Майбутнє. Світле. Безалкогольне

Майбутнє. Світле. Безалкогольне

Сергій Жадан / Фото: ТСН.ua

Андроповсько-горбачовські методи нової влади, яка бореться з пияцтвом, викликають щирий і непоборний скепсис.

Свого часу в романі "Московіада" Юрій Андрухович пророкував загибель радянській системі від рук пияків - обдурених та обділених в найкращих своїх сподіваннях.

Слово поета виявилось пророчим, десь так приблизно воно все й сталось - демократичні сили на чолі з Борисом Миколайовичем Єльциним (себто, алкогольний контекст так чи інакше був присутній) дали під зад розжирілій радянській номенклатурі, в результаті чого, зокрема, й Україна здобула омріяну в віках соборну незалежність.

Чорні роки антиалкогольних кампаній лишились у далекому минулому, і громадянські права та свободи в усій своїй красі звалились на плечі широких народних мас. Проте, як писав уже в іншому своєму творі той таки Юрій Андрухович, "самогонна трагедія нічому не навчила". Минуло не так багато часу, молода українська демократія спробувала схопити себе за хвіст, в результаті чого ми по ходу знову опинилися в ситуації затяжної й нещадної боротьби нашої влади з нашими ж шкідливими звичками.

Спочатку народні обранці приймають вікопомне рішення, згідно з яким забороняється пити пиво в громадському транспорті та на дитячих майданчиках (правильно, я теж завжди вважав, що на дитячих майданчиках цим займатися незручно, тепер шкодую, що не говорив про це вголос - міг би стати народним обранцем). А потім і товариші на місцях підтримують здоровий почин і виступають широким фронтом проти, так би мовити, адептів зеленого змія.

І вже тінистими алеями українських спальників вечорами сіро маячать чергові патрулі, звитяжно вистежуючи головних ворогів суспільства - петеушників з пляшкою пива в руках. Більше того - Львівська міськрада забороняє продаж спиртного з десятої вечора до десятої ранку в міських підприємствах торгівлі. Тож бідним петеушникам лишається або йти до ресторацій, або надолужувати з десятої ранку те, чого вони позбавлені були з десятої вечора, або відкривати для себе таємничий і сповнений солодкого похмільного смутку світ самогоноваріння.

В будь-якому разі історико-цивілізаційний досвід показує, що жодні обмеження чи заборони насправді не можуть стати на заваді щирих народних прагнень, хіба що ускладнюючи й розгалужуючи шляхи реалізації цих самих прагнень в умовах тотального пресингу з боку прогресивної громадськості. Тим більше - слабо віриться в добрі наміри та щиру абстиненцію самих народних обранців. Адже коли ці молоді реформатори починають говорити про здоров'я нації, за їхніми очима можна здогадатись, хто саме в цьому випадку буде отримувати відкати.

І не потрібно звинувачувати мене в пропаганді алкоголізму. Ясна річ, ніхто тут алкоголізм не пропагує. Ясна річ, всі тут усвідомлюють катастрофічну ситуацію з підлітковим пияцтвом, з пияцтвом узагалі й необхідністю якимось чином цю проблему вирішувати. Але й андроповсько-горбачовські методи нової влади викликають щирий і непоборний скепсис, не висловлювати який не бачу жодної причини.

І ось чому. Нескладно спрогнозувати, чим закінчиться черговий хрестовий похід держави проти своїх громадян. Особливо нескладно це зробити людям із доброї пам'яттю. Слідом за заборонами та обмеженнями обов'язково прийдуть корупція, спекуляція та згадане вище самогоноваріння, слідом за пафосною пропагандою здорового способу життя - анекдоти про політиків та велика дуля в народній кишені, слідом за забороною продажу пива в кіосках та магазинах - підпільний продаж пива в кіосках та магазинах.

Зрештою, все логічно - якщо в політичному житті ми впевнено повертаємось в далекі вісімдесяті, то і в житті гастрономічному справа йде до тих таки вісімдесятих, з купівлею бухла в таксистів, вахтерів, проституток та інших бійців невидимого антиалкогольного фронту. В чесність міліції я, як психічно здорова людина, не вірю, в щирість народних обранців - тим більше.

Очевидно, будуть криміналізувати ситуацію, аби налагодити ще одне стабільне джерело прибутків. Недаремно ж міністр внутрішніх справ скаржиться на нестачу коштів. Ось за рахунок нашого з вами алкоголізму й будуть закуповувати патрулям нові свистки.

Єдине, підказав би хтось президенту, що той, хто занадто активно втручається в приватний простір своїх громадян, ризикує врешті-решт опинитися під домашнім арештом на кримській дачі.

_____________________________

Читайте також:

"Тільку ві Львові"

Форум видавців у Львові - це психотерапевтична процедура, коли книговидавництво на 4 дні перетворюється з бідного родича на господаря ринку.

Повʼязані теми:

Наступна публікація