Метаморфоза Wikileaks - Neue Zürcher Zeitung

Дата публікації
Метаморфоза Wikileaks - Neue Zürcher Zeitung

Reuters

У перші роки Wikileaks дотримуватися політики суспільства.

На початку платформа заявляла про своє прагнення встановити прозорість. В останні роки Wikileaks все частіше виступає як прислужник Росії.

Про це пише Марі-Астрід Лангер у статті "Метаморфоза Wikileaks", опублікованій на сайті газети Neue Zürcher Zeitung.

"Троє можуть зберігати таємницю, тільки якщо двоє з них мертві", - сказав американський батько-засновник Бенджамін Франклін. Через приблизно 270 років Wikileaks отримала вигоду саме від цієї людської слабкості. Австралієць Джуліан Ассанж заснував WikiLeaks 2006 року з метою досягнення повної прозорості. Він хотів надати інформаторам платформу, на якій вони могли б публікувати секретні політичні документи, не розкриваючи свою особистість, пояснював Ассанж. Сам він вважає себе журналістом-викривачем. Соратники називають його обдарованим комп'ютерним фахівцем, який ще, будучи підлітком, зламував комп'ютерні системи університетів та урядів.

Перший землетрус стався 2010 року

У перші роки Wikileaks дотримувалася політики суспільства: будь-хто охочий міг завантажувати і редагувати документи на порталі, рішення про те, який матеріал публікувати, приймалися спільно. Так описує "першу фазу" Wikileaks професор Гарвардського університету Джонатан Зиттрэйн. Увагу громадськості привернув опублікований 2008 року звіт про організацію масових вбивств кенійським урядом. За нього Wikileaks отримала нагороду Amnesty International. Того ж року портал опублікував внутрішні документи банку "Julius Bär", які повинні були служити доказом того, що фінансова установа допомагала своїм клієнтам у відмиванні грошей.

Головна інформаторка Wikileaks вийде на свободу у травні

Головна інформаторка Wikileaks вийде на свободу у травні

2010 року Wikileaks вперше викликала землетрус. У квітні платформа опублікувала відео "Побічне вбивство" (Collateral Murder), яке показує, як американські солдати під час вертолітного нападу на Багдад вбили вісімнадцять мирних жителів. На відміну від попередніх повідомлень Wikileaks більше не обмежувалася публікаціями матеріалу, який просочився, тепер з допомогою відредагованого відео платформа склала політичну заяву. За цим послідували інші конфіденційні документи про американські військової інтервенції в Афганістані та Іраку.

Болісним ударом для уряду у Вашингтоні стала публікація дипломатичних депеш; з них громадськості стало відомо про те, що Швейцарія в очах американців – це "сумна альпійська демократія". Викриття ускладнили відносини багатьох країн. Wikileaks також співпрацювала з різними медіа-виданнями, в тому числі "Der Spiegel" та "The Guardian", аби оцінити і опублікувати сотні тисяч вкрадених документів. Інформатором був солдат Бредлі Меннінг, який 2013 року був визнаний винним за розголошення державної таємниці і засуджений до 35 років позбавлення волі; тим не менш, в січні цього року президент Барак Обама помилував його.

Методи роботи з військовими документами спровокували сварку в управлінні: восени 2010 року німецький інтернет-активіст і співзасновник Даніель Домшайт-Берг відокремився від платформи і причиною своєї відставки назвав стиль керівництва Ассанжа.

Про війну та поставки зброї: "WikiLeaks" пообіцяла щотижня оприлюднювати скандальні матеріали

Про війну та поставки зброї: "WikiLeaks" пообіцяла щотижня оприлюднювати скандальні матеріали

Насправді, Wikileaks, яка тепер, за повідомленнями, має сотні співробітників у всьому світі, схоже, відмовилася від своєї первісної мети і більше не прагне прозорості. Замість цього, Ассанж цілком відкрито ворогує з американським урядом. Причина в тому, що після викриттів 2010 року, дві мешканки Швеції раптово звинуватила Ассанжа в зґвалтуванні під час ділової поїздки до Стокгольма; після цього був виданий міжнародний ордер на арешт Ассанжа, який жив у Лондоні.

Засновник Wikileaks підозрює, що за цим ховається політична змова США і колишнього держсекретаря Гілларі Клінтон. Оскільки він боявся, що Швеція піддасть екстрадиції його в Сполучені Штати, в червні 2012 року він попросив політичного притулку біля посольства Еквадору. 45-річний чоловік живе там на кількох квадратних метрах і сьогодні. Деякі звинувачення проти нього тепер застаріли, але прокуратура Швеції, як і раніше веде розслідування. Але Ассанж продовжує керувати Wikileaks з посольства.

Ворожнеча з Гілларі Клінтон

Протягом деякого часу Ассанжу приписують помітну наближеність до Росії, країні, яка, ймовірно, ніяк не відповідає колишнім заявам Wikileaks про прозорість. За повідомленнями "The New York Times", після того, як кілька американських фінансових установ 2010 року припинили виплати платформі, російський державний англомовний телеканал "Russia Today" найняв його для створення дванадцяти передач. Відтоді Ассанж неодноразово критикував гегемонію Америки на російському телебаченні. Судячи з усього, він також запропонував інформатору Едварду Сноудену під час втечі  2013 року шукати притулку в Москві.

Wikileaks оприлюднив список компаній, які виготовляють обладнання для підслуховування

Wikileaks оприлюднив список компаній, які виготовляють обладнання для підслуховування


Під час президентської кампанії в США 2016 року Ассанж зробив серйозний випад: у жовтні платформа майже щодня публікувала вкрадені документи, які повинні були нашкодити Клінтон, в тому числі речі, які вона говорила перед великими банками, внутрішні розмови з Демократичною партією і своїм керівником кампанії. Замовником документів, опублікованих на Wikileaks, вважається Росія, з цим згодна і американська розвідка, і приватні компанії із IT-безпеки; але Ассанж заперечує це. Важко визначити, яким був внесок Wikileaks у поразку Клінтон; у будь-якому випадку, поступові викриття призвели до появи постійних негативних заголовків незадовго до виборів.

Після недавніх викриттів, американська федеральна поліція судомно шукає винуватців витоку, повідомляє "The Washington Post" – особливо зараз, коли платформа оголосила, що опублікує більш детальну інформацію. Для розвідки такі викриття потенційно небезпечні вже зараз. Вони можуть призвести до того, що Америка швидко позбудеться переваг в кіберпросторі, - говорить один із співробітників.

Наступна публікація