WikiLeaks пояснив, чому Україну не взяли в НАТО

З опублікованих на сайті WikiLeaks документів випливає, що в 2008 році Україні відмовили в приєднанні до ПДЧ в НАТО через позицію Німеччини, яка боялася реакції Росії.

Ресурс WikiLeaks розсекретив документи, які пояснюють, чому Україні не надали план дій з підготовки до членства (ПДЧ) в НАТО у 2008 році.

Як виходить з депеші уряду США від суворо "засекреченого джерела" в Альянсі, проти приєднання України та Грузії до ПДЧ – фактично заключного етапу на шляху до членства в НАТО - різко виступили Франція і Німеччина, побоюючись негативної реакції Росії.

У 2008 році Україна як ніколи була близька до надання ПДЧ в НАТО. На початку року Київ подав відповідну заявку, яку схвалили і підтримали США. Розгляд заявки був запланований на квітневому саміті НАТО в Бухаресті. Разом з Україною на приєднання до ПДЧ розраховувала Грузія.

Тоді в Бухаресті були підписані домовленості про підтримку країнами-членами Альянсу просувань до членства в НАТО України і Грузії, а розгляд питання про приєднання цих країн до ПДЧ було заплановано на грудень.

На думку експертів, військовий конфлікт Грузії та Росії, який стався в серпні 2008 року, мав підштовхнути країни НАТО до приєднання до Альянсу України та Грузії. Але якщо Франція уже почала сумніватися у своїй негативній оцінці цього питання, то Німеччина продовжувала наполягати на своєму.

Вона фактично переконала інші країни-члени НАТО в тому, що приєднання "жахливої" в політичному плані Україна тільки посилить напруженість у відносинах Альянсу з Росією, що несприятливо позначиться на проведенні військової місії НАТО в Афганістані.

У підсумку, через зусилля Німеччини, на грудневому саміті НАТО в Брюсселі питання приєднання України до ПДЧ фактично спустили на гальмах, зосередившись на вирішенні проблем в Афганістані.

Про поведінку Німеччини напередодні грудневого саміту НАТО в Брюсселі та її протидії щодо приєднання України до ПДЧ розповідається в опублікованій на сайті WikiLeaks депеші уряду США від "засекреченого джерела" в НАТО, який фігурує у низці секретних документів під ім'ям Джефф Ратке, датованій 14 листопада 2008 року під назвою "Німеччина проти ПДЧ і додаткових військ для Афганістану".

"Вище керівництво Німеччини наголошувало під час зустрічі з послом США при НАТО Куртом Волкером 10-11 листопада, що Німеччина проти надання Україні і Грузії плану дій щодо членства в НАТО на саміті міністрів закордонних справ країн-членів НАТО 2-3 грудня [2008 року]... Волкер попередив, що встановлення додаткових бар'єрів у процесі вступу до НАТО створить враження, що Альянс відступає від своїх Бухарестських угод [на саміті НАТО в Бухаресті в квітні 2008 року Україна та Грузії було обіцяно приєднання їх до ПДЧ в грудні] і капітулює під тиском Росії...", - йдеться в резюме WikiLeaks за результатами вивчення документів.

"Німці зі зневагою ставляться до пропозиції Медведєва щодо європейської безпеки, але вірять що повинні "розглянути його" і сподіваються що таке обговорення "поліпшить атмосферу" взаємин з Росією. Застерігаючи проти того, щоб "заганяти в кут" Росію в наданні ПДЧ Україні та Грузії після конфлікту з Грузією, німці в той же час висловлювалися дуже критично про заяви Мєдвєдєва щодо розміщення ракет ближнього радіусу дії в Калінінграді", – зазначив ресурс.

Нагадаємо, 1 липня 2010 року Верховна рада України ухвалила закон "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики", який передбачає остаточну відмову України від НАТО та набуття позаблокового статутсу держави.

Пізніше документ підписав президент Віктор Янукович. Водночас програми співпраці України з НАТО залишаються чинними і продовжать діяти.

Читайте також:

Більшість українців проти приєднання до НАТО

Wikileaks: Путін вимагав у ЄС триматися від України якнайдалі

Генсек НАТО: Європа стрімко втрачає вплив у світі

Янукович підписав відмову України від НАТО

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: