Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Вправний хід пропаганди Путіна – Neue Zürcher Zeitung

Угода про плутоній вже давно застаріла, тому в Кремлі вирішили використати це у відносинах з США.

Ідея була гарною: замість будівництва ядерної зброї виробляти паливо для електростанцій. Тільки проект не мав нічого спільного з реальністю. Це новий вправний хід московської пропаганди.

Про це пише Пітер Вінклер у статті "Спритний хід пропаганди Путіна", опублікованій на сайті газети Neue Zürcher Zeitung.

За кілька годин до того, як США повідомили про припинення дипломатичних зусиль із Росією щодо сирійського конфлікту, Москва вже зробила подальші дії. Через "недружні дії" США Росія припиняє співпрацю з утилізації збройового плутонію. Це натяк на зв'язок із Сирією. Однак, про це не може бути й мови; це був винятково прийом пропаганди, тому що угода про плутоній вже давно застаріла.

Справа у тому, що Москва ще в 2014 році оголосила про припинення утвореної після розпаду Радянського Союзу спільної ініціативи з очищення забруднених ділянок від відходів цивільної і військової атомної промисловості СРСР. Цьому є дві причини. З одного боку, за багато років знизилася гостра загроза, яку представляє радянська спадщина – екологічні катастрофи, подальша переробка та тероризм. Багато ділянок вже очищено. Російська держава постійно збільшувала свої можливості, щоб гарантувати безпеку цих продуктів і установок.

Роздратування через санкції

З іншого боку, Москва, ймовірно, здивована тим, що західні держави вдалися до санкцій через її агресію щодо України. Щоб збільшити тиск зі свого боку, Кремль шукав програму, яка користується великим авторитетом на Заході, але вона стосується і самої Росії. Тактика нагадує заборону на усиновлення російських дітей-сиріт американцями, який нашкодив, в першу чергу, російським сиротам.

У програмі ліквідації 34 тонн плутонію, яку зараз призупинила Росія, завжди були серйозні недоліки. У 2000 році, коли було укладено угоду, світ виглядав зовсім інакше. У відносинах Сходу і Заходу, як і раніше переважало щось на зразок оптимізму. Путін тоді був на шляху до вузького кола влади, його політику вважали найбільш авторитарною. Але в тому, що стосується економіки, переконував себе Захід, він завзятий реформатор.

Угода з утилізації плутонію також була гібридом, який повинен був об'єднати ядерну безпеку з виробництвом енергії. Обидві держави зобов'язалися корисним способом вилучити з обігу по 34 тонни збройового матеріалу, який був їм не потрібен після закінчення холодної війни. Вони повинні були бути перероблені з відпрацьованим ураном у так званий змішаний оксид (МОКС), який потім використовувався б як паливо для ядерних реакторів.

Однак, реалізація цієї угоди виявилася набагато складнішою, ніж передбачалося. Існували розбіжності з усіх питань. Російська сторона хотіла, перш за все, більше грошей, американці зазначали, що МОКС може стати виключно дорогим неліквідним товаром. США абсолютно не були зацікавлені в цьому паливі. Вартість заводу МОКС в Південній Кароліні була просто величезною, а екологічні організації люто протестували проти технології МОКС.

Тим не менш, в 2011 році міністр закордонних справ Сергій Лавров і Гілларі Клінтон уклали договір, який повинен був дати новий імпульс початковій угоді. І це дивно, тому що адміністрація Обами сумнівалася в перевагах програми МОКС.

Усі більш нереальні прогнози вартості будівництва і експлуатації заводу МОКС, в кінцевому підсумку, призвели до того, що в лютому цього року Обама прийняв рішення про виділення коштів для закриття підприємства, щоб більше не вкладати гроші в бездонну яму. До такого рішення президента підштовхнула не лише вкрай висока вартість заводу МОКС, але і його можливе введення в експлуатацію тільки в 2048 році.

За збереження проекту виступили тільки члени конгресу з постраждалого штату Південна Кароліна. Вони хотіли піти далі і за допомогою рішення Конгресу зобов'язати уряд у Вашингтоні зберегти цей проект. У цьому сенсі кремлівський лідер Володимир Путін навіть надав послугу Білому дому. Але малоймовірно, що завод МОКС дійсно був би колись збудований.

Що відбувається в Росії?

Сполучені Штати заздалегідь вдалися до іншого методу, щоб вилучити плутоній з обігу. Його збираються змішати з пиловою речовиною під кодовою назвою "зоряний пил" (StarDust), що зробить його непридатним для зброї, потім його упакують в металеві контейнери і занурять в бункер для радіоактивних відходів в Карлсбаді (Нью-Мексико).

Щодо російської частини програми громадськості відомо дуже мало. Схоже, там теж є проблеми. Завод із виробництва МОКС мав бути введений в експлуатацію до кінця 2014 року. Але виробництво істотних обсягів палива, мабуть, так і не почалося. Неясно, що Росія збирається робити з плутонієм тепер. Москва повідомила тільки, що не буде використовувати його з військовою метою.

Залиште свій коментар

Вибір редакції