Як "газова справа" змінила Тимошенко

Як "газова справа" змінила Тимошенко

Юлія Тимошенко. Ілюстрація / Фото: Прес-служба БЮТ

Судовий процес у справі Юлії Тимошенко тривав три з половиною місяці (з 24 червня). 11 жовтня суддя Родіон Кірєєв оголосить вирок екс-прем'єру.

11 жовтня буде оголошено вирок у справі екс-прем'єра Юлії Тимошенко. За три з половиною місяці судового процесу Тимошенко сильно змінилася.

Червень: Тимошенко іронізувала, суддя смикався

Тимошенко на перше своє засідання приїхала переможницею. Під Печерським судом ще з ночі зібрався трьохтисячний мітинг на її підтримку. Всі скандували "Юля!". Журналістів прибуло чоловік 200 - більше, ніж на інавгурацію президента. Під судом товпилися дипломати ЄС, депутати-бютівці і навіть "закляті" опоненти Юлії Володимирівни, такі як регіоналка Інна Богословська. Вперше в публічному місці зібралися чоловік Тимошенко Олександр, її дочка Євгенія з чоловіком Шоном, пише "Комсомольская правда в Украине".

Звертаючись до журналістів, Тимошенко іронічно посміхалася.

"Сьогодні починається справжній фарс – судилище", - говорила вона на мітингу, і всім здавалося, що зараз суд закінчиться.

Судити Тимошенко взявся Родіон Кірєєв. Молодий 31-річний суддя зі стажем роботи всього два роки. Він носить окуляри а-ля Гаррі Поттер. Експерти порівнювали дует Тимошенко і Кірєєва з вчителькою і учнем.

Екс-прем'єр говорила з Кірєєвим лише менторським тоном. Від цього у судді смикалася брова. Він просив Тимошенко представитися, а вона просила його заглянути в паспорт. Вставати в суді екс-прем'єр відмовлялася. І кожен раз говорила, що суддя - маріонетка, непрофесіонал.

Липень: Кірєєв навчився тримати удар

Суддя Родіон Кірєєв виявився зовсім не таким простаком, яким його виставляла Тимошенко. Вже через п'ять-шість засідань він встановив у залі порядок на свій лад: з'явився кондиціонер, підсудну і прокурорів посадили в різні кути залу, а журналістів і депутатів відгородили від столів учасників процесу стіною спецзагону "Грифон" (підрозділ міліції, що стежить за порядком в судах . - Прим. авт.). Усім наказано було мовчати, поки суддя не дозволить розмовляти. За непослух Кірєєв виганяв людей із зали. Під гарячу руку потрапляли й бютівці, і сама Тимошенко.

«Ви - нелюдь!» - якось сказала Тимошенко - і опинилася за дверима суду.

Поступово і брова у Кірєєва перестала сіпатися. Він почав перебивати Юлію Володимирівну, жартував у відповідь на її уїдливі випади. Тимошенко ця зміна не радувала. І вона вирішила піти на нове загострення - стала прямо під час засідання говорити по мобільному телефону, навіть писала замітки в соцмережі "Твіттер". А також зажадала надати їй іншого суддю, мотивувавши це тим, що її захисники виснажені швидким темпом розгляду кримінальної справи ...

Серпень: Тимошенко виснажена

І через деякий час стало помітно, що вона дійсно втомилася. На засідання Юлія Володимирівна стала приходити в окулярах, від недосипання у неї з'явилися мішки під очима. Один раз вона навіть не встигла заплести свою фірмову косу, закрутивши волосся у вузол на потилиці. Перестала носити на засідання шоколад. Видно, настрій був таким, що не до їжі.

На прес-конференціях Тимошенко вже майже не говорила, віддавала це право своїм адвокатам. А сама, схрестивши руки на грудях, стояла мовчки, спрямувавши погляд в далечінь. Вона перестала носити свої вишукані сукні. І воліла надягати білу блузу простого крою на запонках і чорну спідницю. На суді була одна. Ні дочка, ні чоловік не приходили.

Вересень: арешт і хвороба

Тимошенко заарештували в п'ятницю увечері 8 серпня. І в понеділок вранці вона вже була на наступному засіданні. Після двох ночей у СІЗО екс-прем'єр намагалася всім довести, що камерою її не злякали. Вона посміхалася, на питання журналістів відповідала спокійним, навіть улесливим голосом. Але на її обличчі були сліди втоми.

У СІЗО її піднімали в шість ранку, до суду привозили до сьомої години. Незабаром Тимошенко стала скаржитися на здоров'я. Вона була блідою, косметика цю блідість не прикривала.

На засідання знову стали приходити Олександр і Євгенія Тимошенко. Вони весь час намагалися обіймати Юлію Володимирівну. До Києва прилетіла навіть мати екс-прем'єра, але, правда, на суд вона ні разу не прийшла. Боліла ...

Незабаром Тимошенко встигла заявити, що і в неї з'явилася невідома хвороба: лопаються судини, все тіло в синцях, при цьому настав повний занепад сил. Потім почалася ангіна - лідер опозиції лежала з температурою 39 градусів і не могла розмовляти.

Жовтень: змирилася чи виграла?

Поступово змінилася і поведінка. Тимошенко практично перестала заперечувати судді. Все частіше сиділа за столом, не прислухаючись до показань свідків. Дивилася в підлогу, щось малювала олівцем на папері. Єдине, що на 100 відсотків не змінилося, - Тимошенко категорично не вставала. Перший раз вона це зробила під час дебатів.

«Це тому, що я відповідаю перед українським народом, а не продажним судом», - пояснила Тимошенко вже стоячи.

І вперше всі помітили, що Тимошенко сильно схудла. Сукня на ній буквально висить. Спідниця фалди, одяг широка в плечах. А окуляри підкреслили те, що у неї змарніло обличчя. Навіть її голос став якимось тонким і тихим.

Нагадаємо, 30 вересня Кірєєв оголосив перерву в засіданні "орієнтовно до 11 жовтня", не уточнивши часу початку засідання. Тоді ж суддя ухвалив рішення, що на оголошення вироку до залу судових засідань будуть допущені лише журналісти. Іншим особам, зокрема народним депутатам, суддя не дозволив бути присутніми під час оголошення вироку, пославшись на те, що нардепи систематично порушують порядок у залі суду.

Ще раніше суддя дозволив пряму відеотрансляцію оголошення вироку.

Народні депутати заявили, що заборона на присутність у залі суду порушує їхні права, і вони мають намір спробувати все ж таки взяти участь у завтрашньому засіданні. Опозиція також закликала своїх прихильників прийти до будівлі суду.

У свою чергу в Головному управлінні МВС України у місті Києві сказали, що якщо народні депутати з опозиційних фракцій спробують порушити встановлену суддею Кірєєвим заборону на присутність у залі суду будь-яких осіб, окрім журналістів, "не виключено, виникнуть деякі ускладнення при охороні громадського порядку".

Нагадаємо, генеральна прокуратура України звинувачує Тимошенко у перевищенні службових повноважень під час укладання "газових контрактів" з РФ в 2009 році, чим державі було завдано збитків на суму понад 1,5 мільярда гривень.

Читайте також:

Експерти в один голос пророкують Тимошенко обвинувальний вирок

Бютівці штурмуватимуть Печерський суд, аби почути вирок Тимошенко

Януковича "абсолютно не хвилює" справа Тимошенко, бо він зайнятий Росією

Адвокат Тимошенко вважає, що оголошення вироку може бути відкладено

Повʼязані теми:

Наступна публікація