Депутати хочуть заборонити українцям курити вдома

Українці не зможуть курити вдома, в автомобілях і навіть дивитися на те, як курять кіногерої.

Українцям можуть заборонити курити вдома, у власних авто, купувати сигарети менше ніж за 300 метрів від транспортних зупинок і дивитися на процес куріння у фільмах.

Такі нововведення пропонує законопроект №6595 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту здоров'я громадян від результатів вживання тютюнових виробів)", зареєстрований наприкінці червня в парламенті. Автори законопроекту - "нашоукраїнець" Юрій Кармазін та "регіоналка" Тетяна Бахтєєва.

В той же час, ряд опитаних народних депутатів і експертів вважають цей законопроект абсурдним і таким, що дискредитує ідею боротьби з курінням.

Особливі нарікання законопроект викликав в Комітеті з питань захисту прав людини – адже він передбачає навіть за куріння у власному будинку штраф від 1700 до 2550 грн. і до 60 годин громадських робіт. Голова Комітету Верховної ради з питань прав людини Олег Зарубінський (фракція Блоку Литвина) вважає, що навіть у такій потрібній справі як боротьба з курінням не можна переходити межу.

"Приватна територія людини, житло людини є недоторканим. Якщо курець курить у себе в помешканні і при цьому не заважає цим іншим, то забороняти йому в себе вдома курити чи, скажімо, пиво пити, є не зовсім коректним. Треба сформулювати такі норми закону, щоб вони могли однозначно виконуватись. Найгірше, коли заздалегідь придумуються нереальні норми. Тоді такий закон буде мати зворотній результат", - вважає Зарубінський.

З ним згодна і заступниця голови Комітету Верховної ради з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва Ксенія Ляпіна (фракція "Наша Україна – Народна Самооборона"): "Сьогодні основна проблема не в тому, що мало заборон на куріння – їх достатньо. Проблема в тому, що немає інструменту контролю за виконанням таких норм. Адже якщо неможливо проконтролювати виконання закону, то заборони, про які йде мова в законі, є декларативними". На думку депутата, більш ефективним може бути не збільшення штрафів, а активна роз'яснювальна робота щодо шкоди куріння.

Абсурдом вважають поданий законопроект і представники рекламної галузі. "Автори законопроекту демонструють незнання права, бо в будь-якій нормальній країні легальний товар має право на легальне поширення інформації, – зауважує голова Асоціації зовнішньої реклами України Артем Біденко. – Тим більше, що зараз в Україні вже заборонена майже вся пряма реклама сигарет. Законодавство про рекламу тютюну в Україні є одним з найбільш жорстких в Європі. Але депутати люблять робити собі дешевий піар на легких темах – замість того, щоб писати законопроекти про основи здорового способу життя, створювати програми спортивних гуртків в школах, робити соціальні кампанії, як це було в США, Канаді, що справді знизило кількість курців".

На думку Біденка, окремі норми законопроекту є відверто нереалістичними і популістськими: "Є приваблива ідея заборони куріння у фільмах, але автори закону не зможуть заборонити показ, наприклад, популярних в Україні голівудських чи російських фільмів зі сценами куріння чи вирізати ці сцени з фільму".

Економічний експерт Дмитро Селівьорстов вважає, що поданий законопроект є бажанням нової влади відволікти увагу від наявних економічних проблем: "В країні величезний дефіцит держбюджету – 58 млрд грн – це лише офіційні цифри. Середня зарплата у травні 2010 р. була нижча, ніж у грудні 2009 р., а борг із зарплати зріс з початку року на 414 млн грн. А урядова коаліція замість вирішення цих нагальних проблем, займається популістськими "прожектами". Причому, ніхто не запитує представників малого і середнього бізнесу – а за який кошт вони будуть облаштовувати "кабінки" для куріння, чи згодні вони відмовитися від торгівлі сигаретами в кіосках на користь супермаркетів. А малий бізнес в Україні – це 6,5 млн українців, яким треба годувати свої родини".

Загалом, як прогнозує заступник голови Комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформації Олександр Голуб (фракції КПУ), поданий законопроект викличе суттєву хвилю протидії і в парламенті, і поза його межами, адже "запропонований варіант законопроекту виконати дуже важко".

Читайте також:

Картинки на пачках сигарет, розроблені ЄС, назвали занадто страшними для українців

Раді запропонували притягати неповнолітніх курців до відповідальності

Дівчина померла після того, як їй пересадили легені курця

Українці на другому місті за кількістю курців у світі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: