23 березня в Історії

23 березня в Історії

23 березня 1876 року росіянин Петро Яблочков у Франції запатентував попередницю лампочки. / Фото: Архів

Несподівані відкриття, гучні скандали та відомі особистості 23 березня.

 1839 рік — у бостонській газеті Morning Post вперше з’являється вираз O.K. (варіант — як жартівливо-помилкове  скорочення фрази "oll korrect").

1841-й — у Лондоні Річард Бірд відкриває перше у Європі фотоательє (перше у світі на рік раніше відкрив у  Нью-Йорку Александр Уолкотт).

1876 року росіянин Петро Яблочков у Франції запатентував "електричну свічу" – попередницю лампочки.

1891 рік — в Англії уперше використана сітка для футбольних воріт.

В 1921-му місто Олександрівськ перейменували в Запоріжжя.

1770 року на місці сучасного Запоріжжя була закладена Олександрівська фортеця Дніпровської лінії, що у 1806 році перетворилася на місто Олександрівськ. Загалом, місто Запоріжжя вже було центром у часи Середньостогівської культури з поселенням на північно-східному кутку Хортиці і фортецею на острові Байди. У 10 сторіччі, у часи Київської Русі ,за князювання Ігоря і візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного тут вже був Крарійський перевіз в районі острова Хортиця (острів Святого Григорія). Тут, в районі острова Хортиця ,у 1103 році отримали переломну перемогу над половцями руські князі Святополк Київський і Володимир. Разом з тим, на місці сучасного Запоріжжя існувало давнє козацьке поселення Вознесенівка та ціла низка німецьких менонітських колоній (Кічкас-Ейнлаге, Хортиця-Розенталь тощо).

В 1952 році найшвидший хет-трик в історії НХЛ зробив хокеїст українського походження, форвард клубу "Чикаго блек хоукс" Білл Мосієнко.

Три шайби у ворота "Нью-Йорк рейнджерз" він закинув упродовж 21 секунди третього періоду.
Команда Мосієнка виграла на виїзді з рахунком 7:6.

У 1982 році під час візиту в Узбекистан генсек КПРС Леонід Брежнєв відвідав авіазавод у Ташкенті, де на нього із супроводом обвалилося риштування, що не витримало під тиском сотень людей.

Літній радянський лідер відбувся переломом ключиці, але продовжив програму кількаденного візиту без хірургічного втручання.

1994-й — у Брюсселі підписали договір про співпрацю між Україною і Європейським Союзом.

1997 рік — у Маямі під час хірургічної операції 10-місячній італійській дівчинці пересаджено сім органів — рекордна кількість для однієї операції.

В 1998-му на 70-й церемонії вручення Оскарів фільм Джеймса Камерона "Титанік" отримав 11 нагород.

Цим само він повторив досягнення фільму "Бен-Гур" у 1959 році. Кращим режисером 1997 року визнано Джеймса Камерона, кращими акторами - Гелен Хант і Джека Ніколсона, кращими акторами другого плану - Кім Бейсінгер і Робіна Уільямса.

В цей день народилися:

В 1885-му Чарльз Деніелз, американський спортсмен — найкращий плавець початку XX століття.

Чарльз Деніелз виборов чотири золоті олімпійські медалі, та є винахідником сучасного кролю. Кроль - найшвидший стиль плавання. Через це, і називається вільним стилем: якщо стиль плавання не визначений, всі вибирають кроль як найшвидший стиль плавання.

1900 рік Іван Козловський, видатний український оперний співак (ліричний тенор).

Перша, виконана Козловським на столичній сцені, невелика партія Юродивого в опері "Борис Годунов" стала однією з центральних у спектаклі. Іван Козловський заспівав понад 50 найрізноманітніших партій: від мудрого старця Берендея в опері "Снігурка" М. Римського-Корсакова, до юного Ромео в "Ромео і Джульєтті" Концертна діяльність Іван Козловського є різноманітною. У його репертуарі — класичні шедеври Моцарта, Бетховена, Шуберта, Шумана, Лисенка, Гулака-Артемовського, Глинки, Даргомижського, Бородіна, Чайковського, Ліста, Рахманінова; вокальні твори радянських композиторів; українські й російські народні пісні та романси.

1912 року народився Вернер фон Браун, німецький вчений, засновник ракетобудування. Спочатку створював у Німеччині "зброю помсти", потім будував у США космічні кораблі

Повʼязані теми:

Наступна публікація