Тракторист або комбайнер може заробити до 100 тисяч гривень

Валерій Ярошенко про безробіття в Україні та пошук роботи 

Безробіття в Україні досягло найбільшого рівня за останні роки, а колись поширені професії все більше відходять на задній план. Наприклад, ще нещодавно популярна професія юриста вже не так користується попитом, як фахівці із точних наук. Виконувач обов'язків голови Державної служби зайнятості Валерій Ярошенко розповів ТСН.ua, де варто шукати роботу, кому найбільше платять і на кого йти вчитися.

-  Розкажіть про останні показники безробіття в Україні. Як вони змінились у порівнянні з попередніми військовими роками.

-  Маю констатувати той факт, що, на жаль, ситуація на ринку праці залишається напруженою. Маємо на І квартал 16,1 млн зайнятих громадян. Якщо порівнювати з минулим роком, то це вже на 200 тисяч менше. Взагалі за офіційними даними в Україні 9,9% безробітних і це найвищий показник, якщо порівнювати показники, починаючи з 2010 року. Зараз в Україні 55 тисяч вакансій вільних і 7 претендентів на одне вакантне місце.

-  В яких галузях наразі є найбільше вакансій? Яких спеціалістів дефіцит? Або просто - де знайти роботу?

-  Сьогодні є запит на інженерні професії. Думаю, що це пов'язано з активізацією оборонної промисловості. Почали працювати декілька потужних виробництв і там є потреба в кваліфікованих інженерах, слюсарях, зварювальниках, токарях. Завжди попит є на тих, хто бажає працювати у сфері обслуговування – кухарів, офіціантів. Є на сьогодні потреба у такій професії як швачка, бо в Україну зайшло декілька потужних інвесторів, і відкриті нові виробництва, де вони затребувані. Успішно розвивається також аграрний сектор. Тобто сьогодні є попит на агрономів. Зараз за сезон кваліфікований тракторист або комбайнер може заробити до 100 тисяч гривень – це чималі гроші.

інженер

-  Якщо військовий конфлікт із Росією буде вирішено, чи буде попит на інженерів?

-  Я думаю, що Україна має велику перспективу в плані інвестицій. Війна заважає приходу до нашої країни серйозного інвестора. Тільки за хорошої, стабільної політичної ситуації і відсутності агресії Росії на Сході, до нас прийде інвестор і вкладатиме кошти в Україну.

-  Як заробляють сьогодні залежно від регіону?

-  Найвищий рівень у Києві – близько 8700 гривень, найнижчий у Чернівецькій, Тернопільській, Чернігівській і Хмельницькій областях – приблизно 4100 гривень. Середня заробітна платня по Україні - 5400 гривень. Відносно висока платня також у Дніпропетровській і Донецькій областях. Донецька область тому, що там є певні виробництва, але там і рівень безробіття один із найвищих по Україні через найбільшу кількість переселенців. До служби зайнятості звернулось близько 70 тисяч тих, хто переселився із зони АТО, і ми знайшли роботу приблизно третині із них – 21,3 тисячі людей. Сьогодні рівень заробітної плати в нашій країні, на жаль, у порівнянні навіть з найближчими сусідами, не такий високий, тому ми маємо великі проблеми з міграцією.

-  Де найбільше і де найменше платять залежно від професії?

-  Традиційно найвища заробітна плата у банківській, фінансовій сферах, страхуванні. Достатньо висока зарплата у фахівців медичної і фармацевтичної галузі. Кваліфіковані пілоти також багато отримують. Непогана заробітна платня також у ІТ-сфері – це десь 16-17 тисяч гривень. Хороші фахівці ІТ-сфери з кращою кваліфікацією мають ще більшу зарплату. До речі, наші фахівці дуже затребувані і за кордоном.

лікар

-  Щодо сфери ІТ. Чи правда, що відбувся ІТ-бум і багато людей перекваліфікувались. Тепер початківців у цій сфері надто багато, через що рівень заробітної плати зменшився?

-  Мені здається, що економіка і суспільство так розвивається, що ІТ-сфера буде тільки набирати оберти. У нас немає таких даних, що ця сфера зараз переповнена. І все ж, усе залежить від кваліфікації, тож перспективи у молодих людей, які мають цю професію, достатньо хороші.

-  Взагалі чи багато людей перекваліфіковується зараз?

-  Я вважаю, що людина має постійно покращувати свою кваліфікацію. Якщо необхідно, можна і професію змінити, якщо готові на кардинальніші рішення. Для цього у нас є центри професійної підготовки безробітних. Тобто це наші центри профтехосвіти, які навчають за великим спектром – майже 145 професій. Такі великі центри є в Харкові, в Одесі, у Рівному, де можна від коваля або бджоляра стати тим же ІТвцем. Можна взяти окремим категоріям громадян навіть ваучер на навчання, наприклад, це можуть зробити інваліди-учасники АТО чи люди старше 45 років, для того, щоб підвищити свій рівень освіти. За допомогою ваучера людина може оплатити навчання у ВНЗ.

- Порадьте, що буде затребуваним найближчі 5-10 років?

- Моє глибоке переконання, що кожна людина має від природи певний хист. Тож я би рекомендував молоді пройти профдіагностику. Це коли за певними методиками можна визначити свої навички чи здібності. Такий тест можна пройти у будь-якому центрі зайнятості. В нас такі методики є. Тоді молодій людині буде зрозуміло – може вона бути швачкою чи їй краще йти працювати у дитячий садочок вихователькою. Мушу сказати про те, що сьогодні  молодь має дуже виважено і обережно обирати майбутню професію, тому що є певні зміни на ринку праці. Тож працевлаштуватись юристом, наприклад, якщо ти не маєш досвіду, або менеджером, дуже складно. Я завжди раджу молодим людям починати працювати з третього курсу. Нехай це буде за невеликий кошт, але зважаючи на те, що вища школа не дає практики як такої, то потрібно йти працювати якомога раніше.

-  Куди вже зараз варто йти вчитися?

-  Я повторюсь, але я думаю, що ми стоїмо на порозі певних змін і будуть затребувані ті, хто має інженерну освіту. Також, будуть затребувані робітничі спеціальності. Тобто хто може займатись ремонтом механізмів і обладнання, хто може бути електрозварювальником, електрослюсарем, хорошим токарем. Необов'язково усім отримувати вищу освіту. Можна заробляти хороші кошти і бути затребуваним на ринку праці, маючи хорошу робітничу кваліфікацію. Я впевнений у тому, що завжди буде попит на хороших медиків, викладачів, але тут потрібен досвід і варто починати працювати ще під час навчання.

Залиште свій коментар

Вибір редакції