Мистецтво у порятунок

Дата публікації
Перегляди
381
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Мистецтво у порятунок

Вирішення проблем навколишнього середовища можна знайти і в мистецтві - його можливості на цих теренах сильно недооцінюють.

Зміна клімату, сталий розвиток і проблеми навколишнього середовища – чи не найгучніші глобальні теми, які не зникають з порядку денного світових новинних ресурсів. Вирішення цих проблем шукають в абсолютно різних сферах: у науці, екології, енвірологіі, геонауках, політиці, економіці.

Нещодавно і в Україні від слів перейшли до справ у цьому питанні, з'являється все більше проектів, спрямованих на збереження та відновлення природи. У Києві от нещодавно стартував масштабний амбіційний проект, метою якого є створення інноваційного екопарку. Навчатися відповідального ставлення до природи киян та гостей столиці будуть у парку "Нивки": саме він перетвориться з просто парку на екопарк.

Є безліч надихаючих прикладів, які доводять, що мистецтво – це потужний інструмент комунікації та прогресу.

Це - спільний проект 1+1 медіа, Bosch, Grawe Ukraine та Platinum Bank, об'єднаних на платформі Європейської Бізнес Асоціації. Втім, проект відкритий для всіх компаній, які прагнуть впроваджувати європейські цінності, сприяти розвитку енергозберігаючих технологій та працювати заради європейського майбутнього України. 

Є ідея, щоб в екопарку з'явилися лавочки з енергоощадним підсвічуванням та збирачі дощової води, розумний дім із сонячними панелями на даху, ліхтарики вздовж доріжок, які теж живляться сонцем, велогенератори енергії для зарядки ноутбуків, планшетів і телефонів. Чим більше компаній, меценатів та небайдужих людей долучаться до втілення цих ідей у життя, тим швидше буде реалізовано принципово нову для України концепцію природокористування, коли людина не втручається в хід природних процесів, а долучається до них. 

Долучитися до облаштування екопарку можна і своїми ідеями – кожен може взяти участь у конкурсі екооб'єктів. Найкращі задуми будуть реалізовані і з'являться в уже інноваційному парку "Нивки".

Сподіваюся, для України цей проект стане лише одним з перших подібних проектів. Адже ми маємо безліч проблем із навколишнім середовищем. Однак звертатися за рішеннями і відповідями на болючі екологічні питання можна не лише до науки, а й до мистецтва. Останнє, на жаль, часто недооцінюється, особливо коли мова йде про глобальні питання. Але так відбувається лише в тих країнах, де культура нівелюється в цілому. У світі є безліч надихаючих прикладів, які доводять, що мистецтво – це потужний інструмент комунікації та прогресу. Ось п'ять найяскравіших з них.

1. Проект "Музей Атлантики", реалізований британським художником Джейсоном де-Кейросом Тейлором, 2006 р., Карибські острови

Цей проект є комплексною інсталяцією, що зображає фігури різних людей, які під водою обростають кораловими рифами. Художник створює штучні рифи, поміщаючи скульптури з pH-нейтрального цементу під воду, після чого морські організми утворюють на них корали. Проект звертає увагу на те, що кількість коралових рифів постійно скорочується. Наприклад, за останні 35 років були втрачені 75-85% коралів Карибського моря. У контексті цього проект Джейсона напрочуд ефективний: його "Парк зі скульптур" 2006-го року на сьогодні повністю заселений коралами.

Фото: speakzeasy.wordpress.com

2. "Пшеничне поле – протистояння", проект американської художниці Агнес Денес, 1982 р., США

Художниця висадила пшеничне поле в центрі Нью-Йорка на місці, де було звалене в річку Гудзон будівельне сміття після зведення Всесвітнього торгового центру. На той час цей пустир був найбільшим сміттєзвалищем на Манхеттені. Денес використала 80 тонн ґрунту, укривши ними 8000 кв м поля, яке до цього було абсолютно непридатним для жодної рослинності. Вона вручну зорала 285 борозен, засіявши поле пшеницею, і протягом декількох місяців насіння зійшло. Зерно, зібране на полі Денес (близько 456 кілограмів), було розіслано й посіяно у 28 містах світу як символ загальнолюдських цінностей і проблем.

Фото: projekts.de-construkt.com

3. "Не кукурудзяне поле" – Лорен Бон & Метаболічна студія, США, 2005-2006 рр.

Це були практично мертві 32 акри землі в Лос-Анджелесі. Але зусиллями художників там виріс чудовий міський парк. Жива скульптура була створена на 32 акрах. Художник Лорен Бон і велика команда асистентів та волонтерів працювали над її створенням протягом 2005-2006 років. Проект став символом надії. У цю змучену землю дійсно вдалося вдруге вдихнути життя: її засадили кукурудзою та квітами, і згодом 32 акри перетворилися на розкішний парк. До того ж – заселений. Вже зелене "Не кукурудзяне поле" привабило метеликів, коників, чапель й колібрі, які не зустрічаються в мегаполісах. І, звичайно, людей. А скоро заселену рослинністю місцину перетворять на Державний історичний парк.

Фото: eco-publicart.org

4. "Extraschicht" - щорічний фестиваль з 2001 р., Німеччина

Масштабний фестиваль, який проводиться на території колишніх шахт, діючих заводів, транспортних підприємств і стадіонів, є частиною програми з ревіталізації Рурського регіону – у 80-і роки йому загрожувала справжня екологічна катастрофа. Це свято є інвестицією в ґрунтовні структурні зміни цієї індустріальної зони. В цілому 53 міста й комуни Рурської області вже зазнали перетворень через культуру. У 2010-му році він був обраний культурною столицею Європи, що також позитивно позначилося на його розвитку.

Фото: archcomm.arch.tamu.edu

5. "Мистецтво Хай-Лайн", проект художників Сари Зе, Елісон Ноулс і Спенсера Фінча, 2009 р., США

"Хай-Лайн" – парк у Манхеттені, розташований на висоті 10 метрів від поверхні землі. У 2009-му році група художників реалізувала серію мистецьких проектів, які вплинули і на навколишнє середовище. Встановивши світлодіоди вздовж всього парку, художники зробили максимальною ефективність використання енергії. Крім того, була створена система "зеленого даху", що дозволяє рослинам зберегти велику кількість води. Ця система підтримується шляхом встановлення дощової посудини для збору води, поливу садів і крапельного зрошення. Водночас самі жителі Нью-Йорку підтримують життя рослин, постійно доглядаючи за ними та підсаджуючи нові. У 2009-му році "Хай-Лайн" став одним із найбільш відвідуваних місць відпочинку в Нью-Йорку. Щорічно сюди приходять близько 4 мільйонів американців.

Усі ці приклади показують, що культура – це не лише картини на стіні музею, а екологія – не суботник у покинутому парку. Ці поняття можуть бути пов'язані дуже тісно. І іноді з такого зв'язку народжується справжнє еколого-культурне диво.

Дякую за допомогу у підготовці блогу культуролога Валерію Карпань

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
381
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація