Росія підготувала план торговельної війни з Туреччиною

Дата публікації
Росія підготувала план торговельної війни з Туреччиною

Від цієї війни постраждає у першу чергу Росія - "КоммерсантЪ" / Getty Images

"КоммерсантЪ" дізнався, чи виграє РФ цю не просто економічну сутичку. 

Росія у відповідь на збитий бомбардувальник Су-24 у Туреччині обмежує імпорт товарів із цієї країни. Проблеми у постачальників вже почалися на митних постах, оформлення вантажів, за словами імпортерів, фактично призупинено.

Як пише російське видання "КоммерсантЪ", у четвер, 26 листопада, вже офіційно може бути проголошено про обмеження ввезення продовольства з Туреччини, обсяг якого за десять місяців цього ркоу склав 1 мільярд доларів.

Під загрозою і імпорт турецьких автокомпонентів, що може суттєво вплинути на роботу російських заводів зі збірки автомобілів. 

"Росія найближчим часом обмежить поставки продукції з Туреччини", - розповіло джерело видання і додало, що сьогодні про це оголосять офіційно. Ембарго, як у випадку з ЄС, США, Австралією, Норвегією та Канадою, введено не буде, у всякому разі в короткостроковій перспективі, підкреслює співрозмовник "Комерсант".

Зараз опрацьовується, якими саме механізмами може бути обмежений імпорт, говорить чиновник уряду. Для такої мети можуть бути використані і заборони від Россільгоспнагляду, Росспоживнагляду.

Турецькі товари під забороною 

Уже 24 листопада російські парламентарії почали реагувати на збитий бомбардувальник Су-24 одразу після виступу президента РФ Володимира Путіна. Масштабність пропозицій депутатів і сенаторів коливалася від заморозки міждержавних відносин із Туреччиною до введення продуктового ембарго.

Тим часом у Россільгоспнагляді повідомили, що відомство поки не планує посилювати контроль щодо турецької продукції. У Мінсігоспі заявили, що наразі аналізують ситуацію з поставками продовольства з Туреччини. А у Федеральній митній службі просто відмовилися коментувати ситуацію. 

Але повідомлення ФМС про те, що на російських митних пунктах запроваджено "ризик на Туреччину", російські імпортери стали отримувати ще в середу. Це означає, що митна служба буде відмовляти в оформленні декларацій на продукцію, країною походження та країною відправлення якої є Туреччина. У разі якщо інспектор все ж таки ухвалить рішення оформити декларацію на таку продукцію, йому буде необхідно узгодити це з усіма функціональними відділами, провести 100-відсотковий огляд і відібрати проби на перевірку відповідності товару параметрам безпечності та якості, пояснює співрозмовник "Комерсант".

Глава Мінсільгоспу вважає, що в разі припинення експорту зерна до Туреччини імпортерами можуть виступити країни Близького Сходу, такі як Іран, Ірак, Лівія, Ліван, Ізраїль, а також і країни Африки. Але, зазначає менеджер зернового трейдера, це загострить конкуренцію на зазначених ринках, що в підсумку відіб'ється на марці. 

Джерела видання на російському авторинку вже бідкаються, що проблема автокомпонентів на ринку може торкнутися усіх учасників.  Так, співрозмовники "Комерсант" в автоконцернах розповіли, що з проблемами можуть зіткнутися АвтоВАЗ (джерело "Комерсант" в компанії підтвердило, що затримка поставок може позначитися на декількох моделях), Рено, Тойота (як пояснили в компанії, в Росію, крім автокомпонентів, поставляється Corolla ), Kia. У Renault це не коментують, в Kia кажуть, що з Туреччини поставляється в невеликих обсягах "додаткове обладнання на зразок килимків для машин".

Крім того, в Росії працює 14 турецьких підприємств з виробництва автокомпонентів, зокрема сидінь (Martur в Ульяновську, лауреат Нобелівської Автомобільна в Тольятті, пілот в Серпухові, Перса в Краснодарському краї), скла (Тракия Otocam в Татарстані), карданних валів (TIRSAN Кардан в Набережних Челнах), сталевих труб (Бент Бору в Нижньому Новгороді, Kalibre Бору в Тольятті). Ці компанії співпрацюють не тільки з іноземними виробниками, але й, наприклад, з КамАЗом (у компанії це в середу підтвердили). Джерело "Комерсант" на ринку вважає, що через тривалі затримки поставок "ряд заводів може стати".

Нагадаємо, екс-глава Росспоживнагляду та помічник глави уряду РФ Геннадій Онищенко закликав росіян не купувати продукти з Туреччини.  Через інцидент російські туроператори скасували продаж путівок до Туреччини, а у МЗС порадили росіянам відмовитися від візитів до цієї країни. 

Своєю чергою, у Держдумі запропонували припинити авіасполучення з Туреччиною і евакуювати туристів. Також у РФ Асоціація текстильників написала лист уряду в якому закликала росіян відмовитися від турецького одягу. 

Наступна публікація