Спадщина Мугабе

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Або чому Зімбабве опинилось на межі військового перевороту.

Сьогодні в Зімбабве розгортаються події, що мають ознаки військового перевороту. В напрямку столиці Хараре рухаються танки та колони бронетехніки. Точні відомості щодо мети пересування військової техніки поки відсутні. Ходять чутки, що військові заблокували казарми 2-го батальйону президентської гвардії, що на заході Хараре. Очевидці з місця подій зазначають, що бронемашини також блокують більшість автошляхів за межами міста, зокрема Kirkman Road. Військові захопили державну телерадіокомпанію ZBC.

У понеділок, 13 листопада, голова Генштабу генерал Константино Чівенга заявив, що армія готова втрутитися до політичного життя, якщо Мугабе не зупинить чистки в лавах керівної партії ЗАНУ-ПФ. Мета цих чисток полягає в усуненні з політичної арени старих кадрів, що пов’язані з добою визвольних змагань в Зімбабве. Політична боротьба в країні загострилася на тлі погіршення стану здоров’я президента Роберта Мугабе.

Президенту Роберту Мугабе вже 93 роки, він страждає на рак передміхурової залози та багато часу проводить на лікуванні за кордоном. Отже, у нього існує нагальна потреба в наступнику

Президенту Роберту Мугабе вже 93 роки, він страждає на рак передміхурової залози та багато часу проводить на лікуванні за кордоном. Отже, у нього існує нагальна потреба в наступнику. В політичних елітах Зімбаве наявні дві протиборчих групи. Перша — це так звана G40, "покоління сорокарічних" — кліка дружини Мугабе 52-річної Грейсі, яка давно вже є де-факто керівником країними. G40 — це переважно молоді міністри зімбабвійського уряду. Сама Грейс відома жагою до дорогоцінностей та дорогих речей від luxury-брендів. Зокрема, їй належить висловлювання: "У мене дуже вузькі ноги, тому я можу носити лише "Феррагамо".

Їм протидіє "група Lacost" (отримала назву через те, що її представники полюбляють носити одяг цього бренду) на чолі з віце-президентом 71-річним Еммерсоном Мнангагвою на прізвисько "Крокодил", яке отримав ще у вуличній банді. Мнангагве є ветераном визвольної боротьби, саме тому інші преставники зімбабвійських революціонерів його підтримують.

Збройні сили Зімбабве очолює генерал Константино Чівенга, який, з одного боку, тривалий час заявляв про нейтралітет армії, але при цьому наполягав, що президентом країни може бути людина, яка брала участь у визвольній боротьбі. Тобто він є опонентом Грейс Мугабе.

6 листопада цього року Роберт Мугабе схвалив рішення про звільнення Мнангагви з посади віце-президента. Ймовірно, Мугабе планував передати її до рук Грейс, бо відчуває свою близьку смерть. Це обурило військових, які вдалися до рішучих дій з метою засвідчити Мугабе своє несхвалення його рішення. Тому вони погрожують силою, або навіть путчем. Чи закінчиться він військовим переворотом покажуть вже найближчі дні, або навіть години. Напередодні ввечері молодіжне крило керівної партії ЗАНУ-ПФ заявило, що "готове вмирати за Мугабе", а провід партії назвав поведінку Чівенги "зрадницькою".

Республіка Зімбавбе давно переживає лихі часи. Врядування президента Роберта Мугабе (при владі фактично з 1980 року) має для країни переважно руйнівні наслідки. З 2000 року зімбабвійська економіка зменшилася в драматичні два рази через катастрофічний розлад в системі державних фінансів та розвал виробничої інфраструктури.

Одна з причин економічної кризи полягає в політиці примусової конфіскації земель в білих фермерів (чисельно менше 1% населення країни). Загалом в країні станом на 2000 рік було 4558 ферм, якими володіли білі. Вони мали наділи загальною площею 15 млн га, а це 70% орної землі в країні. До 2008 року вся земля в білих фермерів була вилучена на користь місцевого населення. Це спричинило катастрофічне падіння виробництва в секторі АПК. Через це аграрна країна пережила одну з найбільших в історії людства гіперінфляцію.

Ймовірно, Мугабе планував передати її до рук Грейс, бо відчуває свою близьку смерть. Це обурило військових

За 2007-2008 роки інфляція в країні досягла 231.000.000% (станом на липень 2008 року). В жовтні 2008 року ціни в країні подвоювалися кожні 24,7 годин, що дорівнює річній інфляції у 6,5 квінкватрігінтілліонів (число з 108 нулями), тобто 6,5•10108%. Якщо пляшка пива 4 липня 2008 року о 17:00 за місцевим часом коштувала 100 млрд зімбабвійських доларів, то через годину її вартість складала вже 150 млрд зім. дол. В підсумку в 2009 році Резервний банк Зімбібве загалом вирішив припинити існування національної валюти та перевів економіку країни на американські долари.

Роберт Мугабе також відомий політичними репресіями під виглядом турботи про своє населення. Під час операції Murambatsvina ("Прибирання сміття", 2005 рік) уряд Зімбабве здійснив знесення нетрів по усій країні з примусовим виселенням людей. Офіційно це робилося задля поліпшення епідеміологічної ситуації в країні. В підсумку свої помешкання втратили щонайменше 700 000 осіб, а непрямим чином операція зачіпала інтереси 2,4 млн осіб. Ці примусові заходи проти мешканців нетрів були каральною операцією за те, що вони підтримали опозицію на парламентських виборах. Мугабе обіцяв, що мешканці нетрів отримають нове житло. Проте обіцянка виявилася цілком порожньою.

Поточна політична нестабільність може остаточно добити і без того одну з найслабших у світі економік. Така вона, сумна спадщина президента-автократа Мугабе.

Оригінал

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції