Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Очільниця уряду буде першою, хто приїде спеціально до "табору смерті".

"Взагалі-то, це місце вимагає тиші. Але я впевнений, що канцлеру Німеччини тут мовчати не можна", - так Гельмут Шмідт почав свою промову в Освенцимі в похмурий листопадовий день 1977 року. Це був перший візит федерального канцлера і взагалі високопоставленого політика ФРН у колишній німецький концентраційний табір на території Польщі, в якому від 1940 до 1945 року було вбито до 1,5 мільйона людей.

Тоді 58-річний Шмідт, який служив солдатом вермахту під час Другої світової війни, в своєму зверненні до поляків, які "найбільше постраждали", говорив про відповідальність і провину, про усвідомлення того, що "політика вимагає моральних основ і моральної орієнтації". Польське державне телебачення транслювало промову канцлера ФРН у прямому ефірі.

Відео Amazon зняв із продажу ялинкові прикраси, на яких було зображено концтабір "Освенцим"

Увагу на скандальні іграшки звернули працівники польського музею "Освенцим". На ялинкових кульках було намальовано бараки для в'язнів табору смерті, паркани з колючим дротом і вагон, у якому перевозили арештантів. Окрім новорічних прикрас, в іншого продавця працівники музею знайшли килимки для комп’ютерної мишки із зображенням "Освенцима".  

Amazon зняв із продажу ялинкові прикраси, на яких було зображено концтабір "Освенцим"

Дванадцять років потому після візиту до Освенцима Шмідта колишній табір смерті "Аушвіц" ("Освенцим") відвідав його наступник Гельмут Коль. Його візит відбувся в листопаді 1989 року - в ці дні відбулося падіння Берлінського муру і вся Німеччина раділа. Колю довелося перервати свій візит до Польщі і попрямувати в Берлін і Бонн. Але потім він повернувся до Освенцима. Він вважав за потрібне туди повернутися.

Виступаючи в Бундестазі незабаром після свого візиту, він говорив про "найтемніший, найстрашніший розділ в історії Німеччини", написаний в Освенцимі. У своєму записі в книзі відвідувачів меморіалу "Освенцим-Біркенау" Коль написав про "невимовні страждання", завдані німцями багатьом народам, особливо - європейським євреям.

На відміну від свого попередника Гельмута Шмідта, Коль вперше безпосередньо згадав євреїв. "Тут ми знову присягаємося зробити все можливе, щоб життя, гідність, права і свобода кожної людини, незалежно від віросповідання і походження, залишалися на цій землі недоторканними", - запевнив канцлер ФРН.

Відео В Німеччині створили 3D модель нацистського табору Освенцим

І ось настала черга Ангели Меркель. Через довгі 24 роки Освенцим знову відвідає глава німецького уряду. Вона буде першою, хто приїде спеціально в Освенцим, а не поєднає цю поїздку з візитом до Варшави. В Освенцимі Меркель супроводжуватимуть польський прем'єр-міністр Матеуш Моравєцкий, представники єврейських організацій і один з небагатьох, що залишилися живими, в'язнів концтабору.

Офіційний привід цього візиту - десята річниця заснування Фонду "Освенцим-Біркенау", який працює над збереженням меморіалу на місці колишнього концентраційного табору. Фонд був створений з ініціативи Владислава Бартошевського - колишнього міністра закордонних справ Польщі та лауреата почесного звання Праведник народів світу, що надається ізраїльським національним меморіалом Голокосту "Яд Вашем". Меркель зробить важливу заяву: Німеччина взяла на себе зобов'язання надати Фонду "Освенцим-Біркенау" 60 мільйонів євро.

Свідома солідарність з єврейським народом і постійне застережливе нагадування про жахи нацизму характеризують роки перебування Ангели Меркель на посаді канцлерки. Вона п'ять разів відвідувала ізраїльський меморіал пам'яті жертв Голокосту "Яд Вашем". У 2009 році разом з тодішнім президентом США Бараком Обамою Меркель відвідала концентраційний табір Бухенвальд, у 2013 році вона зустрілася з колишніми в'язнями табору смерті Дахау, а в 2015-му знову побувала в Дахау до 70-ї річниці визволення концтабору. Але в Освенцим Меркель приїде вперше.

Канцлерка виступить з промовою з приводу десятиліття заснування Фонду "Освенцим-Біркенау" на території колишнього концентраційного табору смерті. Церемонія відбуватиметься в будівлі "центральної сауни", як її називали нацисти. Там нових в'язнів концтабору піддавали відбору.

Пам'ять жертв концтабору Меркель вшанує біля "чорної стіни" - колишнього місця розстрілів тисяч в'язнів, серед яких було багато жителів Польщі, які чинили опір нацистським окупантам. На завершення церемонії канцлерка Німеччини пройде уздовж руїн табору.

У 2013 році під час відвідування концтабору Дахау Меркель говорила про "безпрецедентно жахливий ​​і нелюдський розділ німецької історії", і про "постійну відповідальність". "Такі місця закликають кожну людину сприяти тому, щоб подібне більше не повторювалося, щоб більше ніхто і ніколи не залишався байдужим, щоб не знизував плечима або навіть аплодував, коли людей дискримінують, гноблять і переслідують, коли вони залишаються без захисту і змушені боятися за своє життя ", - зазначила тоді глава уряду ФРН.

Візит Ангели Меркель до Освенцима - це "особливо важливий сигнал" солідарності з тими, кому вдалося пережити жахіття в таборі смерті, йдеться в заяві Міжнародного комітету Освенцима.

Нагадаємо, у липні у Польщі померла колишня ув'язнена Освенцима, яка пережила досліди доктора Менгеле. Еві Кор було 85 років.

Вибір редакції