Безвіз для України — це внутрішня проблема Євросоюзу

Зовнішньополітичне відомство вчиться працювати у нових геополітичних умовах.

Президент Петро Порошенко нещодавно заявляв, що Україна виконала всі зобов'язання для безвізу з ЄС, і вже після саміту Україна—ЄС у Брюсселі, що відбудеться 24 листопада, українці можуть одержати змогу подорожувати до країн Євросоюзу без віз.

Однак, не все так просто. В інтерв'ю кореспонденту ТСН.Тиждень Станіславу Ясинському міністр закордонних справ України Павло Клімкін пояснив, що може завадити європейцям надати Україні безвізовий режим, а також розповів про плани співпраці з командою новообраного президента США Дональда Трампа.

—    Я так розумію, що світ вже ніколи не буде таким, яким був до цього вівторка. Усі мають якісь песимістичні прогнози, дуже багато погроз. Ми маємо справу з так званим "чорним лебедем", тобто подією, яку ніхто не міг спрогнозувати, але яка сталася, і вже тепер зрозуміло, що вона мала відбутися. Отже, як нам пережити Трампа?

—     Насправді багато людей оцінювали шанси 50% на 50%, тому сказати, що ніхто взагалі не передбачав того, що відбулося, аж ніяк сказати не можна. Стосовно того, з чим ми будемо стикатися, працюючи зі Сполученими Штатами, — у нас завжди була чітка підтримка обох ключових партій, і ми будемо працювати на те, щоб підтримка була у нас і надалі. Звичайно, акцент буде на встановленні дієвих зв'язків з командою Трампа, але ж це не означає, що всі зв'язки з демократами або якісь зусилля теж будуть припинені. Нам потрібна саме ефективна двопартійна підтримка. І на це будемо працювати далі. Щодо того, наскільки це взагалі змінить геополітичну картину, я вважаю, що з самого початку основний акцент буде спрямований на внутрішню політику, але в певних речах будемо дивитися, наскільки це змінить взагалі всю логіку переговорів. Ну і я, все ж таки, не знаю, наскільки це виправдано, але тим не менше, хоча б та параноя, яка панує на сьогодні в Москві, є політична, в тому числі стосовно Сполучених Штатів, можливо, вона набуде дещо іншої форми.

Звичайно, акцент буде на встановленні дієвих зв’язків з командою Трампа, але ж це не означає, що всі зв’язки з демократами або якісь зусилля теж будуть припинені. Нам потрібна саме ефективна двопартійна підтримка.
Павло Клімкін

—     Але здається все ж, що і дипломати, і політики, вони помилялися, якщо не сказати грубіше, тобто ми явно ставили на Гілларі, і ми бачили підтримку вітчизняних політиків, які зараз шаленими темпами видаляють зі своїх сторінок всі ці речення, ми бачили те, що власне президент України не зміг  зустрітися з Трампом, і це теж можна оцінювати, як дипломатичний провал. Що ми будемо робити далі? Ми будемо міняти посла, який між іншим заявляв про те, що українці підтримувати демократів?

—     Якщо ви подивитеся, що робив посол і напередодні кампанії, і під час всією кампанії — у нього були достатньо ефективні зв'язки з обома штабами, ми транслювали інформацію в режимі реального часу до обох штабів про те, що робить Росія на Донбасі, про те, яким чином просуваються переговори в рамках "нормандського формату", багато ще іншого. Ми активно працювали з багатьма центрами — і республіканським, і демократичним. І стосовно того, що республіканські сенатори, республіканські конгресмени, з якими дуже є сильні зв'язки, які завжди нас підтримували, — це теж факт. Тому, коли хтось багато чого писав у Facebook, і в нас таке відчуття стосовно нашої політики — якщо чогось немає на Facebook, то цього немає взагалі — в дипломатії так, на жаль, не буває або, може, насправді, і на щастя. Тому я вважаю, що з точки зору контактів, вони були достатньо спрямовані і на ту, і на ту команду, але, звичайно, ми розуміємо з точки зору зовнішньої політики, команда демократів була більш структурованою. Тобто кількість тих, хто працював в цій команді, і те, хто там працював, нам були краще відомі. Але це не означає, що з демократами хтось працював за абсолютно іншою схемою. А те, що робили наші політики, які дійсно в багатьох випадках ставили на Гілларі Клінтон, — це їхній політичний вибір. МЗС працює завжди, намагаючись працювати з усіма ключовими політичними силами. І я це підкреслюю: нам дійсно потрібен двопартійний консенсус в Штатах, двопартійна підтримка.

—     Ви кажете про республіканців і про зв'язок з їхнім штабом. Я ставив запитання про зустріч Порошенка з Трампом. Я так розумію, що Трамп — це не зовсім республіканці. Трамп — це Трамп. Це сіра конячка, він робить те, що вирішує він сам.

—     Не зовсім так. Я, до речі, дійсно хочу згадати про те, яким чином організовували зустріч під час візиту президента. Я так розумію, що там були логістичні питання, зокрема, з організацією зустрічі, оскільки спочатку був намір зустрітися з двома кандидатами. Тобто в цьому немає якоїсь політики або надання окремих акцентів. А щодо Трампа, я, звичайно, не хочу казати чогось заздалегідь, але я вважаю, що завжди працюють команди. І це буде команда Республіканської партії. Подивіться: зараз достатньо активно обговорюються кандидатури на різні посади, в тому числі — в зовнішньополітичну команду. Вони будуть дуже багато визначати. І в сьогоднішньому світі, звичайно, ми всі розуміємо роль особистості в історії, але тим не менше, працюють команди. І це буде республіканська команда, і саме з республіканською командою ми будемо працювати.

—     Кажуть, що Трамп має дуже хорошу пам'ять, особливо на погане. І ми бачили останнім часом, був скандал, який ледве не коштував йому перемоги. Це скандал, пов'язаний з очільником його штабу Манафортом. І фактично цей скандал мав українське коріння. Чи не поставить це хрест на тому, що коли він прийде, фактично сяде в Білому домі в січні, то він забуде про Україну…

—     Це дуже хороше запитання, яке мені останні два дні майже всі ставлять. Я дійсно дуже згоден, що цей скандал мав українське коріння, але сутність його була, як я розумію, дещо інша, оскільки багато членів команди мали специфічні стосунки в тому числі і з ним. Роль щодо політичних консультантів і лобістів, давайте згадаємо пропозицію Трампа, який дуже жорстко ставиться до лобістів, який запропонував у своїй відомій промові взагалі обмежити можливості для лобізму тих, хто працював у Білому домі або, відповідно, в парламенті п'ять років, а на іноземні уряди, він пропонує взагалі вже заборонити працювати лобістам. Тому його позиція якраз до лобістів дуже жорстка, тому я б насправді не перебільшував значення цього, тим більше, що під час передвиборчої кампанії він намагався дуже чітко продемонструвати транспарентність, транспарентність у своїй бізнес-діяльності в тому числі, і якщо буде йтися саме про нетранспарентні операції, це питання, яке буде розглядатися окремо.

—     Минулого тижня вибори в Штатах затьмарили наш національний скандал з електронними деклараціями. А політики в усьому світі з величезним задоволенням спостерігали за нашими царями-мідасами, які ховають мільйони і кілограми грошей. От власне перед тим, як ви зайшли, я читав вашу електронну декларацію і побачив там 5 мільйонів 100 тисяч статків. От, здається, сума не така велика, але звідки?

—     Дуже просто. Якщо говорити про те, що є у мене, що є в моєї дружини — це гроші, які ми заробили під час закордонних відряджень. Я окремо був у трьох закордонних відрядженнях. Вона окремо, і, якщо ви порахуєте ці гроші — це набагато менше того, що в принципі ми заробили за кордоном. Ніяких інших надходжень у нас немає, і ми абсолютно згодні на те, щоб повна, я підкреслюю, повна перевірка декларацій відбулася, оскільки вважаю, що НАБУ — це має бути фундаментальним успіхом нашої антикорупційної політики — має перевірити всі декларації. Причому я без проблем можу ввійти до першої стадії, як хтось пропонує до першої партії. Дійсно готовий. Але я вважаю, що НАБУ має перевірити кожну декларацію. Інакше вся система не буде користуватися жодною довірою. І загалом те, що електронні декларації з'явилися, я сподіваюся, за пару років буде чимось таким звичаєвим для всіх, абсолютно зрозумілим. І ми маємо довершити це на 100%.

Відео Міжнародний валютний фонд чекає від України судових справ за е-деклараціями

—     Насправді декларації, вони були тісно прив'язані до безвізового режиму. От зараз, здається, на цьому знову може бути поставлений маленький хрестик, тому що, по-перше, це словосполучення все більше дратує громадян, які вже не розуміють, коли це сталося і навіщо це їм потрібно. А по-друге, таке враження, що і 24 листопада, коли Порошенко власне обіцяв, що це таки відбудеться, знов відбудеться така заминка і знов щось не трапиться.

—     Я зараз розповім, оскільки це дійсно дуже важливе питання, що відбувається з наданням безвізового режиму, але спочатку ризикну дійсно вперше з вами не погодитися. Оскільки це питання особисто для мене дуже важливе, і це для мене, якщо хочете, — предмет моєї політичної позиції. Ми це все робимо для себе, в тому числі й електронні декларації, в тому числі й усі реформи, всі відомі 144 реформи, які ми зробили в рамках безвізового режиму. Ми робили їх ні для Європейського союзу, ні для Сполучених Штатів, ні для всього світу. Вони зроблені для того, щоб перетворити Україну й суспільство. З безвізовим режимом дійсно ситуація така, що Європейська комісія чітко сказала, що наші зобов'язання виконані. Європейський парламент шляхом розгляду в комітеті внутрішніх справ це чітко підтвердив. Зараз питання полягає тільки в тому, що Європейський парламент, країни, члени Європейського союзу і Європейської комісії не можуть домовитися щодо механізму реагування на міграційні ризики. В чому насправді питання? Та хвиля біженців, яка прийшла до Європейського союзу минулого року, змінила для багатьох європейців сам спосіб життя. Зараз усі чудово розуміють, що має бути механізм реагування на міграційні ризики — не тільки стосовно України — стосовно будь-якої країни. Він полягає в тому, що на першій стадії безвізовий режим може бути затриманий на рік. Потім — умовно на шість місяців, а потім взагалі може бути скасований. І є технічні критерії: умовна кількість нелегальних мігрантів, невиконання угоди про радмісію або подання заяв на притулок. Є політичні критерії. Наразі немає рішення, хто і на якому етапі буде мати більше впливу — або Європарламент, або країни-члени, або Єврокомісія. І кожен бореться за те, щоб показати виборцям, що він кращий у боротьбі з міграційною кризою. Крім того, маємо бути чесні, що є ті, хто намагаються користуватися цим у політичних розкладах, у політичній боротьбі, і навпаки — завести це в глухий кут. Але те, що я чую від своїх партнерів, від своїх європейських друзів, вони намагаються знайти рішення, і як тільки буде рішення знайдено щодо України і щодо Грузії, жодних внутрішніх політичних проблем в Європейському союзі немає. Звичайно, є інший вимір — це безвізовий режим для Туреччини, але це питання подальших консультацій для всього Євросоюзу.

Ми це все робимо для себе, в тому числі й електронні декларації, в тому числі й усі реформи, оці всі відомі 144 реформи, які ми зробили в рамках безвізового режиму. Ми робили їх ні для Європейського союзу, ні для Сполучених Штатів, ні для всього світу. Вони зроблені для того, щоб перетворити Україну й суспільство тут.
Павло Клімкін

—     Якщо я вас правильно зрозумів, то 50% на 50%?

—     50% на 50% шанси між чим і чим?

—     Між тим, що буде 24 листопада і не буде.

—   Я вважаю, що в принципі до кінця року і в Європейського парламенту, і в країн-членів є шанс знайти компроміс. Зараз якраз цього тижня відбувалася консультація. Там є просування, але результату вони поки не досягли. От якраз наступного тижня буду зустрічатися з єврокомісаром Ганом, будемо дуже детально обговорювати це питання, і на цій основі буду далі спілкуватися з низкою міністрів закордонних справ країн-членів. Позавчора розмовляв з французьким міністром Жаном-Марком Еро. Ми там теж домовилися про деякі речі, пов'язані саме з цим.

Відео Петро Порошенко заявив про виконання всіх зобов'язань для безвізу з ЄС

—     Тобто ви підтверджуєте, що 24 числа рішення не буде?

—    Ні. Питання в тому, коли Європарламент і країни-члени зможуть досягти компромісу. Якщо вони досягнуть компромісу наступного тижня, то у нас, звичайно, такий шанс є. Оцінити, чи це буде 50%, чи 40%, чи це 30%. Я оцінити не можу, оскільки це питання внутрішньоєвропейське. Воно ніяк від нас не залежить.

Питання в тому, коли Європарламент і країни-члени зможуть досягти компромісу. Якщо вони досягнуть компромісу наступного тижня, то у нас, звичайно, такий шанс є.
Павло Клімкін

—     Це може бути вирішено в останній день.

—  Це може бути вирішено буквально за пару днів, безумовно. У принципі, це питання важливе і для Євросоюзу. Тягнути просто так і не мати механізму реагування на міграційні ризики — це реально і внутрішня проблема, якщо хочете — внутрішній виклик для Європейського союзу.

—   Поговоримо про найближчих наших сусідів. Вибори в Молдові. І там маємо кандидата, який теж говорить про "російський Крим", про їхнього соціаліста, який планує провести федералізацію. От фактично цей "русскій мир", він стискається навколо України. Чи не залишимося ми самі?

—   Самі ми точно не залишимося, оскільки сьогодні в цивілізованому світі і трансатлантичному суспільстві існує чітке розуміння, що таке Росія. Дійсно, події в Молдові нас турбують, оскільки ми розуміємо, що Росія намагається використовувати всі важелі, фінансові важелі, інші важелі, щоб впливати на Молдову. Я вважаю, що середня або довгострокова мета Росії щодо Молдови — така як стосовно України. Просто не мати української держави, не мати молдовської державності, а мати якусь фрагментацію, у якій буде зручно керувати. Тому для нас фундаментально важливо, щоб Молдова залишалася демократичною та європейською. Для того працює зі всіма нашими європейськими і не тільки європейськими партнерами. Ви зрозумійте, якщо Молдові вдасться отримати більший російський вплив, тоді це можна достатньо активно використовувати з боку Росії для подальшої дестабілізації, наприклад, в одеському регіоні. Цього не маємо допустити за будь-яких умов на 100%.

Я вважаю, що середня або довгострокова мета Росії щодо Молдови — це така ж, як стосовно України. Просто не мати української держави, не мати молдовської державності, мати якусь фрагментацію, у якій буде зручно керувати.
Павло Клімкін

Відео Молдова готується до обрання нового президента

—     Так, але фактично зараз ви агітуєте проти Соціалістичної партії. Чи я помиляюсь?

—     Ні, абсолютно. Я ніколи не кажу, що хтось з політиків іншої країни має таку або іншу політичну орієнтацію. Вибір завжди за громадянами країни, які вибирають. У цьому сенс вільних і чесних виборів. Я взагалі вірю у вільних людей, які роблять свій вільний вибір. У нас є сусіди, в яких це неможливо, ми всі прекрасно розуміємо, але демократична європейська Молдова для нас критично важлива. Маємо зараз проєвропейський уряд, маємо розклад політичних сил. Подивимося, якими будуть вибори, але я впевнений, що Молдові вистачить і мудрості, і політичного розуміння для того, щоб продовжувати європейський шлях.

—    Відкрийте якусь таємницю. Можливо, скажете, коли буде у нас президент Порошенко зустрічатися з Трампом?

—     Зараз будемо розмовляти з командою Трампа про це, коли буде безпосередньо зустріч, будемо працювати, чи може ця зустріч відбудеться до формального вступу на посаду, чи після, які будуть пріоритети у Трампа, чи спочатку внутрішня політика, чи одночасно буде паралельно і внутрішньополітичний і зовнішньополітичний порядок денний. Як одна з ідей, по-моєму, про це вже казали, ми розглядаємо можливість того, щоб президент брав участь у головуванні України в Раді Безпеки ООН, яка відбудеться в лютому. Чи буде там вашингтонська частина, будемо дивитися. Це все пов'язано також і з графіками, і з часовими рамками, але тим не менш і над відповідним спілкуванням, і над особистою зустріччю будемо працювати. Це стосується і президентського рівня, і інших рівнів, як тільки ми побачимо зовнішньополітичну команду, це займе, звичайно, певний час, але от якраз у ці дні обговорення дуже жваво триває, ми зможемо вже напівформально, а потім і формально спілкуватися з метою і формальних часових рамок, і змістовною частиною зустрічі. 

Відео Павло Клімкін розповів, куди приведе Україну перемога Трампа

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів