Нецікаві новини

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Нецікаві новини

Роман Чайка

Новина розповідає саме про КУПІВЛЮ "закордонної китайської ферми" на трьох мільйонах українських чорноземів!

Щоденне перенасичення наших вух та очей  різноманітною інформацією,  блювотною рекламою, тисячами заяв та коментарів сірих чиновників, які витруться із людської пам'яті навіки вже через декілька хвилин, цілодобовий потік новин – усе це виробило  хорошу звичку ігнорувати непотрібні гігабайти слів та звуків. Нецікаві новини ніби влітають у наші вуха і вилітають необробленими у світовий космос, щоб навіки там затихнути ніким непочутими і неперетравленими.

    І  ще одне непримітне повідомлення мало усі шанси пролетіти мимо вуха. Така собі коротенька новина  про сільське господарство.  Але одне слово, напевне "Китай", змусило включити увагу. Одразу згадався прогноз колишнього аналітика Інституту стратегічних досліджень, який попереджав і владу, і простих людей своїми "китайськими прогнозами". Казав, що коли китайці завершать захоплення Сибіру, то  посунуть не на Москву і "нечорнозем'я", а на родючі українські чорноземи. Їм катастрофічно не вистачає їжі для двох мільярдів будівників капіталістичного комунізму в Піднебесній і стримати їх немає можливості.

     А ось і сама новина (яка слово в слово співпала із прогнозом п'ятилітньої давності) : "Китай має намір купити в України 3 мільйони  гектарів землі для організації фермерського господарства. Таким чином країна намагається задовольнити власні потреби у продовольстві, на вирощування якого в Китаї земель не вистачає.  Українська територія стане найбільшою "закордонною фермою" Китаю. Угоду китайська сторона підписала з українською компанією КСГ Агро. Спершу остання забезпечить замовників 100 тисячами гектарів, згодом територію збільшать до 3 млн. га".

    Що означає, що Пекін хоче  купити в України землю сільсько-господарського призначення? Спочатку гадалося, що це "фейк". Така собі вигадана цікавинка. Але першоджерело інформації віднайшлося легко  в агентстві Reuters: http://www.reuters.com/article/2013/09/22/china-ukraine-idUSL3N0HI04620130922

     У нас вже можна іноземцям землю продавати?!  Наприклад, китайцям? В Асоціації фермерів і приватних землевласників кажуть, що іноземці через юридичних осіб та агрохолдинги вже тримають в  оренді  12 мільйонів гектарів української землі. Але саме через оренду, а в повідомленні кажуть про продаж!

       (Reuters) - China is to buy 3 million hectares (7.4 million acres) of Ukrainian farmland. Звертаємо увагу, що  не "rent" (орендувати), а саме "buy" (купити)!

    Згадалося, що якраз наш аграрний міністр днями в Китай їздив. То ж бігом на сайт міністерства. Там про продаж 3 мільйонів гектар території України  – ні слова. Навпаки, міністр полів Присяжнюк різні правильні речі каже: "Наш контракт з Китаєм на 3 мільярди доларів у сільськогосподарському секторі, який ми виконуємо нині, не передбачає залучення робочої сили. Ніяких робітників або переселенців. Китай забезпечує собі володіння частиною капіталів в тому чи іншому холдингу. Це позитивно. До того ж, мова не йде про контрольні пакети, частка китайських партнерів у таких холдингах, як правило, не перевищує 25-30%."

    Вересневий візит в Пекін стосувався виключно експорту  та інвестицій. Міністерство повідомляє: " в Пекіні відбулося 3-є засідання Українсько-китайської підкомісії зі співпраці у сільському господарстві. Міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк обговорив із китайськими колегами можливість розширення асортименту сільгосппродукції, яку експортуватимуть до Китаю… Міністр обговорив разом із заступником міністра сільського господарства КНР Чень Сяохуа  питання квот на експорт кукурудзи".  Є й трохи про гроші: "урядовці обговорили перспективу залучення китайських інвестицій в український агросектор і дійшли думки, що вихід закордонних інвесторів на український ринок має бути більш активним".

     Усе ж стратегічно і по-державницьки  правильно в словах міністра: жодних армій китайських легальних і нелегальних мігрантів, без всяких там новостворених "чайна-таунів" та "чайна-віледжів". Лише продукти в обмін на інвестиції в агробізнес.

      Але ж новина Reuters розповідає саме про КУПІВЛЮ "закордонної китайської  ферми"  на трьох мільйонах українських чорноземів! Отже,  це не просто інвестування -  це  контракт купівлі-продажу! Виходить, що хтось продає Україну  мільйонами гектарів?!

     Читаємо ще раз.  Чітко вказано продавця - компанію КСГ Агро. Головним серед її директорів є  колишній  депутат  Верховної  Ради від "нородників Литвина" і колишній дніпропетровський губернатор  Сергій Касьянов.  У бізнесі над Дніпром людина впливова. Детальніше про його власну "імперію" і про те, як його викидали із владних кабінетів Печерським судом  можна почитати тут: http://oligarh.net/?/actually/6121/.

   Важливі зараз не персони. Просто з публікацій  іноземних ЗМІ виглядає на те, що недержавна фірма державу продає!  На їх сайті читаємо: "KSG Аgro – вертикально інтегрована компанія, що працює практично в усіх сегментах агроринку, включаючи виробництво, зберігання, переробку і продаж сільгосппродукції… До складу Групи належать 26 підприємств, розташованих переважно в Дніпровському регіоні, де зосереджені одні з кращих чорноземів світу… Група неухильно нарощує земельний банк. На поточний момент загальна площа оброблюваних земель складає 92 000 га". Отже  у них є лише 92 тисячі га. Може прикупили ще?!

     Читаємо далі у рубриці "стратегія": "у планах керівництва компанії – збільшення земельного банку, підконтрольного Групі, до 200.000 га протягом наступних п'яти років, переважно за рахунок розширення в Дніпропетровській і Кіровоградській областях". Амбітні плани!

    Але як так, коли у тебе до 2016 року лише  може з'явитися  200 тисяч гектарів чорноземів, а ти вже у 2013 році  продаєш 2 мільйони га?! Китайці "кота в мішку" ніколи  не купують. Це вам не український "Вісник держзакупівель" - там у  них з цим строго. "Сікір-рука"  або "сікір-башка"!  

   От тепер ця новина вже не промайне повз вухо крізь осінь і в космос.  Тепер треба  буде  наполегливо розпитати.  Цікаво буде почути "китайські" пояснення  міністра Присяжнюка, екс-губернатора Дніпропетровщини Касьянова про угоду купівлі-продажу. Подивимося, як на сільсько-господарському фронті працює закон про доступ до публічної інформації.  Бо, поки що,  зі скупого  повідомлення Reuters проглядає старий совковий анекдот: "єсть  такая  профєсія родіну прадавать". Поки що - мільйонами гектарів. А далі подивимося чи таки  нас будуть "rent", чи таки  "buy".

Роман Чайка

Наступна публікація