Життя на Марсі існувало лише під землею

Життя на Марсі існувало лише під землею

Марс. Архівне фото / Фото: NASA

Вчені дійшли висновку, що життя на Марсі, якщо існувало, - то тільки під поверхнею самої планети.

Дослідження глинистих мінералів на Марсі, показало, що умови, придатні для життя, були тільки в підповерхневому шарі, де були присутні гідротермальні води.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature американськими та європейськими вченими.

Взаємодія між водою і породою вулканічного походження призводить до появи глинистих мінералів, філосилікатів, до складу яких входять молекули води або гідроксильні групи OH.

Дослідження процесу формування таких порід може допомогти зрозуміти, яким був клімат в цьому місці в минулому.

З 2005 року філосилікати були виявлені в тисячах різних точок на Марсі.

Вчені під керівництвом Бетані Ельманн з паризького Інституту космічної астрофізики проаналізували дані у 350 районах Марса, зібрані європейськими та американськими автоматичним станціями, щоб з'ясувати, як утворилися тут глинисті мінерали.

На Землі такі мінерали формуються у поверхні під дією атмосферної води або в океанах.

В даний час атмосферний тиск на Марсі не перевищує 5,25 міліметра ртутного стовпчика, а середня температура становить близько -55 градусів.

Читайте також: На Марсі знайшли залізницю і вокзал

Лід у таких умовах перетворюється відразу на пару, минаючи рідку фазу. Проте присутність на Марсі річкових долин, інших слідів водної ерозії вказує, що в Ноєву і Гесперійську епохи (від 4,1 до 3,1 мільярда років тому) на поверхні планети була вода.

Вчені припускали, що в ці часи на Марсі тиск був у 100-1000 разів вищий і температура була досить високою, щоб допускати існування рідкої води і навіть опадів.

Але ці моделі стикалися з цілим рядом труднощів: вони не могли відповісти на питання про причини зникнення такої потужної атмосфери - пропоновані теорії, наприклад, про зникнення в космос дозволяли пояснити лише частину "пропажі".

Тому були запропоновані інші теорії, які свідчать, що Марс завжди був сухим і холодним, а гідрологічний цикл в основному був пов'язаний з підземними водами, які до того ж відрізнялися дуже високим рівнем солоності.

Ельманн та її колеги спробували з'ясувати, яка з цих моделей ближча до реальності.

Висновки, які вони роблять після дослідження особливостей марсіанського глини, невтішні для прихильників теорії теплого і вологого Марса.

"Дані свідчать, що вплив води на породу на стародавньому Марсі відбувався в підповерхневому шарі в результаті взаємодії породи і гарячої води гідротермальних джерел, - констатують вчені.

За їх словами сухі та морозні умови могли бути відмінною рисою клімату на поверхні Марса вже на початку Ноєвої епохи, і ця модель показує, що більш теплі і вологі умови на стародавньому Марсі були в основному під поверхнею.

Одним з підтверджень цієї теорії може служити присутність мінералу прегніта, який формується при температурі близько 200 градусів Цельсія - температурі більш характерною для гідротермальних джерел.

За словами співавтора дослідження Скотта Мерча, їх інтерпретація - це зсув уявлень з гіпотези про тепле і вологе середовище на марсіанській поверхні до теорії про те, що такі умови могли існувати в основному під нею.

Читайте також:

Марсохід залишився без транспорту до Марсу

Археолог розгледів на знімках Марса каменоломню

Космонавтам, які полетять на Марс, видалять деякі внутрішні органи

Вчені знайшли на супутнику Сатурна життя

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Наступна публікація