Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Що означає перший протест в окупованому Донецьку. Думки експертів

Що означає перший протест в окупованому Донецьку. Думки експертів

Вихідці з Донецька і журналісти поділилися думками, чи дійсно мітинг був стихійним і якими можуть бути його наслідки.

Олександр Захарченко на милицях _1
Reuters
У понеділок, 15 червня, у Донецьку влаштували мітинг обурені постійними обстрілами жителі селища Жовтневий. Люди прийшли до будівлі так званого "Будинку уряду ДНР", розташованого в будівлі ОДА, і перекрили вулицю Артема.

Обурені люди вимагали від ватажка "ДНР" Олександра Захарченка негайно припинити військові дії у їхньому селищі. Варто зазначити, що Захарченко у супроводі автоматчиків вийшов до учасників пікету, проте не зміг заспокоїти натовп.

ТСН.ua запитав у вихідців з Донецька і журналістів, що може означати цей мітинг у контексті конфлікту на Донбасі, чи справді він був стихійним і якими можуть бути наслідки.

Ихельзон
inpress.ua
Євген Іхельзон:

- Можливо, у частини людей просто з'явилася сміливість. Я підтримую зв'язок з багатьма донеччанами і, наскільки мені відомо, насправді ніхто не хоче війни, ніхто не хоче воювати. Якщо б не було добровольців із суміжних країн, які хочуть воювати з Україною, бойові дії вже давно припинилися б.

Спробуйте зараз мобілізувати мешканців Донецька воювати з Україною. З тих людей, які там залишилися, буде дуже мало охочих. Гроші? А що таке гроші? Життя коштує дорожче. Давайте запитаємо зараз жителів Донецька: хочуть вони йти війною на Київ або захопити Маріуполь? Чи потрібно їм це? Я чомусь упевнений, що ні. Їм потрібен мир, їм потрібен спокій, їм потрібно повернення нормального життя у складі України - може, на якихось інших умовах. Але це не важливо, це вже вирішать політики. У першу чергу, потрібно припиняти вбивати.

Я сподіваюся, що мої слова почують люди, які там залишилися. Насправді мітинг - це найбільш правильний підхід. Потрібно вимагати миру не тільки від України, але і від "ДНР". Тому що саме ці люди стріляють у бік України, саме тому снаряди прилітають назад. Якщо хтось хоче миру, то потрібно вимагати рішення від тих, хто ближче. Це дуже важливо. Я давно про це писав: коли буде перша демонстрація в Донецьку, тоді буде перший шанс на справжній мир.

У Донецьку є безліч адекватних людей, які повинні сказати своє слово. Необов'язково виходити на вулиці. Досить сказати своє слово в інтернеті, досить простягнути руку Києву сьогодні, простягнути руку Запоріжжю, Дніпропетровську, Харкову. І тут є люди, які зрозуміють.

Я не знаю, чи продовжаться ці мітинги надалі. Може, завтра цих людей всіх відловлять і посадять у в'язницю. Ніхто не знає. Але я дуже хотів би сподіватися, що сьогодні сміливість, яка є у цих людей, зіграє свою роль.

У першу чергу для нас дуже важливо, щоб люди в Донецьку мали свій голос. Бо якщо сьогодні ми, прості громадяни, хочемо звернутися до них і знайти когось, з ким вести переговори про майбутнє життя просто як громадяни з громадянами, то в Донецьку повинні з'явитися якісь об'єднання, громадські організації, які можуть сьогодні говорити про мир, а не про війну. І такий мітинг - це прообраз такого діалогу.

Петро Шуклінов, журналіст
Facebook/Петро Шуклінов
Петро Шуклінов:

- Події у Донецьку - це не привід для радості чи смутку. Судячи з риторики мітингу, люди там досі не зрозуміли, що ж сталося і хто винен. А це безпосередньо пов'язано з тим, що вони поки у недостатній мірі відчули на собі всі наслідки війни.

Справа в тому, що за свій вибір - "Путін, введи війська" - треба платити. І платити не тільки своїм життям, але життям своїх дітей та онуків. І коли жителі Донецька або Луганська ховають своїх дітей, їм варто пам'ятати, що саме вони ходили на референдуми і звали у свою країну війну. Вони домоглися, чого хотіли.

Чесно кажучи, спілкуючись з українцями з усіх областей країни, я можу сказати, що більшості українців байдуже, що відбувається в Донецьку і Луганську. Всім начхати. У нас своє життя і свої проблеми. Наприклад, як допомогти патріотам з переїздом з окупованих територій. А зрадники в Донецьку і Луганську нікого не цікавлять. Нехай хоч цілуються взасос з терористами, нехай хоч на вила піднімають. Україна з цими людьми, які ходили на референдуми, попрощалася.

Сергій Гармаш, журналіст
Радіо Свобода
Сергій Гармаш:

- Щодо сьогоднішнього мітингу в Донецьку. Наша людина з місця події повідомляла, що прийшло близько 500 осіб, в основному жінки – мешканки селища Жовтневий, прилеглого до аеропорту. Вимога звучала неоднозначна. Люди просили не припинити військові дії, як давали багато наших ЗМІ, а відсунути лінію фронту від їхнього селища, або демілітаризувати його.

Оскільки говорити про відвід озброєнь в Донецьку зараз все одно, що говорити про капітуляцію перед українською армією, а настрої там далеко не такі, то сьогоднішній мітинг може бути використаний бойовиками для чергового наступу, так би мовити, "на прохання трудящих", щоб відсунути українські війська від житлових районів міста. Це небезпечний синдром. Особливо, якщо виявиться, що мітинг був організованим.

Але поки у нас немає інформації про це. За словами нашого власкора, люди були дуже напружені й обстріли останніх днів дають для такої акції логічне підгрунтя. Якщо мітинг не був інспірований політтехнологами, то він несе ряд позитивних моментів. Один із них – прецедент, що можна вийти з протестом у "ДНР" і не бути репресованим або вбитим. За умови проведення ефективної інформаційної роботи з населенням окупованих територій, це може стати одним з інструментів політичного тиску на сепаратистів і Москву.

Кирило Сазонов, журналіст
Facebook/Кирило Сазонов
Кирило Сазонов:

- Люди справді втомилися. Вони втомилися від війни, від обстрілів, від невизначеності. Багатьох на відкритий виступ штовхнув відчай.

Мітинг не був підготовлений керівництвом бойовиків, про це свідчать суперечливі гасла та вимоги. Одні вимагали наступу, щоб опинитися в тилу, а не у прифронтовій зоні, інші наполягали, щоб бойовики припинили стріляти по українських позиціях із житлових районів, провокуючи удари у відповідь. Хтось хоче переселитися в інший район, а хтось відкрито лає "ДНР".

Насправді це не перший виступ, не перші протести - вони періодично виникають у Донецькій і Луганській областях, на підконтрольній окупантам території. Шахтарі та бюджетники вимагають зарплату, десь люди на межі голоду вимагають роздати продукти. Просто акція в центрі Донецька обов'язково потрапляє в ефір, а на околицях або в маленьких містах проходить непомітно.

Чим гірше буде економічна ситуація у самопроголошених республіках, тим більше буде таких протестів. Але необхідно враховувати, що будь-який протест буде дозволений доти, поки бойовики можуть якось спрямувати його на свою користь. Наприклад, вимагати вільного в'їзду-виїзду на підконтрольні території Україні, вимагати миру на умовах ляльководів з Москви. Але будь-який проукраїнський і антиднрівський мітинг буде задушений моментально всіма засобами, аж до розстрілу протестувальників.

Відео Обурені донеччани вийшли на мітинг з вимогою припинити війну

Залиште свій коментар

Вибір редакції