У НАТО розповіли про пілотну програму партнерства, яку відтестують на Україні

Дата публікації
Перегляди
2145
Поділитись:
WhatsApp
Viber
У НАТО розповіли про пілотну програму партнерства, яку відтестують на Україні

Фото: ТСН.ua

В Альянсі нашу країну називають особливим партнером.

НАТО розробляє нову програму партнерства для країн, які не є членами Альянсу і тестуватимуть цей проєкт з Україною. Про це розповів ТСН.Тижню начальник Управління з партнерства в штабі Верховного командування Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, віце-адмірал Бюлент Туран. Також в інтерв'ю посадовець розповів, чи вплинуло співробітництво з Україною на процеси всередині Альянсу та чому нашу країну вважають особливим партнером:

- Чи можете ви змалювати характер партнерства України та НАТО?

- Україна - один з найбільш активних партнерів Альянсу. Ми вважаємо Україну спеціальним партнером. Співпраця з Україною весь час поглиблюється. Ми плануємо багато спільних заходів. Я можу сказати, спільних заходів у нас більше, ніж днів у році. Ми отримуємо багато інформації від українців. Ми ділимося своїм досвідом з українцями.

- Чого Україні варто повчитися у партнерів по НАТО, і що в українському досвіді може зацікавити країни НАТО?

- Взагалі-то кожен партнер НАТО має унікальний досвід. Я був в Україні кілька місяців тому. І в додаток до того, що я вже знав, я побачив, що в України є значні можливості. Наприклад, досвід Сил Спеціальних Операцій, проведення заходів кібербезпеки, стратегічної транспортної авіації. Це те, що ми маємо повчитися в України. Також важливий досвід українських військових, і ми розвиваємо свої можливості, перебуваючи в прямому контакті з ними. А те, чого НАТО може навчити Україну, це стабільні та надійні структури управління. НАТО може і навчити українців, і допомогти засвоїти досвід в контексті спільних навчань, тренувань та освітніх програм. Ми можемо навчити, як налагодити процес розвитку військових можливостей, сектору безпеки та оборони. В цьому плані ми можемо допомогти Україні - від організації реформ до вдосконалення окремих підрозділів. Ось, в принципі, те, що я можу оцінити з огляду на сферу своєї відповідальності.

- Наскільки мені відомо, нещодавно українські фахівці з проведення Спеціальних Операцій відвідали штаб-квартиру Верховного Головнокомандувача та ділились своїм досвідом вже тут. Спецоперації - це чутлива військова сфера. Оцініть, будь ласка, корисність українського досвіду для НАТО, звісно, якщо це не є військовою таємницею.

- Так, нещодавно ми зустрічали тут, в штаб-квартирі Верховного командування НАТО в Європі, українську делегацію найвищого рівню, і, як ви щойно зазначили, представників Сил Спеціальних Операцій. Але я не відповідаю за проведення Спеціальних Операцій. В цьому плані я не можу давати детальний коментар, оскільки, це зона відповідальності іншого департаменту. Але, наскільки мені відомо це від моїх колег, у вас дуже добре підготовлені підрозділи, які мають унікальний досвід. Тож є багато речей, які ми могли би робити разом.

- Чи допомагає український досвід вдосконалювати стандарти Альянсу, чи дає він імпульс розвитку НАТО?

- В принципі, я не можу сказати, що український досвід значно змінив ті процедури, які існують в НАТО. Я не помічаю значних змін в цьому плані, але ми генеруємо досвід на базі спільних навчань та освітніх програм. Це стосується й партнерів. Звісно, деякі речі з українського досвіду засвоюються, бо наше партнерство є особливим. Але не можу сказати, що воно так значно змінює НАТО.

- Гібридна загроза, що це означає? І як ви оцінюєте досвід України в стриманні гібридної загрози з боку такої країни, як Росія?

- Ми активно обмінюємося досвідом та інформацією з українськими партнерами в цьому плані.

- На ваш погляд, в якій сфері Україні найбільш бракує стандартів НАТО? Що треба розвивати насамперед?

- Насамперед, це проведення реформи сектору безпеки та оборони. Організація військової структури має бути реформована. І треба починати саме з цього. Роль та співвідношення офіцерського та молодшого командирського складу в армії також важливі, і ми працюємо над цим. Підвищення ролі молодшого командирського складу це і є основа організаційної реформи, наскільки я розумію, і в цьому ми допомагаємо Україні.

- Чи має партнерство з Україною позитивний вплив на Альянс і наскільки це партнерство є цінним для місій НАТО?

- Взагалі, кожен партнер робить свій внесок у НАТО, але Україна є особливим партнером. І зростання сумісності військових України і НАТО є важливим показником цього. Зараз Україна надає деякі зі своїх підрозділів для участі у Силах швидкого реагування НАТО, це дуже добре, і це є головним індикатором сумісності Збройних Сил. І це ті речі, які ми дуже цінуємо. Це для нас дуже важливо.

- Якщо я помиляюсь, поправте мене. На початку російської агресії в 2014 році країни НАТО запровадили кілька програм допомоги Україні. Це й програми трастових фондів, й тренувальні місії. Усього близько десятка таких програм. І відтепер, наскільки я знаю, є ідея об'єднати всі ці програми в одну, і вона буде пілотною. Тобто, зразком, який буде поширений на інші країни-партнери. Це так?

- Взагалі у відносинах України та НАТО ми маємо добре структуровану організацію. Вгорі структури комісія "Україна-НАТО", яка визначає рамки співпраці, від військової до політичної. Комісії підпорядковується військовий комітет. Він має "Робочий план співпраці з Україною". І щороку в Управлінні Партнерства ми координуємо цей план з українською стороною. Ми створили "Щорічний план військової імплементації". Це дуже добрий робочій план. Він включає освіту, навчання, виконання та оцінювання. Програма, про яку говорите ви, перебуває на стадії планування, її розробка продовжується. У майбутньому, як тільки це буде зроблено, це буде зроблено для всіх країн-партнерів, оскільки ми маємо сорок країн-партнерів. Вона буде адаптована для всіх сорока країн-партнерів. Але, як на мене, це не дуже вплине на характер процесів, які існують між НАТО та Україною. Оскільки вони дуже добре структуровані та формалізовані. Я думаю, значних змін у робочих процесах не буде.

Спілкувався Андрій Цаплієнко

Міністр оборони України спровокував скандал, назвавши стандарти НАТО "недосяжними"

Міністр оборони України спровокував скандал, назвавши стандарти НАТО "недосяжними"

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2145
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація