Водні гіганти: розповідаємо про топ-5 водоспадів світу

У списку: найбільший водоспад, "нове диво світу" і улюбленець молодят із різних країн.

Водоспади захоплюють дух своєю видовищністю і міццю. Розкидані по різних точках світу, вони завжди притягують туристів і мандрівників. Якщо фото водоспадів заворожують, то що вже говорити про їхню велич наживо.

Топ-5 водоспадів світу за красою

ТСН.ua зібрав топ, в який увійшли найкрасивіші водоспади:

 • Водоспад Анхель
 • Ніагарський водоспад
 • Водоспад Вікторія
 • Водоспади Ігуасу
 • Водоспад Гюдльфосс

Водоспад Анхель

 • Розташування: річка Чурун, венесуельський штат Болівар
 • Висота водоспаду Анхель: 979 метрів, з них вільного падіння — 807 метрів
 • Ширина: 107 метрів
 • Обсяг води, що падає: 300 м³/с

Найвищий водоспад у світі Анхель розташований у важкодоступній місцевості Венесуели в національному парку "Канайма". Дістатися до Анхеля — ще та пригода. Можливо це лише водою або повітрям. Хоча, природно, туроператори вже покрутилися і влаштують подорож всім охочим, забезпечивши їх їжею і необхідними речами.

Водоспад знайшов ще на початку 20 століття дослідник Ернесто Санчес Ла Крус, але слава прийшла не одразу. Тільки коли американський льотчик Джеймс Ейнджел описав історію своїх пригод у венесуельській місцевості, куди він прилетів в пошуках цінних копалин, водоспад став відомим. На честь цього пілота місце і отримало назву — в іспанському прізвище Angel звучить як Анхель.

Розбитий літак Ейнджела все ще лежить не вершині гори Ауянтепуй — тепер це національний пам'ятник.

Фото водоспаду Анхель / Фото: flickr / Andrea Giuseppe Ercole

Ніагарський водоспад

 • Розташування: річка Ніагара на кордоні американського штату Нью-Йорк і канадської провінції Онтаріо
 • Висота Ніагарського водоспаду: 53 метри
 • Максимальна ширина: 793 метри
 • Обсяг води, що падає 5700 і більше м³/с

Йдеться про цілий комплекс: водоспадах Підкова або Канадський, Фату і Американський. Утворюються вони з однойменної річки — Ніагара. Вважається, що назва походить від поселення племені ірокезів "Ongniaahra" — "роздвоєна земля", або самоназви одного з народів "Onguiaronon" — "народ вод, що гримлять".

В кінці 17 століття водоспад першим з європейців описав священик-католик Луї Енпен з Франції, хоч в оповіданнях дуже перебільшив побачене.

Тепер Ніагарський — найвідоміший водоспад Північної Америки і один з головних туристичних атракціонів США. Там є канатні дороги, оглядові майданчики, різнокольорові прожектори. До нього можна підійти, підпливти або навіть підлетіти — на повітряній кулі або вертольоті. Недарма Ніагарський водоспад обожнюють молодята з усього світу. А ще — екстремали. 2012 року перша людина, Нік Волленд, пройшов через нього канатною дорогою. А в далекому 1901-му 63-річна вчителька перша спустилася ним — в дерев'яній бочці. Зараз за таке загрожує штраф.

Фото Ніагарського водоспаду / Фото: flickr / Angel de los Rios

Водоспад Вікторія

 • Розташування: Південна Африка, річка Замбезі на кордоні Зімбабве і Замбії
 • Висота водоспаду Вікторія: 120 метрів
 • Ширина: 1800 метрів
 • Обсяг води, що падає: від 1,4 до 14 тисяч м³/с

Першим європейцем описав водоспад був британець Девід Лівінгстон. В середині 19 століття він побачив його під час подорожі через Замбезі. Лівінгстон і назвав його на честь королеви Вікторії. Втім тепер влада Зімбабве хоче позбутися слідів колоніального минулого і повернути назву "Мосі-оа-Тунья". Так задовго до Лівінгстона водоспад називали місцеві жителі, а перекладається це як "дим, що гримить".

Біля самого краю Вікторії є своєрідний басейн — Диявольський. У вересні та жовтні в цій ділянці води можна відносно безпечно скупатися. Але в середньому щороку один турист все ж гине через Диявольський басейн.

Краєвид на Вікторію приголомшливий, оскільки вся вода падає до вузької ущелини. Водночас його можна зарахувати до найбільших водоспадів світу — він єдиний, шириною понад кілометр і заввишки понад сто метрів.

Фото водоспаду Вікторія / Фото: flickr / Markus Stöcklin

Водоспади Ігуасу

 • Розташування: річка Ігуасу на кордоні Бразилії та Аргентини
 • Висота водоспадів Ігаусу: 82 метри
 • Ширина: 2700 метрів
 • Обсяг води, що падає: 1500-6000 м³/с

Ігуасу — комплекс сотень водоспадів. Зазвичай їх називають 275, але залежно від сезону число варіюється. Європейським відкривачем водоспаду вважають Нуньєса Кабеса де Вака. Він побачив водоспад, коли в середині 16 століття пробирався через джунглі в пошуках скарбів Ельдорадо.

Назва Ігуасу можна перекласти з гуаранської як "велика вода". Водоспади входять до списку "семи нових чудес природи". Вони можуть сміливо претендувати на звання найкрасивішого водоспаду в світі.

Фото водоспадів Ігуасу / Фото: flickr / Manos Matsakis

Водоспад Гюльфосс

 • Розташування: річка Хвітау, південь Ісландії
 • Висота водоспаду Гюдльфосс: 32 метри
 • Ширина: 20 метрів
 • Обсяг води, що падає: 140 м³/с

Ісландія відома своїми казковими пейзажами, а Гюльфосс називають одним із найкрасивіших місць острівної держави. Особливість водоспаду — ступінчастість. Вода летить з уступу в 11 метрів, потім русло повертає перпендикулярно, щоб вода впала вниз ще на 21 метр і зникла в ущелині. У той же час водоспад дуже повноводний, а під час паводків — найпотужніший в Європі.

Буквальний переклад його назви — "Золотий водоспад". Усе через те, що в ясну погоду від Гюдльфосса виходить золотисте світіння.

Свого часу водоспад належав ісландцеві Тоумасу Тоумассону, який здавав його в оренду і збирався зробити там гідроелектространцію. Це б убило красу і міць Гюдльфосса. Зрештою цього так і не сталося. Існує легенда, що дочка Тоуаса Сігрідюр захищала водоспад, навіть погрожувала кинутися з нього і таки врятувала. Хоч це і вигадка, але над водоспадом стоїть пам'ятник на честь дівчини.

Зараз Гюдльфосс під охороною держави і входить в так зване "золоте кільце" — найпопулярніший маршрут у туристів в Ісландії.

Фото водоспаду Гюдльфосс / Фото: flickr / Mike Andreessen

Нагадаємо, в Еквадорі зник найбільший водоспад країни Сан-Рафаель, який був однією з туристичних візитівок країни. Причиною могло стати розташування водоспаду в сейсмічній зоні або гідроелектростанція, що працює неподалік.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2073
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація