5 березня в Історії

Дата публікації
Перегляди
2956
Поділитись:
WhatsApp
Viber
5 березня в Історії

5 березня 1558 року вважається днем появи тютюну в Європі.

Коли у  Європі вперше спробували тютюн, яка країна першою почала користуватися степлером, за що Льва Толстого відлучили від церкви, коли Київ офіційно став столицею УНР, та хто зробив найвідомішу  фотографію у світі?

 5 березня 1558 року — ця умовна дата вважається днем появи тютюну в Європі.

Медик Франсіско Фернандес був посланий королем Іспанії Філіпом II до Мексики для вивчення невідомих європейцям рослин і продуктів харчування.

1711 року засновано Сенат — вищий державний орган у Росії (існував до 1917 року).

1868 рік — в Англії запатентовано степлер.

1901-й — у "Церковних відомостях" оголошено про відлучення Льва Толстого від Російської православної церкви.

Позиція пізнього Толстого — це позиція пророка, викривача суспільної і державної неправди, що проголошує віровчення вселюдської братської любові і праці. Толстой-публіцист і вчитель життя придбав величезну популярність не тільки в Росії, але і у всьому світі. Ясна Поляна стає місцем паломництва: до Толстого за порадою приходять люди з різних верств, з багатьох країн. Синод — найвищий церковний орган в Росії того часу — виніс визначення про відлучення Толстого від церкви, вказавши на антиправославний дух толстовського вчення. Але відлучення не послабило виняткового впливу Толстого на російське суспільство. На півдні Росії його послідовники – толстовці – створили сільськогосподарські комуни, жили, спільно обробляючи землю.

1918-го Центральна Рада прийняла закон про адміністративний статус Києва як столиці УНР.

Цього ж дня більшовики переносять столицю з Петрограду до Москви.

У 1939-му — Київському університету присвоєно ім'я Тараса Шевченка.

1946 року  Вінстон Черчілль використав словосполучення "Залізна Завіса" у своїй промові в Фултоні.

Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Уінстон Черчілль, перебуваючи з візитом у Вестмінстерському коледжі у місті Фултон (штат Міссурі), виголосив одну з найвідоміших своїх промов. Закликавши президента США Гаррі Трумена тісніше співпрацювати з Британією в устрої повоєнного світу, Черчілль застеріг про діяльність "комуністичної п'ятої колони" у Західній та Південній Європі і заявив, що із-за експансіоністської діяльності СРСР "у Європі від Щецина на Балтиці до Трієста на Адріатиці виникла залізна завіса".

В 1960 році фотограф Альберто Корда зробив найвідомішу фотографію латиноамериканського повстанця Ернесто Че Гевари й не отримав за неї ні цента гонорару.

У 2000 році англійські науковці вперше у світі провели успішну операцію по клонуванню свиней.

5 березня народилися:

У 1827 році Леонід Глібов, український поет, письменник, найвідоміший український байкар.

Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. Перша збірка "Байки Леоніда Глібова", що містила 36 творів, вийшла у Києві 1863 році, але майже весь тираж її був знищений у зв'язку з валуєвським циркуляром. У 1872 році вдалося видати другу, доповнену в порівнянні з першою, книгу байок, а 1882-го — третю, що була передруком попередньої. Спроби надрукувати інші збірки Глібову не вдалися — перешкоджали цензурні заборони.

1903 року Наталя Забіла, українська радянська письменниця, поетеса, перекладачка, популяризаторка в Україні дитячої літератури інших народів.

Авторка популярних книжок для дітей (найвідоміші – "Ясоччина книжка", "Стояла собі хатка", "Перший крок"). Після війни  редагувала журнал "Барвінок".

В 1936 році народився Володимир Маслаченко, футболіст
Володимир Маслаченко походженням із  Дніпропетровщини, воротар московського "Спартака" і збірної СРСР, російський спортивний телекоментатор. Чемпіон СРСР у 1962 році. На початку ж кар'єри грав за дніпропетровський "Металург”.

1951 рік Юрій Кравченко, український політик, працівник системи МВС.

Один із найближчих соратників президента Кучми та основних фігурантів „справи Гонгадзе” у 2000-2001 роках (імовірно, віддавав розпорядження про стеження та знищення журналіста).  Невдовзі після перемоги Помаранчевої революції, 4 березня 2005 року, знайдений мертвим на своїй дачі під Києвом – напередодні походу в Генпрокуратуру для допиту у "справі Гонгадзе”. За версією слідства, це було самовбивство, хоча є багато свідчень, версій і висновків про знищення Кравченка як ключового свідка та співучасника Кучмии.

1961 року народилася Олена Яковлєва, російська кіноакторка.

Серед найвідоміших ролей - "Каменська", "Петербурзькі таємниці", "Ретро вдвох", "Чорний квадрат", "Інтердівчинка", "Матір Іісуса", "Плюмбум".

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2956
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація