Побудовано електродвигун з однієї молекули

Американські вчені створили перший в світі електричний двигун з однієї молекули. Винахід планують використовувати в медицині та машинобудуванні.

Група фізиків під керівництвом Чарльза Сайкса з університету Тафтса створили найменший у світі нанодвигун - електричний двигун, що складається з однієї-єдиної молекули.

Цей вироб довжиною в 1 нанометр в 200 разів менше нинішнього рекордсмена з Книги Гіннесса і виконаний за відмінною від інших наномоторів схемою.

Дослідники помістили на поверхні міді молекулу бутил-метил сульфіду, забезпечили її електроенергією і змусили діяти невипадковим чином. У центрі молекули перебував атом сірки, з якого стирчали дві гілки на основі атомів вуглецю.

З одного боку знаходилися чотири атома, з іншого - один. До молекули піднесли металевий наконечник атомного мікроскопа і між ним і підкладкою доклали напругу. Електричний струм змусив молекулу сульфіду обертатися.

Поки, щоправда, двигун далекий від ідеалу - пристрій крутився в "потрібну" сторону тільки на 5% частіше, ніж у зворотний бік. При підвищенні температури ефективність мотора буде ще нижчою.

Вчені визнають, що їхній перший в світі нанодвигун дуже далекий від практичного застосування, але переконані, що коли-небудь він буде використовуватися в наноелектромеханічних системах різного призначення - від медицини до машинобудування.

Наприклад, якщо взяти медицину, подібними молекулами можуть бути вкриті нутрощі кровоносних судин, і рух моторів буде сприяти руху рідини.

Нагадаємо, що вчені також створили молекулу, яка зупиняє поширення ракових клітин, а зовсім нещодавно - молекулу, що пригнічує вірус імунодефіциту.

Читайте також:

Вчені знайшли молекулу, яка бореться одразу з кількома типами вірусів

IBM експериментує з мікросхемами на молекулах ДНК

Причиною старіння виявилася особлива молекула

Фізики встановили рекорд за часом зберігання антиматерії

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: