Нехай "знову цвітуть" катальпи

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Можливо, час вже змиритися і дати каштанові змогу стати ботанічною рідкістю?

У неї велетенське яскраво-зелене листя, розлога крона, а на початку червня вона пишно цвіте кремовими свічками. І пахне так солодко і п'янко. Дозвольте познайомити вас із катальпою, яка цілком може замінити хворі київські каштани.

Катальпа
pixabay.com

КАШТАНИ ГИНУТЬ... УСЮДИ

Як на мене, немає особливого сенсу лаяти загазоване київське повітря, скупих на полив "зеленбудівців", нечистих на руку чиновників. Так, чиновники за дурні гроші купують саджанці сумнівної якості, молоді дерева, закуті в асфальт, отримують недостатньо вологи і страждають від вихлопних газів у завантаженому середмісті. Все так. Але… Можливо, час уже змиритись і дати каштанові змогу стати ботанічною рідкістю? 

Від 16 сторіччя каштани зі своєї батьківщини у балканських лісах ширилися Європою, Азією й Америкою. За переказами, один із перших каштанів у Києві посадив митрополит Петро Могила біля Свято-Троїцького монастиря у Китаївській пустині. А масово висаджувати каштани із місцевих розсадників у Києві почали у 20-х роках XIX століття. Упродовж п’ятисот років каштанови ширилися планетою завдяки своїй декоративністі, красивому цвіту та, не повірите, стійкості до хвороб та шкідників. 

Однак часи змінилися. Нині уже посеред літа листя каштанів буріє і всихає, до початку осені на деревах з'яляються свічки повторного цвітіння, а пожовкле листя тримається на гіллі до листопада. Навесні каштани знову радують свіжим листям і цвітом, немов нічого й не трапилось. Але то омана. Каштани хворі, і загибель уражених дерев лише справа часу.

Досі в Україні публічно винуватцем біди називали каштанову мінуючу міль. Однак у Норвегії, де ця комаха не живе взагалі, уражено близько половини каштанів — чорну справу роблять патогенні бактерії. Загалом науковці виявили уже із півсотні шкідників, бактеріальних та грибкових інфекцій, що гуртом та поодинці атакують каштани. Весняне оприскування не надто ефективне. Ін'єкції — вельми дорогі.

Науковці уже збирають матеріал для дисертацій про вимирання каштанів на Євразійському континенті, а чиновники в Європі та Америці запроваджують карантини і множать заборони. Приміром, до США заборонено завозити посадковий матеріал каштанів з будь-яких країн, окрім Канади.

ЧИМ ЗАМІНИТИ КАШТАНИ

Історія порятунку каштанів на Хрещатику обросла легендами, анекдотами та кримінальними провадженнями. Старі дерева викопували і саджали нові. Знову викопували і знову саджали нові, дуже дорогі, "Бріот" з Італії, що мали квітнути рожевим і нібито стійкі до каштанової молі. Дорогі каштани не погоджувались і навесні зацвітали білим, немов дешеві брати. Далі буди суди і штрафи, а каштани все одно квітнуть у травні, жовтіють у липні. І помирають. У Києві, в Європі, Азії й Америці.

То чи варто рятувати безнадійно хворого? Невже каштан не заслужив свого місця в ботанічних садах, де фахівці зможуть забезпечити кільком десяткам дерев належний догляд та захист від шкідників та інфекцій? Ви справді думаєте, що можна врятувати мільйони уражених хворобами каштанів? Серйозно? Вам справді подобаються сушені скелетики каштанів на Хрещатику? Каштан достатньо порадував людство, дозвольте йому відпочити! Адже, коли мова йде про міське озеленення — має бути не лише красиво, а й по кишені.

ВідеоХрещатик без каштанів: Наталя Підлісна коментує можливість заміни дерев на головній вулиці Києва

На головній вулиці столиці планують замінити дерева. Мовляв, ті, що зараз прикрашають  Хрещатик, не витримали екологічних умов, зокрема високого рівня загазованості. Тож, за словами столичних чиновників, на місці каштанів планують висадити дерева стійкіші та витриваліші, які здатні витримати складні умови життя у мегаполісі. Уже стартував проект «Обери дерево для Хрещатика!». На спеціальній сторінці містянам пропонують на вибір 9 видів дерев. Чи підходять ці дерева головній вулиці столиці - ми розпитали нашого експерта Наталю Підлісну.

Хрещатик без каштанів: Наталя Підлісна коментує можливість заміни дерев на головній вулиці Києва

ПЛАТАН, ПАВЛОВНІЯ, КАТАЛЬПА

Дендрологи, з якими мені вдалося поспілкуватись, швидко називають трьох претендентів на заміну каштану: платан, павловнія та катальпа.

Платани — добре витримують міське загазоване повітря, але дуже потужні, виростають до 50 метів заввишки. Причетним до бюджетних грошей чиновникам та озеленювачам точно не сподобається довговічність платанів (до 1000 років), а киянам відсутність свічок. Хоча у платана є майже каштанові "їжачки" — плоди, що лускають і розсипаються.

Дендрологи, з якими мені вдалося поспілкуватись, швидко називають трьох претендентів на заміну каштану: платан, павловнія та катальпа

Павловнія, або ж адамове дерево, виростає до 25 метрів заввишки і навесні цвіте великими світло-фіолетовими китицями, схожими на "свічки" каштанів. На павловнії утворюються плоди — коричневі коробочки із тисячами дрібних пухнастих насінин. Натепер павловнії в Україні ростуть в Ужгороді та Одесі. Чи витримають київські морози — ще треба як слід перевірити.

І третій претендент — катальпа — мій абсолютний фаворит на заміну каштанів. На батьківщині, у Північній Америці, її називають деревом щастя. В нашому кліматі у катальпи немає природних шкідників та хвороб. Цвіте вона наприкінці травня — саме на День Києва. Розлога крона вкривається великими суцвіттями біло-бежевих "грамофончиків", анітрохи не гіршими за каштанові свічки. 

Катальпа
фото: Ольга Пахар

Квітуча катальпа виглядає розкішно і солодко пахне, на її аромат збираються бджоли з усієї околиці. Форма листя катальпи (велике серце) ще неодмінно надихне поетів майбутнього, а яскрава зелень, що не тьмяніє усе літо, приваблюватиме художників.

Катальпи прекрасно витримують українські морози. Найстаріша катальпа, про яку відомо мені, росте у парку Олександрія у Білій Церкві. 100-річне дерево стоїть посеред великої галявини, висотою може позмагатися із дзвіницею Святої Софії і не виказує жодних ознак старіння. Також я знайома з двома катальпами, що ростуть на страшенно загазованому перехресті у Черкасах — виглядають розкішно і не скаржаться останні 40 років.

Нині відомо про три різновиди катальпи: у них різна висота і форма крони. Відтак, можна обрати, яка куди пасуватиме. Крім того, у катальпи безліч цілющих властивостей. Із листя, кори, квіток та насіння роблять ліки, ефірні олії та парфуми. У неї є лише два недоліки. Перший: потужна коренева система. Доросле дерево у віці 40+ здатне покрутити асфальт довкола себе. Але з "дорослими" липами та ж історія. Другий: на катальпі дуже важко заробити фахівцям із розпилювання бюджету. Вона настільки легко розмножується і насінням, і черешками, що одне доросле дерево здатне за сезон дати кілька сотень саджанців. А значить, вони не можуть коштувати дорого.

Якщо київська влада нарешті наважиться відмовитись від каштанів і віддасть перевагу катальпам, можливмо, уже років за десять-двадцять головна київська пісня звучатиме "Знову цвітуть катальпи…"

Приєднуйтеся також до групи ТСН.Блоги на facebook та слідкуйте за оновленнями розділу! 

Залиште свій коментар

Вибір редакції