Чому в Україні немає свого Вацлава Гавела?

Почну з короткої, але конкретної відповіді: тому що його вбили. Причому не один, а сотні разів.  

Таке питання було обране для обговорення на засіданні чергового Політклубу, модерованого Віталієм Портніковим.

Джаред Даймонд у книзі "Зброя, мікроби, харч. Про причини нерівності між народами" писав, чому одні народи створювали цивілізації, а інші залишалися на примітивному рівні розвитку.

На думку науковця, головним чинником такої нерівності є не те, що одні мають певні геніальні здатності, а інші їх позбавлені, а передусім тиск довколишнього природного оточення. Тому давні цивілізації з'явилися в долині межиріччя Тигру і Євфрату, а не в пустелі Сахара.

Так само відповідь на питання, чому в Чехії відбулася перемога революції у 1989 році і зараз там розвинена демократична держава, а в Україні її немає, не в геніальності чехів і бездарності українців, а в об'єктивних передумовах. У даному випадку сформованих не природою, а політичною силою.

Маємо спільні для Чехії та України історичні передумови: обидві країни перейшли через комуністичну владу, обидва народи зазнали репресій і чинили спротив, зокрема, в обох країнах у 1960—1970-х активно діяли дисидентські рухи.

Але ретельніший огляд обставин минулого засвідчує, що на цьому схожість майже вичерпується, причому суть різниці не стільки в якісних характеристиках явища, котре визначало історію, скільки в його кількісному вимірі.

На відміну від Чехії, Україна пережила набагато довший період комуністичного правління. Комунізм в Україні з 1918 року, у Чехії — лише з 1948-го. Отже, маємо понад сімдесят років тоталітарного режиму в українському випадку і трохи більше сорока в чеському.

Вацлав Гавел
ТСН.ua
Вацлав Гавел
Станом на 1989—1990 роки, коли в обох країнах піднявся національно-демократичний рух, серед його діячів в Україні не було людей, що народилися в докомуністичний час. Натомість у Чехії вони були, зокрема ті, які пам'ятали часи свободи. Серед них – народжений у 1936 році Вацлав Гавел.

В Україні комунізм утверджений силою зброї і здебільшого накинений ззовні. У Чехії він прийшов до влади мирним шляхом і, попри зовнішню допомогу, мав вагому внутрішню підтримку населення, принаймні на початковому етапі.

Обидва народи зазнали значних втрат у ХХ столітті, великою трагедією для них стала Друга світова війна. Кількісний вимір цієї трагедії в Україні — близько 8 мільйонів загиблих, в Чехії — близько 400 тисяч. Обидві нації постраждали від репресій комуністичної влади — в Україні їх масштаб вимірюється мільйонами, у Чехії — 262 особи.

Тепер перейду від безликих мільйонів до конкретних особистостей. Чи була в українській історії людина, близька за своїми характеристиками до Вацлава Гавела? Так.

Такі люди були у середовищі людей приблизно гавелівського покоління, діячів українського дисидентського руху. Серед них, на мою думку, найближчий до чеха Іван Світличний — приблизно одного з Гавелом віку, інтелектуал, як і він, гуманітарій ― мовознавець критик, поет. Як і Гавел, неодноразово затримуваний за політичні переконання, як і Гавел, відбував ув'язнення, як і Гавел, — беззаперечний авторитет для свого оточення.

Іван Світличний
Іван Світличний
Проте далі — знову різниця, виражена в кількісних показниках: Вацлав Гавел заарештований на п'ять років, відсидів чотири і звільнений через поганий стан здоров'я. Іван Світличний засуджений на 12 років таборів, але незважаючи на важку хворобу, не звільнений, а етапований на заслання в с. Усть-Кан Горно-Алтайської області.

У результаті в 1981 році – отримав інсульт, який зробив його інвалідом першої групи. На волю Світличний вийшов лише 1983 року, після повного відбуття строку покарання.

У 1989 році, коли почався зоряний час Вацлава Гавела, який незабаром став президентом, Світличний, лише на сім років старший від нього, лежав прикутий до ліжка і вже навіть не міг говорити. Перший врешті перемагав ненависний йому комунізм, а другий, знищений комунізмом, тихо вмирав, допоки не покинув цей світ у 1992 році.

Тому повторю: українського Гавела, а точніше навіть гавелів, убили. Як і українських масариків, яких знищили раніше. Тому в Чехії відбулася національно-демократична революція, яка започаткувала незворотні зміни, а в Україні лише її досі незавершений варіант.

_____________________________________________________________________________

Володимир В'ятрович
Володимир В'ятрович
Читайте також: 

Революція компромісів. Компроміси революції: Країна, яка "зависла" у незавершеній революції

Україна "зависла" в незавершеній революції 1990-1991 років. Хоча тоді за «незаконні» мітинги давали 15 діб, а у 2011-му погрожують роками ув’язнення.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: