Ми говоримо про танки, але дуже рідко згадуємо про людей

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Александр Хуг про закінчення бойових дій, цивільне населення і перешкоджання роботи місії ОБСЄ 

Заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг відстежує воєнний конфлікт в Україні від його початку. За цей час він із гострої боротьби перейшов у стадію повільного протистояння. Зараз же порушується питання створення спеціальної поліцейської місії ОБСЄ для можливості проведення виборів на окупованих територіях. В інтерв'ю ТСН.ua Александр Хуг розповів, як скоро з'явиться поліцейська місія ОБСЄ, чи можливі на Донбасі вибори і як спостерігачі проводять вільний час.

Чим поліцейська місія буде відрізнятись від просто моніторингової?

Нам надали мандат на проведення цієї місії 57 членів-учасниць ОБСЄ. Розміщення будь-якої іншої місії потребуватиме дозволу такої ж кількості країн-учасниць. Не буде консенсусу - не буде місії. У нас поки немає жодного конкретного плану щодо поліцейської місії.

Зараз порушується питання про те, щоб до складу поліцейської місії не входили громадяни РФ. Це можливо забезпечити?

Це питання консенсусу знову ж таки.

Конкретного терміну початку поліцейської місії поки що немає?

Спочатку має бути розроблений план, потім він має бути затверджений, потім буде етап переговорів. Спостережна місія ОБСЄ не має жодного впливу на створення плану і розміщення місії.

Днями у Луганській області зник водій вашої місії. Які вам відомі подробиці цієї події?

Ми підтверджуємо, що одна особа із нашої місії не повернулася 7-го червня у запланований час. Про цей інцидент ми повідомили поліцію. Гадаємо, що скоріше за все він перебуває у Донецьку. Ми підтримуємо контакт із людьми, які можуть допомогти у вирішенні цього питання. Ми вимагаємо його негайного звільнення без будь-яких умов.

Це не перший випадок зникнення учасників місії?

Уже були випадки, коли члени спостережної місії зникали. У травні-червні 2014 року 8 членів місії були викрадені на непідконтрольних Україні територіях. Їх утримували близько місяця, тоді повернули. Ми не знаємо з якої причини це відбувалося, але вони не мали слідів фізичного насильства.

Наскільки ОБСЄ погоджується із доповіддю ООН про тортури людей з боку України і невизнаних республік?

Ми маємо лише мандат на спостереження і доповідь. Все, що ми бачимо, оприлюднюємо у наших звітах.

Тим не менше, ОБСЄ, наприклад, знаходить тіла невстановлених осіб?

Якщо таке відбувається, то про це пишуть у доповіді. Ми постійно повідомляємо про те, що бачимо тіла.

Наскільки реально зараз провести на непідконтрольних територіях чесні вибори?

Моніторингова місія ОБСЄ не може впливати на процес виборів, ми лише спостерігаємо і доповідаємо про ситуацію на підконтрольних Україні і непідконтрольних територіях. І ця об'єктивна інформація допоможе тим, хто буде проводити вибори, зрозуміти, чи достатньо безпечна ситуація для цього.

Хуг4

Бувають випадки, коли невизнані самопроголошені республіки заважають роботі моніторингової місії. Як часто таке відбувається і як це відображається на об'єктивності ваших звітів?

Нам дійсно іноді заважають пересуватись з обох боків лінії контакту. В основному, нам заважають вільно працювати у зонах непідконтрольних Україні - 80% обмежень припадає саме на такі території. Нашим спостерігачам не надають доступ до певних ділянок, також заважають діяльності дронів, безпілотників та камер. Це перешкоджає фіксуванню подій, що відбуваються. Сторони погодились на проведення нашої місії, тож мають сприяти проведенню моніторингу. За останній тиждень було близько 30 обмежень нашого пересування, два наших безпілотники було збито, також була виведена з ладу система відеоспостереження навколо Донецького аеропорту.

На вашу думку, яких змін зазнав конфлікт протягом двох років?

Ми забуваємо про те, що від конфлікту страждають цивільні особи. Ми розмовляємо про безпілотники, ми кажемо про танки, про обладнання, про контактну лінію і пункти перетину, але вкрай рідко згадуємо про людей, які там проживають. Сторони продовжують боротьбу, а звичайні люди і далі страждатють. Сторони мають дотримуватись тих домовленостей, яких вони досягли 2 роки тому, задля припинення страждання цивільного населення. Ситуація вздовж контактної лінії залишається непередбачуваною, коливається кількість порушень режиму тиші, зона, яка має бути без озброєння і військових, зостається напруженою і небезпечною.

Чи вірите ви у вирішення конфлікту найближчим часом?

Саме сторони мають завершити конфлікт. Ми лише спостережна місія і допомагаємо їм. Ми не встановлюємо міни, не стріляємо із артилерії - ми тільки документуємо це. Сторони зобов'язалися припинити цей конфлікт, і я вважаю, що це можливо, якщо вони матимуть на те бажання. 

Розкажіть, у яких умовах перебуває місія ОБСЄ на непідконтрольних територіях?

Наші спостерігачі не можуть винаймати житло, вони мають жити у готелях. Деякі готелі хорошої якості, деякі жахливої. Вони не мають вільного часу на вулицях міста. Їхнє перебування за межами готелю можливе лише у разі забезпечення суворих заходів безпеки. Зникнення нашого співробітника нагадує про те, що робота у цій зоні дуже небезпечна. Для відпочинку наших співробітників ми забезпечуємо їм можливість на деякий час залишити територію, тому що несемо відповідальність за їхню безпеку і здоров'я.

Наша розвідка оприлюднила дані щодо діяльності члена Тристоронної контактної групи Мартіна Сайдіка. За її інформацією він спілкувався у секторі "М" із мирним населенням щодо перебування на цих територіях ЗСУ і спілкувався російською мовою.  

Сайдік є спеціальним представником ОБСЄ в Україні та Тристоронній контактній групі, коментарі щодо його діяльності вам може надати прес-служба чинного голови ОБСЄ.

Відео В ОБСЄ підтвердили зникнення водія, що працював в моніторинговій місії на території АТО

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції