13 листопада в Історії

13 листопада в Історії

13 листопада внесло небезпеку, і як завжди нові винаходження.

 У 1502-му   венеціанський сенат видав друкарю Альду Мануцію десятилітню привілею на монопольне використання винайденого ним шрифту – курсиву.

За легендою, гравер Франческо Гріффо, котрий виготовляв для Мануція шрифти, взяв за зразок почерк поета Петрарки.

1914-й рік  - американка Мері Фелпс Джейкоб запатентувала еластичний бюстгальтер.

Американка Мері Фелпс Джейкоб запатентувала еластичний бюстгальтер без плечиків, який вона сконструювала роком раніше з шовкових хустин коли не змогла одягнути звичний корсет під відкрите вечірнє плаття. У 1928 році інша американка - Іда Розенталь - придумала чашечки для бюстгальтерів і провела їх класифікацію по чотирьох розмірах.

В 1956 році  стала до ладу найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловграді.

У 1970 році сталася найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном.

В результаті дії надзвичайно потужного циклону, котрий рухався зі швидкістю до 160 км/год і викликав гігантські океанські хвилі та тривалі дощі, що привели до повені в дельті Гангу, на південному узбережжі Східного Пакистану (нині - Бангладеш) загинуло майже півмільйона людей. Це найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном. Неспроможність місцевих властей швидко і ефективно надати допомогу постраждалим від природної катастрофи і вирішити питання їх безпеки привели до політичного конфлікту між Східним Пакистаном і центральним урядом і проголошення в 1971 році незалежності Бангладеш.

1985-й  — виверження Невадо-дель-Руїз, найвищого діючого вулкану в Колумбійських Андах.

У результаті виверження Невадо-дель-Руїз, найвищого діючого вулкану в Колумбійських Андах, протягом чотирьох годин загинуло більше 23 тисяч людей, поранено 5 тисяч і зруйновано більше 5 тисяч будівель в радіусі 90 кілометрів. Найбільше постраждало місто Армеро, де загинуло три чверті з 28 тисяч населення.

Цього дня народилися:

У 1718-му  - Джон Монтегю, 4-й граф Сендвічський, англійський політик, перший лорд Адміралтейства.

Увійшов в історію як любитель перекусити на швидку бутербродом зі шматком м'яса, покладеним між двома тостами, котрий стали називати сендвічами (1762 рік).

1718-й  - Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, основоположник класичної електродинаміки і теорії електромагнітного поля.

У 1850-му народився   Роберт Льюіс Стівенсон, шотландський письменник.

 "Острів скарбів" приніс автору широкий успіх. Роман є   класичним зразком пригодницької літератури. В гостросюжетних романах ("Викрадення", "Корабельна катастрофа", "Володар Баллантре", "Катріона") та оповіданнях (зокрема в оповіданні "Сатанинська пляшка") викрив світ наживи й користолюбства. Автор історичних романів ("Чорна стріла", "Принц Отто" та інші), психологічних повістей.

1949-го  - Вупі Голдберг, американська актриса, лауреат "Оскара" (Привид 1990 року) Привиди Міссісіпі, Пурпуровий колір, Сестри по нещастю, Зроблено в Америці, Наступне покоління).

В 1958 році народилася   Олена Циплакова, російська кіноактриса (Шкільний вальс, Д'Артаньян і три мушкетери, Адам одружується з Євою, Ми з джазу).

Повʼязані теми:

Наступна публікація