Чому "цар Путін" помирився з "султаном Ердоганом" - Die Presse

Між двома країнами почалася пряма конфронтація, і після напруженої боротьби Ердогану довелося визнати себе переможеним.

Після перевороту Росія і Туреччина намагаються налагодити стосунки. Анкара втрачає вагу в зовнішній політиці.

Про це пише Ютта Зоммербауер в статті "Чому "цар Путін" помирився з "султаном Ердоганом", опублікованій на сайті газети Die Presse.

Серед заарештованих нещодавно людей є також двоє пілотів. Імовірно, саме вони збили російський бомбардувальник на турецько-сирійському кордоні у листопаді 2015 року. Офіційно Анкара висунула їм звинувачення в участі в проваленому перевороті. У метушні турецької "чистки" про факти ніхто не турбується. Президент Реджеп Таїп Ердоган усуває своїх можливих противників, і одночасно сподівається, нарешті, подолати розкол у російсько-турецьких відносинах. У Москві ці спроби сприйняли прихильники. Зараз Ердоган напевно має потребу в союзниках, які не ставлять багато запитань. Під час кризи у відносинах між Москвою та Анкарою подібні жести мали велике значення.

Зрідка у відносинах між двома країнами відбуваються такі дивні повороти, як між Росією і Туреччиною в останні місяці. Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Путін, сильні лідери двох держав з історичними конфліктами, які з друзів перетворилися на ворогів. Після спроби перевороту знову з'явилися ознаки теплих дружніх відносин, хоча незрозуміло, як довго це триватиме.

Особливо дивно раптове зближення виглядає з боку Росії. Адже останні кілька місяців засоби масової інформації постійно розповідали страшилки про Ердогана, якого представляли, як непередбачуваного османського султана, який хоче загнати в ісламізації всю країну, жорстоко придушуючи курдів і підтримуючи "Ісламську державу" (ІД). Телебачення надавало громадянам необхідні обґрунтування, чому Москва повинна негайно стати на стежку війни з Анкарою, що передбачає також заборону на відпочинок і ембарго на ввезення фруктів. Путін – залізний політик і любитель повчальних п'єс.

У Сирії Росія і Туреччина боролися за вплив на різних фронтах, а після того, як був збитий російський винищувач, між двома країнами почалася пряма конфронтація, і після напруженої боротьби Ердогану довелося визнати себе переможеним. Після вибачень, яких вимагала Москва, слово взяв Кремль. Як не дивно, примирення відбулося саме на тому тижні, коли в аеропорту Стамбула стався теракт, і за цим послідувала обіцянка відправити російських туристів на порожні турецькі пляжі. Але з міркувань безпеки туристів зупинили. Під час пошуку партнерів Москва знову робить ставку на боротьбу з тероризмом, і цього разу Анкара готова її уважно вислухати.

Відносна вірність конституції

Поки європейські лідери трималися осторонь, заявляючи про солідарність, Путін став першим, хто відкрито пообіцяв Ердогану підтримку і заговорив про "категоричну неприпустимість антиконституційних дій". Поки Європа вимагала від Анкари встановити верховенство права, Москва мовчала. Ідеологічно Путін повинен відчувати якийсь зв'язок із невдалими проповідниками перевороту, але він принципово виступає проти них. Москва вважає себе противником будь-якого роду "зміни режиму". На відміну від гнучкого курсу Європи, Москва дотримується конституції, і такий вибір не позбавлений логіки. За цим, ймовірно, ховається страх розпаду Російської Федерації; у зовнішній політиці така позиція часто використовувалася як аргументу проти різноманітних кольорових революцій. Але у виняткових випадках, власна філософія не завадила Москві порушити міжнародні кордони, як показує випадок із Кримом. Тоді цей випадок викликав протест Ердогана.

На початку серпня обидва президенти зустрілися на саміті G20 в Пекіні. Путіну добре відома роль вигнанця, в якій зараз опинився Ердоган. Путіну також на руку те, що його турецький колега неймовірно зайнятий авторитарною "перебудовою" та економічними проблемами. Президенту Туреччини довелося притримати свої регіональні політичні амбіції. У Сирії Росія досягла успіху і як військова сила, і як міжнародний посередник. З точки зору прагматики, зараз є можливість відновити заморожені спільні інвестиційні проекти.

Чого хоче досягти Ердоган за допомогою турецького народу, Путіну не цікаво. Адже сам він також забороняє будь-яке втручання в справи Росії. Репресії всередині країни – це пункт, у якому сходяться різноманітні автократи, і в якому Путін і Ердоган дійсно схожі на історичних попередників, Царя та Султана.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: