Німецька розвідка вперше відкрила свої архіви для істориків

Доступ до архівів Федеральної розвідувальної служби Німеччини отримає комісія у складі чотирьох істориків. Також у розвідці наголосили, що не піддаватимуть цензурі роботу істориків.

Федеральна розвідувальна служба Німеччини (BND) вперше відкриє свої архіви для істориків. Дослідники отримають доступ у тому числі до секретних документів.

Однак для оприлюднення тих чи інших відомостей потрібна згода керівництва BND, яке може накласти вето, якщо визнає, що розголошення інформації, яка міститься в архівах  може поставити під загрозу національну безпеку.

Доступ до архівів BND отримає комісія у складі чотирьох істориків: Йоста Дюффлера з Кельна, Клауса-Дітмара Хенке з Дрездена, Вольфганга Крігера з Марбургу та Рольфа-Дітера Мюллера з Потсдаму. Робота комісії в архівах триватиме чотири роки. Угода між істориками і BND ще не підписана, проте обидві сторони налаштовані оптимістично.

Відзначається, що тему для дослідження історики зможуть обрати самостійно: BND не збирається втручатися в цей процес. За попередніми даними, комісія має намір зосередитися, насамперед, на висвітленні ранніх етапів діяльності федеральної розвідувальної служби, зокрема, з'ясувати обставини прийняття на роботу співробітників, які в роки війни були замішані у нацистських злочинах.

Істориків також цікавить, хто з німецьких політиків, великих бізнесменів, а також журналістів та осіб вільних професій таємно працював на BND. Крім того, чималий інтерес представляє співробітництво BND зі спецслужбами інших західних країн - Франції і США - і можливу участь німецьких розвідників у спільних із зарубіжними колегами операціях з ліквідації неугодних або тих, хто вважався небезпечними особами.

Зазначимо, майбутнє історичне дослідження документів з архівів розвідки є авантюрою з досить непередбачуваним результатом як для істориків, так і для BND. Можливість провести подібне дослідження з'явилася багато в чому завдяки зусиллям нинішнього шефа розвідки Ернста Урлау, який ще в 2006 році закликав до перегляду історії розвідслужби.

Тим не менш, всі спроби Урлау почати перегляд історії BND і відкрити архіви раніше наштовхувалися на протидію Відомства федерального канцлера, якому підпорядкована розвідка. Той факт, що дослідженню дали зелене світло свідчить про те, що Урлау все ж таки вдалося заручитися підтримкою в уряді.

У BND заявляють, що не збираються піддавати цензурі роботу істориків. Тим часом в 2011 році Ернст Урлау швидше за все піде у відставку і ситуація може змінитися.

Читайте також:

На розкопках у Місті курганів знайшли камеру із заживо похованими дівчатами

У Львові сформують "нову поліетнічну версію" історії України

У Криму видали шкільний підручник про злочини ОУН-УПА

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: