Справжня мета Кремля

Справжня мета Кремля

ТСН.ua

Запуск Північно-Кримськього каналу стане першим кроком до визнання суверенітету Росії над Україною. Це і є справжня мета Кремля.

Справа, звісно ж, не тільки в згоді знову запустити Північно-Кримський канал. І не в готовності обміняти економічні поступки для однієї окупованої території на поступки з повернення іншої, — пише Віталій Портников в колонці на "Радіо Свобода".

Думаю, це якраз звичайні плоди політичної недосвідченості і безвідповідальності — так представники нової влади якраз і не претендували ні на те, ні на інше. Справа в готовності допомогти президенту Росії Володимиру Путіну "перемогти" саму географію.

Уже в момент окупації Криму доводилося писати, що півострів — на те і півострів, а не острів, що він нерозривно пов'язаний із материком. Нагадувати, що розвиток Криму як території почався саме тоді, коли він вийшов за межі приморських міст-поселень ще античних колоній, що залежали, в першу чергу, від моря. Розповідати, що і Кримське ханство могло як повноцінна держава існувати саме тому, що розташовувалося не лише на півострові, але і материку.

Пояснювати, що й окупація Криму Російською імперією стала можлива саме після того, як остання встановила стабільний контроль над материком після приєднання українських земель. Доводити, що і в Російській імперії, і в Радянському Союзі цей зв'язок ніколи не переривався. І стала однією з важливих причин передачі Криму від РРФСР Українській РСР.

Тому що перебування Криму в складі РРФСР було виключно політичною формальністю, яка нагадувала про окупацію півострова катерининськими військами — географічно, економічно він завжди був пов'язаний з Україною. І Північно-Кримський канал це тільки підкреслив. Його "жива вода", яка створила сучасне сільське господарство Криму, ще раз продемонструвала те, що і так зрозуміло будь-якій людині, яка дивиться на карту — зв'язок півострова і материка.

Перебування Криму в складі РРФСР було виключно політичною формальністю, яка нагадувала про окупацію півострова катерининськими військами

Путін, схоже, надумав цей зв'язок спростувати, перетворити Крим в острів. З моменту окупації півострова Росія тільки цим і займається, витратила на божевільну ідею свого правителя мільярди — один тільки "Кримський міст" чого вартий!

Але Крим, як бачимо, все одно в острів не перетворюється. Для нормального розвитку півострову потрібен материк. Для нормального розвитку півострову потрібне повернення в Україну. Але з російської точки зору, схоже, це виглядає зовсім інакше: для нормального розвитку Криму потрібне повернення України. Тобто приєднання українських земель до Росії.

І, оскільки здійснити це не вдається — принаймні, поки — в Москві намагаються домогтися хоча б запуску каналу. Але в Україні, думаю, повинні розуміти, що такий запуск стане навіть не першим кроком до визнання суверенітету Росії над Кримом.

Такий запуск стане першим кроком до визнання суверенітету Росії над Україною. Це, впевнений, і є справжня мета Кремля.

Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Наступна публікація