Світові лідери оголосили про історичний прорив у питанні ядерної програми Ірану

Світові лідери оголосили про історичний прорив у питанні ядерної програми Ірану

Президент Ірану висловив задоволення результатом угоди

Після дворічних перемовин представники "шістки" та Ірану успішно завершили роботу над комплексною угодою щодо ядерного питання. 

Після довготривалих переговорів Іран та країни "шістки" нарешті дійшли згоди стосовно ядерного питання.

Перемовини між дипломатами США, Франції, Німеччини, Росії, Китаю, Великобританії з іранцями тривали з 2013 року. І лише 14 липня 2015 року світовим лідерам вдалося дійти згоди щодо головних питань ядерної програми Ірану.

"Сьогодні, після двох років перемовин США разом із міжнародною спільнотою дійшло того, що покладе кінець ворожнечі, яка тривала десятиліттями: комплексна довготривала угода з Іраном, яка завадить йому володіти ядерною зброєю", - прокоментував угоду  президент Сполучених Штатів Барак Обама, пише CNN.

Президент Ірану, своєю чергою, висловив задоволення результатом перемовин  і дав власну оцінку ядерній угоді. "Учасники перемовин дійшли позитивної домовленості і я повідомляю моєму народу, що наші молитви почули", - оголосив Хасан Рухані.

Основна суть угоди у тому, що в обмін на обмеження ядерної діяльності, проти Ірану будуть полегшені санкції та дозволено продовжувати свою ядерну програму з мирною метою.

Основними пунктами, у яких міжнародна спільнота дійшла згоди, стали такі вимоги до Ірану, повідомляє The Guardian:

1. Країна має демонтувати третину центрифуг, які збагачують уран.

2. Іранські запаси низькозбагаченого урану мають бути скорочені на 96%, а саме - до 300 кілограмів, оскільки такої кількості не може вистачити для створення навіть однієї бомби.

3. Ядерний реактор на важкій воді у місті Арак буде змінений так, аби він не міг виробляти велику кількість плутонію.

4. Іран допустить інспекторів ООН до військових об'єктів, якщо інспектори вважатимуть, що там спостерігається  ядерна активність. Країна матиме можливість оскаржити рішення інспекторів, проте, якщо його підтримає міжнародна  комісія, Іран буде змушений підкоритися.

5. Санкції США, ЄС та ООН з Ірану знімуть після того, як МАГАТЕ підтвердить виконання країною усіх вимог угоди.

6. Обмеження на торгівлю зброєю триватимуть ще п'ять років. Якщо зброя ядерна, Іран не зможе продавати її ще вісім років.

Проте, попри висловлене задоволення угодою із боку східних та західних політиків, є й ті, хто вважає угоду серйозною помилкою. І у них є 60 днів, аби надати достатню аргументацію задля перегляду результатів перемовин, оскільки саме стільки часу Конгрес перевірятиме угоду.

Наприклад , прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу, який є давнім критиком перемовин із Іраном, назвав угоду "історичною помилкою для світу". На його думку, Ірану було зроблено багато поступок, які можуть призвести до "знищення Ізраїлю".

Нетаньягу переконаний, що після зняття з Ірану санкцій, він отримає мільярди інвестицій, що зробить його найпотужнішою країною регіону та посилить вплив на сусідні країни. 

Нагадаємо, що після історичної домовленності з Іраном ціни на нафту на світових ринках почали падати. Проте падіння не стало катастрофічними, адже очікування додаткових поставок нафти з Ірану вже багато в чому враховані у поточних котируваннях.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Обвал глобального ринку
Наступна публікація