14 серпня в Історії

14 серпня в Історії

Сьогодні минає 235 років, відколи за наказом російської імператриці Катерини II зруйнували Запорізьку Січ.

14 серпня  між державами  укладалися важливі угоди, у світі спорту здобувалися  неабиякі перемоги. Катерина II у цей день зруйнувала Запорізьку Січ, ну а віряни святкують сьогодні Медовий Спас.

 У православній церкві сьогодні  медовий Спас (Маковія). З цього дня  починається двотижневий Успенський піст.

У 1385 році  було  укладено Кревську унію, угоду між Польщею і Великим князівством Литовським,

 Договір набирав чинності через рік і передбачав введення у Литві католицизму і сходження Ягайла на престол нової об'єднаної держави.

 1775 рік   — за наказом російської імператриці Катерини II зруйновано Запорізьку Січ.  Частина запорожців пішла за Дунай, де заснувала Задунайську Січ, частина - на Кубань.

 1936 року  на Олімпійських іграх в Берліні вперше відбулись змагання з баскетболу. У фіналі збірна США перемогла команду Канади.

 У 1945-му   Імператор Хірохіто видав указ про безумовну капітуляцію Японії.

Цієї ж ночі прихильники продовження війни підняли путч і захопили імператорський палац, але до ранку 15 серпня заколот було придушено. У США і Великобританії цей день відмічають як день перемоги над Японією, хоча саме підписання акту про капітуляцію відбулося лише 2 вересня.

 Цьогож дня   у Москві між СРСР і Китаєм, представленим урядом Чан Кай Ші, підписано Договір про дружбу і союз на 30 років.

Згідно з ним Гоміньданівський уряд визнавав незалежність МНР, Радянський Союз зобов'язувався не втручатися в хід громадянської війни в Китаї, а в обмін отримував право спільно з Китаєм володіти Схіно-Китайською і Південно-Манчжурською залізницею, арендувати порт Дальній і створити в Порт-Артурі військову базу.

 У 1983 році   на першому чемпіонаті світу з легкої атлетики в Гелсинкі 19-літній український спортсмен Сергій Бубка став чемпіоном світу в стрибках з жердиною.

 У цей день народилися:

 У 1945 роціВалерій Шмаров, український політик, державний діяч.

Міністр оборони України у 1994—1996 роках.
До того був першим заступником гендиректора Національного космічного агентства України, після — нардеп ІІІ скликання, президент асоціації "Укравіапром", у 2002—2005
-му — гендиректор "Укрспецекспорту". Зараз — директор Аерокосмічного інституту НАУ.

 1946 року народився  Володимир Мунтян, український і радянський футболіст, півзахисник київського "Динамо" і збірної СРСР.

Сім разів ставав чемпіоном СРСР, був визнаний кращим футболістом СРСР 1969 року, володар Кубка кубків 1975-го. Після закінчення кар’єри гравця — на тренерській роботі (працював зі СКА (Київ), командою на Мадагаскарі, збірною Гвінеї, українською молодіжкою, "Оболонню", "Таврією", "Ворсклою" тощо).

 1959  рікЕрвін "Меджик" Джонсон, американський баскетболіст.

П'ять разів у складі "Лос-Анджелес лейкерз" ставав чемпіоном НБА і тричі визнавався найкращим гравцем року, олімпійський чемпіон 1992 року. Завершив великий баскетбол, оголосивши про те, що хворий на СНІД.

 У 1964-му народилася   Альона Свиридова (Леонова), російська поп-співачка ("Розовый фламинго").

Повʼязані теми:

Наступна публікація