G7: Трамп та інші

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Навіщо лідер Сполучених Штатів вирішив зруйнувати звичний перебіг зустрічі "Великої сімки" та забрати на себе всю увагу.

Зустріч "Великої сімки" у Ла-Мальбе у Канаді спричинила чимало коментарів. Вже звично у центрі уваги опинився Дональд Трамп, дещо дісталося (заочно) і Володимиру Путіну. G7 навряд чи здатна розв’язувати проблеми, які постають перед людством, проте добре вміє привертати до себе увагу.

Перше і головне: "Велика  сімка" не є світовим урядом, рішення якого є обов’язковими для виконання всіма країнами Землі. До слова — таким "урядом" так само не є Рада Безпеки та Генеральна Асамблея ООН. Проте щорічні зібрання семи найпотужніших економічно та демократичних за політичним устроєм країн світу (зауважу, що з "Сімки" після анексії Криму виключили Росію, а Китай до неї не входив і раніше) привертають до себе значну увагу світової спільноти.

Президент США Дональд Трамп завчасно спричинив чималий резонанс довкола зустрічі у провінції Квебек, запропонувавши повернути Росію до "Великої сімки", членом якої вона була з 1997 до 2014 року. Можна сказати, що період перебування РФ у складі клубу провідних демократичних економік світу є показовим: її запросили туди після переобрання Бориса Єльцина президентом (кампанія 1996 року під гаслом "Голосуй або програєш" відклалася у пам’яті багатьох), виключили після анексії Кремлем Криму.

Трамп, який порушив питання про повернення Росії, навряд чи розраховував на стрімке втілення власної ініціативи. 45-й американський президент відомий ексцентричністю, проте у нього є команда радників та дипломатів. Справа, як видається, в іншому: лідер Сполучених Штатів вирішив зруйнувати звичний перебіг зустрічі "Великої сімки", щоб продемонструвати власний вплив на світову політику широкому загалу. Насамперед — у Сполучених Штатах, де у листопаді пройдуть "проміжні вибори", на яких республіканці намагатимуться зберегти свій контроль над обома палатами Конгресу. Про це свідчить і публічна критика Трампа на адресу Барака Обами, політика якого начебто дозволила Росії захопити Крим. Подібну тактику, як свідчать біографи Трампа, він використовував і протягом своєї бізнес-діяльності.

Наївно вважати, ніби Дональд Трамп не будує планів на 2020 рік, і йому під час спроби захистити президентську посаду потрібні будуть успіхи, які можливо транслювати на американського виборця. Зрештою, Трамп обіцяв зробити "знову великою" Америку, а не "Велику сімку". Плюс його ексцентрична поведінка у спілкуванні з іншими світовими лідерами має підкреслити вагомість прийдешньої зустрічі з Кім Чен Ином, успішні переговори з яким дозволять президенту США претендувати на Нобелівську премію миру (у Барака Обами вона також була).

Справа, як видається, в іншому: лідер Сполучених Штатів вирішив зруйнувати звичний перебіг зустрічі «Великої сімки» та продемонструвати власний вплив на світову політику широкому загалу

Хоча Джузеппе Конте, якому нещодавнє затвердження на посаді прем’єр-міністра Італії дозволило дебютувати в участі "Великої сімки", спочатку підтримав ініціативу Дональда Трампа про повернення Росії, проте економічні реалії примусили його швидко змінити думку та приєднатися до загальноєвропейської позиції.

Ангела Меркель, яка стала рупором позиції ЄС, може бути задоволена: провідні країни Старого Світу виступили єдиним фронтом і в питані врегулювання конфлікту на Донбасі, і в економічній митній суперечці з США, і у кліматичному питанні. Ця консолідація дозволила відволікти увагу від відсутності конкретних пропозицій ФРН та Франції щодо реформування ЄС. У цьому контексті навіть майбутній Brexit не виглядав надмірно драматичним, адже Тереза Мей висловлювалася солідарно зі своїми континентальними партнерами, а не у світлі стратегічного партнерства між Лондоном та Вашингтоном.

Дональд Трамп постарався продемонструвати всьому світові, що звичні для нього правила працюють не лише у корпоративному секторі, але і в системі міжнародних відносин. Інакше складно пояснити відкликання підпису американського президента під підсумковим комюніке саміту "Великої сімки", яке стало безпрецедентним кроком. Тим більше — зробити це постфактум після вібуття з Канади. Та й публічні випади на адресу канадського прем’єра Джастіна Трюдо мало нагадують виважену реакцію досвідченого політика. Трамп примудряється руйнувати усталені порядки навіть там, де для цього потрібно нести репутаційні втрати і не рахується з іміджевими проблемами.

Поки у Канаді лідери Заходу шукали спільну мову (фото з засідання G7, поширене в Іnstagram Ангели Меркель, швидко стало популярним у всьому світі), Володимир Путін здійснив перший закордонний візит своєї четвертої президентської каденції до Китаю. Там він провів переговори з головою КНР Сі Цзіньпінем та взяв участь у засіданні Шанхайської організації співпраці, де Росія спільно з Китаєм, Індією та іншими учасниками організації намагається напрацювати порядок денний розвитку світу, альтернативний тому, який пропонує G7.

Путін не позбавив себе задоволення заявити, що чекає всіх членів "Великої сімки" у Москві, наче підкресливши, що Ангела Меркель, Еммануель Макрон та директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард у травні побували у РФ. І в цьому контексті повідомлення про можливу зустріч Трампа та Путіна у Відні заслуговують на увагу. Втім, розраховувати на big deal у форматі бліцкригу не варто, адже адміністрація Трампа перебуває у прокрустовому ложі ухваленого у травні 2017 року санкційного закону. Тому повномасштабний візит російського президента до США або американського до Росії виглядає нині маловірогідним, швидше, їхні команди будуть шукати можливості для зустрічі на полях масштабних міжнародних заходів.

Як саміт G7 відобразиться на Україні? З одного боку, країни "Великої сімки" висловили підтримку територіальної цілісності нашої держави та закликали до виконання Мінських домовленостей, з іншого — вони не відкидають можливості діалогу з Росією, адже вона є членом світової спільноти. Україні варто зосередитися на внутрішніх перетвореннях, бо (тут можна погодитися з секретарем РНБО Олександром Турчиновим) лише з сильною Україною будуть рахуватися у сучасному світі.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції