зараз ця справа?

- Зараз йде попереднє слідство. Йому висунули звинувачення, призначено низку експертиз, ми подали низку клопотань. За деякими клопотаннями нам вже прийшли відмови, за деякими ми ще чекаємо. Надіслали більше 10 запитів у цій справі, чекаємо на них теж відповіді. Поки йому обрано запобіжний захід, його ми оскаржили, суд апеляційної інстанції залишив чинним. До 9 грудня цього року він буде утримуватися під вартою.

Я вчора (21 листопада – ред.) був у нього, у нього вчора був день народження. Я його привітав, побажав якнайшвидшого звільнення в першу чергу. Наразі у нього критичних скарг на умови утримання і здоров'я немає. Він висловив слова подяки тим, хто стежить за його справою і підтримує його сім'ю і всіх політв'язнів.

- Скільки йому загрожує за тими звинуваченнями, які були висунуті?

- Справа в тому, що у нього приготування до терористичного акту. За такого порядку, оскільки злочин не було завершено, йому загрожує половина від максимально можливого терміну за цей злочин. Тобто максимально за терористичний акт в РФ, без жертв який, – це 15 років. Відповідно, Олегу Аркадійовичу загрожує до 7,5 року ув'язнення.

- Я правильно розумію, він зараз перебуває в СІЗО в Сімферополі?

- Він перебуває в Сімферополі, в спецблоці. Це в принципі класична ситуація для такої категорії справ з тероризму. Багато наших політв'язнів також перебували в спецблоці, в камерах-двійників так званих.

- Ви говорили про те, що до нього не допускають родичів.

- Справа в тому, що згідно з російським законодавствам, та й міжнародним правом, людина має право двічі на місяць мати короткострокові побачення з близькими родичами до 3 годин. Ми підготували шаблони заяви для сім'ї, родичі направляли такі заяви слідчому, однак наразі слідчий не дає своєї згоди на такі побачення, обґрунтовуючи це тим, що нібито в разі такого спілкування може бути або Приходьком, або його родичами отримана інформація, яка може вплинути на хід слідства.

Відео Доля бранця Кремля: російська ФСБ висунула звинувачення кримцю Олегу Приходьку

61-річному чоловіку закидають підготовку теракту та незаконне виготовлення вибухових речовин. Приходьку загрожує до 7,5 років колонії суворого режиму. У його гаражі начебто знайшли саморобний вибуховий пристрій та пляшки із запалювальною сумішшю. Приходько запевняє - окупанти все це підкинули.

Доля бранця Кремля: російська ФСБ висунула звинувачення кримцю Олегу Приходьку

- Яка зараз ситуація на півострові? Наскільки стало небезпечніше або безпечніше в плані активізму, громадянської позиції?

- Є серйозна тенденційність, вона набуває різних форм. Безумовно, прояв будь-якого активізму, я зараз кажу  і проукраїнського, і взагалі про людей, які досить проросійські, але претензії є. Це люди несистемні, вони мають претензії до влади. Як і в загалом у Росії, так і тим більше в Криму це всіляко присікається. Треба лише звернути увагу скільки журналістів затримано, скільки організацій заборонено. Заборонені ефіри телеканалів, радіомовлення, інтернет-сторінки. Тобто ми бачимо, що всі джерела альтернативної інформації, вони всіма можливими шляхами перекриваються в Криму. Ті люди, які намагаються проявляти якийсь активізм, вони одразу йдуть в поле зору спецслужб. Їх беруть в розробку, щодо них застосовуються, коли як превентивні заходи на рівні розмов, переказування "привітів" від близьких друзів і т.д., закінчуючи адміністративними і кримінальними справами.

Треба відзначити, що була поширена практика, до 2016 року включно, викрадення людей. Зараз, слава богу, такої тенденції немає. Але кількість кримінальних справ цього року побила всі рекорди. Близько 40 осіб, які визнані політв'язнями, тільки в цьому році були затримані. Це яскраво символізує рівень свобод і боротьби з інакомисленням в Криму. І більшість цих людей – це люди, які відкрито, публічно виявляли свою політичну позицію, які проявляли активізм в різних формах.

- Які в принципі зараз суспільні настрої на півострові? Збільшилася або зменшилася підтримка Росії як такої, і підтримки місцевої окупаційної влади?

- Тут складно відповісти. Можу сказати, що очікування людей, які були 2014 року, я зараз говорю більше про людей, які себе асоціювали з росіянами, з "русским миром", які досить лояльно поставилися до того, що Крим перейшов під юрисдикцію Росії, то сьогодні їх очікування не виправдалися. Безумовно, ці люди, як мені видається, вони не мають достатніх мотивів для того, щоб сьогодні якимось чином намагатися цю ситуацію виправляти. Тому вони вже, напевно, десь змирилися, десь чекають, що щось зміниться. Але при цьому зміниться без їхньої активної участі. Наразі ось так.

Чого не можна сказати про кримських татар і про українців, які більш активні в цьому плані. І відкриті, і за це та кількість політв'язнів, яка є, вона непропорційно.

- Адвокати часто мають інформацію про обміни політв'язнями, про якісь списки. У вас є подібного роду інформація?

- Що стосується списків – ми все підготували і передали тим людям, які ведуть ці переговори. Якоїсь інсайдерської інформації у нас немає. Є деяка інформація, але у нас є позиція – ми її публічно не оголошуємо для того, щоб не нашкодити. Тому ми знаємо, що цей процес іде. А терміни, коли це все станеться, поки невідомі.

Спілкувався Олексій Ярмоленко

Залиште свій коментар