Янукович як Путін

Янукович як Путін

Юрій Андрухович

На думку Юрія Андруховича, для Януковича ідеалом є така система, яку створив у Росії Володимир Путін.

Відомий український письменник Юрій Андрухович дав інтерв’ю польському виданню Rzeczpospolita.

Rzeczpospolita: В інтерв'ю для преси в Києві Ви говорили, що Крим і Донбас могли б відокремитися від України.

Юрій Андрухович: Я не змінив думки. Я не говорив також, що обов’язково мають відокремитися. Я вказав, що варто було б таку можливість розглянути. Це ідея у несподівано легкий і цивілізований спосіб вирішити проблему, яка перешкоджає українцям бути собою, блокує напрямок, в якому повинна рухатися країна. 20 безплідних років за нами. Україна, якою була, такою залишилася. Такий стан речей є незадовільним і деморалізуючим.

Але ж українці бояться поділів.

Я висловив дуже непопулярну думку, яка викликала величезну реакцію в суспільстві. Але я люблю висловлювати непопулярні, проте власні погляди. Українці є противниками багатьох речей, наприклад вступу України до НАТО. Я підтримую членство країни в Альянсі і дозволяю собі не погоджуватися з багатьма українцями.

Чи не буде так, що відокремляться Івано-Франківськ і Львів, а не Крим і Донбас?

Захід України не відокремиться. Сенсом його існування є створення великої України. Для українців на заході країни існування України без столиці в Києві є абсурдом. Київ також не відокремиться.

Після приходу до влади проросійського президента Віктора Януковича Ви говорили, що Україну "зайняли окупанти".

То не тільки мої слова. Багато людей в Україні дотримуються схожої думки. Про це говорять написи на парканах в Івано-Франківську: "Скажи "ні" внутрішній окупації".

Ви не боїтеся, що Україна перестане бути українською, що зникне її мова і культура?

Надто пізно боятися. Ми зіткнулися з реальністю. І так робиться не тільки при владі Януковича. Цей процес охоплює другу половину XX ст. і початок XXI. З тією різницею, що за період президентства Віктора Ющенка впродовж п'яти років робилися якісь дії щодо порятунку української мови.

Якої Ви думки про Януковича? Чи поділяєте Ви думку, що він є маріонеткою Москви?

В деякій мірі так, але це більш складна справа. Якщо не є маріонеткою, то точно наслідувачем, своєрідним епігоном Москви. Для Януковича ідеалом є така система, яку створив у Росії Володимир Путін. Ми наближаємося до цього гігантськими кроками.

Вас непокоять швидкі кроки України в бік Росії?

Це риторичне питання. Очевидно, що непокоять. Кожен з таких кроків робиться без зазирання у минуле. Ці кроки ведуть українську державність в глухий кут. Я наприклад ніколи я не думав, що в моїй душі народяться майже терористичні схильності. Що мені буде снитися, як я повинен застрелити Януковича. У мене був період, коли мені снилися такі сни. Адже я є мирно налаштованою людиною і не віддаю насильству перевагу над всіма іншими способами ведення боротьби.

Чи можливе повернення до влади лідерів помарачевої революції?

Я не вірю в це. Під великим знаком питання є політична кар'єра Юлії Тимошенко, не кажучи вже про Віктора Ющенка, який взагалі не має політичного майбутнього. Мабуть навіть він сам цього не хоче. Місце лідерів Майдану Незалежності в першому ряду політиків займуть інші. Добре було б, якби так стало. Варто однак зберегти помаранчевий колір. Ідея помаранчевої революції важлива і правильна. Вона є тим, у чому Україна має потребу. Помаранчевий колір був скомпрометований через тих, хто знаходився на першому плані і під прапорами революції. Але то не була провина символіки і ідеї тих часів.

Українці не втратили віри в ідеали революції?

Люді, особливо українці, як пластилін. Втрачають віру і швидко її повертають. Почекаймо до осені. Ми побачимо, як мої співвітчизники сприймуть підвищення цін на газ, як студенти прореагують на репресії, на викидання з університетів. На людей потрібно натискати, тоді вони знову стають людьми.

Чи українці пам'ятають про роль Польщі в помаранчевій революції?

Так. Цих подій неможливо забути, не можна їх також закреслити у пам'яті.

Польщу і Україну розділяє сприйняття Української повстанської армії і Організації українських націоналістів. Чи є щось, що об'єднує наші країни?

Поки що об'єднує нас організація чемпіонату Євро-2012. Я сподіваюся однак, що Україна буде позбавлена права на його проведення. Інакше зганьбиться. Буде краще, якщо Євро-2012 відберуть в нас тепер. Більш істотно нас з'єднує те, що Польща і Україна є країнами Центральної Європи. Беручи до уваги історію, культуру і політику, ми приречені на співпрацю. Те, що польське керівництво по-своєму відійшло від цієї формули, а українське по-своєму, не означає, що в майбутньому не буде кращого керівництва, принаймні в одній з країн. Я переконаний, що у відносинах з Польщею ще не все втрачено.

За матеріалами Rzeczpospolita

Читайте також:

Андруховичу наснилося, що він має застрелити Януковича

Андрухович вважає, що Криму і Донбасу треба відділитися від України

Повʼязані теми:

Наступна публікація