Вчені з'ясували, чому Антарктида стала крижаною пустелею

Вчені пояснили, що причиною похолодання в Антарктиді є крижані течії океану.

Антарктида
Архів
Антарктида перетворилася на пустелю, вкриту багатокілометровим шаром льоду, через циркуляцію океанічних вод біля її берегів. Про це пише журнал Science.

Антарктида в минулому була багата флорою і фауною - на її території, в лісах помірного кліматичного поясу, мешкали сумчасті тварини. Однак 33 мільйони років тому континент швидко вкрився товстим шаром льоду. Автори дослідження, група вчених під керівництвом Міріам Катц з американського Політехнічного інституту імені Ренсселера, встановили, що причиною цієї екологічної катастрофи стала поява антарктичного циркумполярної течії, що замкнула континент в кільце. Раніше вважалося, що ця течія виникла вже після похолодання, приблизно 23-25 ​​мільйонів років тому.

"Ми з'ясували, що антарктична циркумполярна течія почала впливати на глобальну циркуляцію вод в океані набагато раніше, ніж передбачалося. Важливість цього відкриття полягає в тому, що воно дозволяє зв'язати вплив приповерхневої циркумполярної течії і початок епохи глобального похолодання", - заявила Катц.

Поява цієї течії (яка також називається течією Західних Вітрів), як пишуть американські океанологи, спричинила за собою формування сучасної чотиришарової структури океанічних вод.

Температура океану і температура повітря на Землі тісно пов'язані. Чим вище температура води - тим вище середня температура повітря. При цьому на різницю температури екваторіальних і полярних вод сильно впливають глобальні океанічні течії. За часів до появи циркумполярної течії різниця температури води у екватора і біля берегів Антарктиди була в два рази менше, ніж зараз.

Однак тепер циркумполярна течія перешкоджає проникненню теплої води південно-атлантичної течії в приполярні регіони, "виштовхуючи" її назад в Атлантичний океан.

До недавнього часу про зміни температури судили головним чином по знайдених залишках рослин і тварин. Вимирання теплолюбних видів вказувало на можливе похолодання. З іншого боку, завжди можна сказати, що в минулому організми жили в інших умовах, і вимирання було пов'язано не з похолоданням, а з чим-небудь іншим.

Вчені вважають, що глобальні кліматичні зміни настали тоді, коли виникла протока Дрейка між Антарктидою і Південною Америкою, і різко розширилась Тасманійська протока між Антарктидою та Австралією, які в попередні геологічні епохи становили один материк. Саме поява наскрізного шляху навколо Антарктиди відкрило дорогу циркумполярній течії, що наморозила континенту льодову шапку.

Океанологи виявили докази існування цієї течії в скам'янілих рештках форамініфер - одноклітинних морських організмів. Порівняння вмісту кисню-18 і співвідношення магнію та кальцію в цих скам'янілостях зі зразками з північних регіонів дна Атлантичного і Тихого океану показало, що після появи перебігу температура приантарктичних вод впала на 2-3 градуси. Це похолодання і призвело Антарктиду до сучасного стану.

"Реконструкція кліматичних умов минулого дозволить нам досліджувати те, як наша планета реагує на сучасні кліматичні зміни", - говорить Катц.

Нагадаємо, восени минулого року величезний айсберг, який відділилися від антарктичних шельфових льодовиків, доплив до австралійського острова Маккуорі. Шлях у 2000 кілометрів айсберг пройшов за 7−9 років.

Читайте також:

Українці в Антарктиді женуть горілку з льодовика

В Антарктиді з'явився Пік Донбасу

Від Антарктиди відколовся айсберг розміром з Люксембург

Криза погнала українців в Антарктиду на заробітки

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: