Росії потрібен привід для агресії

Дата публікації
Перегляди
4047
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Росії потрібен привід для агресії

За словами американського дипломата, США думають над розширенням допомоги Україні задля посилення її оборони.

Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер незадовго до завершення 2018 року відвідав Київ. Він зустрівся з президентом Петром Порошенком. Під час зустрічі обговорювалось питання російської загрози у регіоні, а також агресії проти кораблів ВМС ЗС України 25 листопада цього року. 

Волкер також дав низку інтерв'ю українським ЗМІ, серед яких був кореспондент ТСН.Тиждень Андрій Цаплієнко. Під час розмови він повідомив. чому скасував останню зустріч із Владиславом Сурковим, про прагнення РФ до загострення безпекової ситуації навколо України, а також не виключив поставок українській армії нових видів озброєнь.

 

- Пане Спецпредставнику, ви в постійному переговорному процесі із Владиславом Сурковим, якого називають тіньовим керівником проекту "Новоросія" та куратором "Українського питання" в Кремлі. Чи правда, що Ви скасували уже призначену зустріч з Сурковим після того, як Росія здійснила атаку на українські військові кораблі?"

- Так, це правда. Я перебуваю в переговорному процесі з Сурковим, оскільки він є особою, призначеною для цього з боку Росії. Це канал комунікації. І ми були в контакті з ним кілька разів цього літа і восени. За моїм сприйняттям, позиція росіян фактично стала жорсткішою за цей час. Та ще в січні в мене з'явилась надія, що ми нарешті обговорюємо способи вирішення конфлікту через імплементацію Мінських угод і побачимо нарешті повернення Україні її територій. Та після цього Росія відкатилась на попередні позиції, до обговорення введення місії ООН лише для захисту спостерігачів у громадських місцях так званих "народних республік". А потім вони провели ці вибори в листопаді. Попри це, я збирався їхати до Москви цього місяця, для того, щоби побачити, чи є якийсь ґрунт для появи нових ідей. Чи є спосіб повернутися в русло попередніх розмов. Але після російської атаки проти українських військових кораблів і захоплення моряків президент Трамп скасував свою зустріч з президентом Путіним. І я теж вирішив, що візит до Москви для мене в цей час неможливий. Сподіваюсь, я зроблю це наступного року, як тільки моряків дійсно звільнять.

- ​Чи є якісь хороші новини з боку Росії? Мається на увазі, чи гадаєте Ви, що росіяни відпустять українських моряків як жест доброї волі перед Різдвом?

- Я думаю, це ймовірно. Всі ми закликаємо Росію зробити це як жест доброї волі. І, я сподіваюсь, вони переймаються тим, щоби не погіршити ситуації, тож, ми можемо отримати певний імпульс... Нещодавно, як мені відомо, у президента Путіна була розмова з канцлером Меркель, де він послався на так званий законний процес всередині Росії, який, звісно, не є законним. Утім, навіть, якщо він послався на законний процес, через який мають пройти моряки, ми сподіваємося, що це буде зроблено якомога швидше, якщо докладати зусиль. Але найголовніше - це звільнити моряків якнайшвидше. В ідеалі - до Різдва".

- У контексті односторонньої атаки російських військових, яких, на цей раз, вже не замаскувати під сепаратистів, яким чином Сполучені Штати надаватимуть підтримку Україні? Чи можливо переконати європейських союзників, щоб вони закрили свої порти для російських суден? Або навіть відключили російські банки від системи SWIFT?

- Найважливіше, що можуть зробити Сполучені Штати, - це переконати, що в нас є спільна трансатлантична відповідь на цю нову російську агресію. Зображення цього конфлікту як російсько-американського нічого не дасть Росії. Це не так. Це агресія Росії проти України. І це те, що впливає на всю Європу. І тому в понеділок я був у Брюсселі, провів зустрічі в НАТО та Європейському Союзі. Я розмовляв там про варіанти, які Європа має розглянути для того, щоби ми вибудували спільну відповідь. Ми можемо взяти до уваги візити кораблів. До речі, британці організували візит свого корабля і мають певні плани на січень. Можна подумати про спостережні дії, про візити, про додаткові санкції, безумовно. Це те, що ми можемо зробити, і що ми обговорюємо. На додаток до цього, ми маємо довгострокову стратегію підсилення України, зміцнення її суспільства. Це і підтримка реформ, економіки, інформаційного простору, кібербезпеки, підтримка сектора оборони, і наше фінансування військових закупівель. Це те, що ми і далі будемо робити для підсилення України.

- У своєму останньому інтерв'ю ви заявили, що для Сполучених Штатів не є секретом, що Росія нарощує свої збройні сили вздовж українських кордонів. Тож, загроза російського наступу. Чи є вона зараз значною, враховуючи той факт, що російські політики просто шаленіють від того, що українська церква стала незалежною?

- Давайте сподіватися, що це різні речі. Бажання українців мати свою церкву - це питання релігійної свободи, якої вимагали українці. І нарешті вони її отримали від Вселенського Патріарха. Сподіваюсь, це відбулося мирно, із взаємоповагою. Я знаю, що релігійні лідери закликали уникати виявів насильства або упередженого ставлення до представників інших конфесій. Сподіваюсь, цей релігійний процес мине мирно. Але, окремо від цього, ви маєте ситуацію, коли Росія упродовж тривалого часу значно підсилює свою військову міць, оточуючи Україну. На своїй території, а також у Криму, а відтепер і в Чорному та Азовському морях. І в неї є можливості розпочати агресію. Ми б оцінили малоймовірним, щоб Росія на це наважилася. Але тут стався інцидент, коли Росія атакувала українські кораблі кілька тижнів тому. І тепер, я думаю, ми маємо розглядати реалістичну ймовірність того, що Росія розпочне нову агресію. І ми маємо зробити все можливе, аби справа не дійшла до цього. Маємо зробити все, аби запобігти цій агресії та стримати її. Але є річ, яка непокоїть. Це російські заяви, згідно з якими Україна збирається атакувати, застосувати хімічну зброю. Таке дезінформування непокоїть, тому що для Росії потрібен привід для агресії. Хотілося б думати, це робиться для того, аби відвернути увагу від агресії проти українських кораблів у Чорному морі. Але ми маємо бути дуже пильними, маємо стежити за ситуацією та в ідеалі – уникнути подальшої ескалації та агресії.

- Чи готові Сполучені Штати збільшити поставки летальної зброї до України? Якщо рішення вже ухвалене, деталізуйте, будь ласка, на які види озброєння може розраховувати Київ.

- Сполучені Штати встановили нормальні оборонні відносини з Україною. Такі самі, які ми маємо з багатьма країнами в усьому світі. Україна має стратегію національної безпеки, її оборонні можливості дуже хороші. Але є й певні прогалини, є потреба в партнерстві. Тож, американський Конгрес схвалив надання зовнішньої фінансової підтримки для допомоги українській армії у розмірі двісті п'ятдесят мільйонів доларів. І ми також відкрили для України можливість брати участь у військових закупівлях, щойно підписали закон, що дозволяє Україні придбати таке обладнання. І ми постійно обговорюємо з нашими українськими партнерами їхні потреби, які конкретно системи необхідно забезпечити чи придбати. Втім, я не можу сказати, що якісь конкретні системи є предметом переговорів, це те, до чого ми дійдемо з часом.

Розмовляв Андрій Цаплієнко

Курт Волкер прогнозує запровадження додаткових санкцій через російську агресію

Курт Волкер прогнозує запровадження додаткових санкцій через російську агресію

"Курт Волкер: "Маємо розглядати високу ймовірність нової російської агресії""

"Курт Волкер: "Маємо розглядати високу ймовірність нової російської агресії""

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4047
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація